Reklama

Uwaga, pożar w gardle!

Płukanki, okłady i inhalacje pomogą walczyć z bólem.

Kiedy wychodzisz z ciepłego pomieszczenia na mróz, w dodatku nieodpowiednio ubrana, organizm szybko się wychładza. Ból gardła to sygnał, że organizm broni się przed utratą ciepła. Na zimnie kurczą się naczynia krwionośne w błonie śluzowej gardła. Śluzówka jest wtedy gorzej ukrwiona i bardziej podatna na atak wirusów i bakterii.
Zanim zachorujesz

Pamiętaj, że bólu gardła możesz uniknąć. Wystarczy, że będziesz dbała o dobre ukrwienie błony śluzowej i silny układ odpornościowy. Nie dopuszczaj też do przemarznięcia stóp. Rób im codziennie gorące kąpiele. Jeśli jednak dopadł cię ból gardła, skorzystaj z jednego z naszych sposobów na szybki powrót do zdrowia.

Reklama

Szałwia

3 łyżeczki szałwii zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 10 min do zaparzenia. Przecedź, pij 2-3 filiżanki dziennie między posiłkami. Możesz też przygotować napar z kwiatu rumianku, liścia mięty pieprzowej, szałwii, podbiału i kłącza perzu. Zmieszaj je w równej ilości. Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku. odstaw pod przykryciem. Po 20 min przecedź i pij po szklance 3 razy dziennie.

Tymianek

Zioło to od wieków stosowane jest jako lek wykrztuśny i przeciwzapalny. Przygotuj inhalacje: 3 łyżki tymianku zalej wrzątkiem. Zaparzaj pod przykryciem około 10 minut. Nachyl się nad rondlem lub miską, nakryj głowę ręcznikiem i na zmianę wdychaj parę ustami i nosem. Odkażające działanie ma też płukanka z tymianku. Łyżkę zioła parz przez ok. 10 min. Odcedź i gdy napar przestygnie, płucz nim gardło.

Korzeń chrzanu

Zmieszaj 150 g twarogu z łyżeczką świeżo startego chrzanu. Nałóż grubą warstwę papki na ściereczkę, przyłóż na szyję, a następnie owiń szalikiem. Okład trzymaj na szyi 5-15 min. Pomoże też gorący okład z soli. Szklankę gruboziarnistej soli rozgrzej w piekarniku lub mikrofalówce i wsyp do płóciennego woreczka. Połóż na bolące gardło, owiń szyję szalikiem lub chustą, by okład jak najdłużej był ciepły.

Świat i Ludzie 7/2012

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: gardło | przeziębienie | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy