Reklama

Zadbaj o trzustkę

Jest położona w górnej części jamy brzusznej. Produkuje w ciągu doby od jednego do czterech litrów soku trzustkowego.

Aż 80 proc. soku stanowią enzymy trawienne. Rozkładają one białka, węglowodany oraz tłuszcze.

Na prawidłowe trawienie wpływa praca wielu organów: trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit. Tymczasem przy kłopotach z trawieniem staramy sie pomóc tylko wątrobie.

- Odpowiada ona za ważny, ale tylko jeden z etapów trawienia - mówi prof. Wojciech Cichy. - Za pomocą żółci przez nią produkowanej a gromadzonej w pęcherzyku żółciowym, cząstki tłuszczów są rozbijane i przygotowywane do trawienia przeprowadzanego przez enzymy trzustkowe. Obecność żółci w treści pokarmowej trafiającej do jelit dodatkowo aktywuje enzymy odpowiedzialne za rozkład tłuszczów. Ale właściwy proces trawienia jeszcze się nie rozpoczął. Jak łatwo się zorientować, wątroba w ogóle nie bierze udziału w trawieniu ani białek ani węglowodanów, głównych składników pokarmowych - wyjaśnia prof. Cichy.

Organem, który produkuje enzymy trawienne jest trzustka. Gdy niedomaga, co objawia się m.in. bólem brzucha po zjedzeniu tłustych posiłków, trzeba jej pomóc. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatu zawierającego enzymy trawienne.

Dodatkowym wsparciem jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Kluczowym elementem jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz wzbogacenie jadłospisu o produkty zawierające węglowodany złożone oraz wit. C i E.

Powinniśmy jadać pięć niedużych posiłków. Pokarmy należy dokładnie gryźć i żuć. Preferowane jest gotowanie na parze, duszenie, pieczenie w folii. Nie wolno spożywać alkoholu, ale także kawy naturalnej, mocnej herbaty i słodyczy.

Polecane produkty:
- możesz jadać zarówno chleb pszenny, jak i razowy,
- z drobiu zdejmuj skórę,
- płatki kukurydziane z odtłuszczonym mlekiem to dobry wybór na śniadanie.

Reklama
Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy