Reklama

Ugasić zgagę w zalążku

Zgaga, co na nią pomaga? Zakaz gimnastyki, migdały i... spanie na lewym boku – oto proste sposoby na pozbycie się pieczenia w przełyku.

Pieczenie w przełyku i żołądku to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość

Zgaga może pojawiać się sporadycznie po niektórych posiłkach, ale może też być objawem choroby. Jak rozpoznać zaburzenia układu pokarmowego? Na zgagę skarżymy się, gdy soki żołądkowe cofają się do przełyku. To wyjątkowo nieprzyjemne uczucie codziennie dotyka aż 10 proc. dorosłych Polaków. Powodów może być wiele, trzeba więc dokładnie obserwować swój organizm, by wykluczyć chorobę. Przy wrzodach żołądka ból i pieczenie odczuwalne jest na czczo. Jeśli to wrzody dwunastnicy, palenie dokuczać nam będzie godzinę po jedzeniu. Przy niestrawności dolegliwości pojawiają się po obfitym posiłku, a pieczenie odczuwamy w okolicy mostka. 

Zgaga może też być objawem refluksu

Mamy z nim do czynienia, gdy mięsień zwieracza wpustu do żołądka straci elastyczność, a kwaśne soki żołądkowe często będą wracać do przełyku. W diagnostyce pomocna jest gastroskopia, którą z pewnością zaleci lekarz pierwszego kontaktu. W czasie badania chirurg wprowadza przez przełyk pacjenta giętki przewód z kamerą na końcu. Obraz pozwala ocenić, który z wyżej wymienionych narządów wymaga leczenia. Można też wykonać tomografię układu pokarmowego, która z taką samą precyzją pomoże postawić prawidłową diagnozę. 

Jeśli zgaga nie dokucza zbyt często 

Reklama

Prawdopodobnie nie jest objawem choroby, a efektem przejedzenia. Sięgnij wtedy po zobojętniające leki dostępne bez recepty lub zastosuj domowe metody na walkę z pieczeniem. Staraj się też zapobiegać. Nadkwasoty uda się uniknąć, stosując lekkostrawną dietę. 

Musisz też wiedzieć, że o zgadze krąży wiele legend

Co jest prawdą, a co mitem? Pozycja snu ma wpływ na występowanie zgagi - najbezpieczniej jest spać na lewym boku, bo wtedy żołądek znajduje się niżej niż przełyk. To prawda, tak samo jak to, że waga odgrywa tu istotną rolę - osoby otyłe częściej skarżą się na zgagę. Palenie papierosów zwiększa ryzyko występowania zgagi, szczególnie palenie na czczo! Na zgagę pomagają tylko leki, zgaga może być objawem chorób serca, jeśli męczy cię w ciąży, dziecko urodzi się z bujną czupryną... to tylko bajeczki, które z rzeczywistością niewiele mają wspólnego. Jednak gdy zgaga cię dopadnie, nie lekceważ jej objawów i działaj natychmiast!


Kiedy iść do lekarza? 

Zgaga może zdarzać się sporadycznie i wtedy łatwo się z nią uporać, ale musisz wiedzieć, kiedy zgłosić się do specjalisty. Jeśli palący problem dokucza ci zbyt często i utrudnia codziennie funkcjonowanie, powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Jeśli dolegliwości nie ustępują po zażyciu leków zobojętniających, towarzyszy temu chrypa, ból gardła lub brzucha - sprawa robi się poważna - już wtedy powinnaś zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu. A gdy pojawią się trudności z połykaniem lub krwawienie z przewodu pokarmowego, od razu jedź do szpitala!

Zobacz także: 


Show
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Styl.pl | pieczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy