Reklama

Stosowanie leków to sztuka

Podpowiadamy, jak prawidłowo stosować farmaceutyki, by zapewnić ich optymalne działanie, a uniknąć niepożądanych skutków.

1. Które na czczo?

30-60 minut przed posiłkiem należy przyjmować hormony i leki przeciw osteoporozie (lepiej się wchłaniają). Antybiotyki, blokery pompy protonowej (na zgagę) i preparaty żelaza - nie później niż 30 minut przed posiłkiem. Podczas jedzenia łykaj leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - przyjęte na czczo mogą drażnić żołądek.

2. Czym popijać?

Wodą niegazowaną, stołową. Kawa, herbata, kompot, soki mogą wchodzić w silne reakcje z lekiem, prowadzące nawet do uszkodzenia wątroby. W żadnym wypadku nie popijaj leków alkoholem! Antybiotyków i leków dojelitowych nie popijaj mlekiem.

3. Groźne duety

Nie łącz hormonów tarczycy z preparatami żelaza i lekami przeciwpadaczkowymi (osłabisz ich działanie). Leków moczopędnych - z przeczyszczającymi (mogą gwałtownie obniżyć stężenie elektrolitów, zwłaszcza ważnego dla serca potasu). Bierzesz leki nasercowe albo na nadciśnienie? Uważaj na przeciwbólowe, zwłaszcza aspirynę. Rozrzedzają krew, co może sprzyjać krwawieniom wewnętrznym. Pamiętaj też, że popularny węgiel łatwo absorbuje wszelkie substancje, może więc zniwelować działanie leku. Stosowanie pozornie bezpiecznych ziół również lepiej skonsultować z lekarzem. Dziurawiec, czosnek, miłorząb, żeń-szeń i jeżówka mogą zmniejszać lub nasilać działanie medykamentów.

4. Pilnuj czasu i dawek

Antybiotyki przyjmuj zawsze o tej samej godzinie, według zaleceń. Jeśli masz wrażenie, że tabletka przeciwbólowa nie działa, nie bierz następnej. Zbyt duże stężenie medykamentu we krwi może wywołać nie tylko wysypkę uczuleniową, ale duszność, niewydolność nerek oraz inne groźne skutki uboczne, nawet ciężką postać alergii prowadzącą do złuszczenia całego naskórka. Pamiętaj też, że lek w czopku działa szybciej (już po 10 minutach) i silniej. Czopków nie stosuj dłużej niż przez miesiąc, by nie podrażnić jelit. Nie rozgryzaj tabletek - pozbawisz je warstwy osłaniającej żołądek.

5. Tych pokarmów nie łącz z lekami

Uważaj na błonnik - pogarsza wchłanianie medykamentów, zwłaszcza hormonów i antybiotyków. Bierzesz żelazo? Przez 2 godziny po zażyciu nie jedz szczawiu, szpinaku (kwas szczawiowy utrudnia wchłanianie). Jeśli bierzesz leki na nadciśnienie, statyny, nasenne, antydepresanty, leki przeciwbólowe i immunosupresyjne, nie jedz grejpfrutów i nie pij soku z tych owoców. Nawet spożyte 4 godziny wcześniej, mogą niebezpiecznie zwiększyć stężenie leku we krwi. Skutkiem może być spadek ciśnienia, a nawet zapaść. Leczysz się na astmę? Unikaj tłustych serów. Bierzesz heparynę? Nie jedz wątróbki, awokado, imbiru (grozi ci nagły wzrost ciśnienia).

6. Antybiotyk plus probiotyk

Gdy bierzesz antybiotyk, pamiętaj też o probiotyku (weź go na 2 godziny przed lekiem). Zniszczenie pożytecznej flory bakteryjnej jelit może prowadzić do rozwoju grzybicy, zespołu jelita drażliwego, celiakii oraz innych postaci alergii.

Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: picie wody | wiosenne przesilenie | lekarstwa | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama