Reklama

Uwaga! Kobieta pod napięciem!

Co miesiąc to samo. Co robić, gdy nadchodzi PMS?

Mniej więcej na tydzień przed okresem zaczynasz mieć obrzmiały brzuch, nie jesteś w stanie dopiąć ulubionych spodni. Masz wrażenie, że piesi ci zaraz wybuchną. Byle co może cię zezłościć lub doprowadzić do płaczu. Nie lubisz wtedy siebie, ale też nie jesteś w stanie nad sobą zapanować.

Te objawy to nic innego jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Uprzykrza on życie ok. 80 proc. kobiet. Opisano już ponad 100 jego symptomów. Na szczęście dla nas nie wszystkie występują jednocześnie. Za zespół napięcia odpowiada nadmiar estrogenów przy jednoczesnym zbyt niskim poziomie progesteronu. Niestety, jak dotąd na PMS nie wynaleziono leku.

Reklama

PMS A oraz H

Dokuczają ci bóle brzucha i krzyża. Ciało, a zwłaszcza piersi, masz obrzmiałe i wrażliwe, waga pokazuje 1-3 kg więcej niż normalnie. Puchną ci nogi i ręce, czasami też twarz. Buzia pokrywa się wypryskami, choć dawno skończyłaś 18 lat. Jeśli głównie cierpi ciało, masz PMS typu H. Jeżeli przed okresem jesteś wyjątkowo rozdrażniona, odczuwasz niepokój, niczym nieuzasadnioną złość, w jednej chwili potrafisz wpaść w furię, to znaczy, że masz objawy PMS typu A.

Jak możesz sobie pomóc?

W drugiej połowie cyklu ogranicz sól, a najlepiej w ogóle z niej zrezygnuj. Dzięki temu unikniesz zatrzymania wody w organizmie i obrzęków. Jedz często, ale w małych porcjach, dużo złożonych węglowodanów: ryżu, makaronu, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, zielonych warzyw i orzechów. Podwyższają one stężenie we krwi serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Wprowadź też do diety naturalne środki moczopędne, np. natkę pietruszki, rzeżuchę, arbuza, truskawki.

Ćwiczenia rozluźniające oraz joga pomogą ci pokonać huśtawkę emocjonalną. Lekarze udowodnili, że kobiety uprawiające sport znacznie rzadziej cierpią na PMS. Przyjmuj suplementy z witaminą B6. To ona odpowiada za produkcję serotoniny, łagodzi obrzęk piersi i zmęczenie. Warto też sięgnąć po witaminy: A, C i E. Gospodarkę hormonalną pomogą regulować preparaty z olejem z wiesiołka. Pij napar z mniszka, który działa moczopędnie. Twoje nerwy ukoi herbatka z dziurawca lub melisy. Masaż z olejkiem z lawendy lub szałwii złagodzi bóle brzucha. Kilka dni przed okresem wystrzegaj się dentystów i bolesnych zabiegów kosmetycznych. Jesteś wtedy bardziej wrażliwa na ból niż zwykle. Nie planuj też ważnych spotkań.

Świat i Ludzie 8/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy