Reklama

Wylecz afty po kuracji antybiotykowej

Antybiotyk "nie odróżnia" dobrych bakterii od złych.

 Gdy zaczyna działać, niszczy wszystkie - również te, które chronią nasze błony śluzowe. Pojawienie się aft - niewielkich, bolesnych nadżerek - to wówczas tylko kwestia czasu.

Występują przy dziąsłach, na wewnętrznej stronie warg i policzków, podniebieniu i języku. Czasem towarzyszy im powiększenie się węzłów chłonnych na szyi. Inne przyczyny powstawania aft to: stres, alergie, zmiany hormonalne, niedobory wit.  z grupy B, urazy mechaniczne (podczas mycia zębów, zabiegu u dentysty, noszenia protezy). Afty znikną same w ciągu 1-4 tygodni, ale ze względu na dyskomfort, jaki odczuwamy podczas jedzenia i picia, a nawet mówienia, warto przyspieszyć ich gojenie.

Reklama

Z apteki bez recepty

W leczeniu nadżerek w miejscach łatwo dostępnych pomogą żele z kwasem hialuronowym. Tworzą ochronną warstewkę, która zabezpiecza aftę przed działaniem śliny, podrażnieniami podczas jedzenia czy uszkodzeniami. Gdy owrzodzenia umiejscowią się np. na tylnej ścianie gardła, łatwiej je leczyć preparatem  w aerozolu.

Jeśli nadżerki są liczne i rozlane w jamie ustnej, najlepszym wyborem będzie płyn do płukania. Na afty pomogą też pastylki do ssania. Daj lekowi czas na wchłonięcie się do chorej tkanki - nie jedz i nie pij przez pół godziny po aplikacji. Podczas leczenia warto stosować  2-3 różne preparaty.

Sprawdź jednak, czy nie zawierają tej samej substancji czynnej, bo możesz przekroczyć dopuszczalną dzienną dawkę.  Gdy afty pojawiają się częściej niż raz w roku, skonsultuj się z lekarzem. 

To pomoże

Przyłóż do afty kostkę lodu - złagodzi ból i zmniejszy stan zapalny.

Zaparz  i przestudź torebkę herbaty, przyłóż do nadżerki - obkurczy ją.

Przygotuj pastę z 1/2 łyżeczki sody (lub proszku do pieczenia) i wody, delikatnie wsmaruj w bolące miejsce  - odkazisz je.

Ważna dieta

 Nie podrażniaj aft  jedzeniem: unikaj gorących, ostrych, kwaśnych potraw. Wybieraj chłodniki na bazie kefiru, lody, budynie - zadziałają łagodząco. Wzmocnij odporność organizmu: czosnkiem, cebulą, produktami  z wit. B.

PG  

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy