Reklama

Zatorowość płucna

Inaczej określana zatorem płucnym. Zwykle pojawia się u osób, które mają duże problemy z układem krążenia.

W tej chorobie dochodzi do zamknięcia tętnicy płucnej lub jej odgałęzienia przez materiał zatorowy, w wyniku czego może dojść do niedokrwienia.

Co może być taką "zatyczką"? Na przykład skrzepliny tworzące się w odległych obszarach układu krążenia. Najczęstszą przyczyną są żylaki kończyn dolnych. Rzadziej czop po złamaniu kości.

Jak się objawia?

To zależy od tego, jaki obszar jest objęty niedokrwieniem. 

Zaniepokoić nas powinien kaszel połączony z krwiopluciem oraz duszności. Pojawić się też mogą bóle czy ucisk w klatce piersiowej oraz rzadziej  - zasłabnięcia i omdlenia. Jeśli zator dotyczy którejś z większych tętnic, może dojść do niewydolności serca. Wtedy pojawia się zasinienie ciała. 

Reklama

Aby uniknąć zatorowości płucnej

Dbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Zagęszczona krew sprzyja rozwojowi zakrzepicy, czyli powstaniu materiału zatorowego. W czasie długiej podróży nie pozostawaj w bezruchu. Co godzinę zrób sobie przerwę - wstań i pochodź. Poruszaj stopami (kręć kółka, stawiaj stopy na palcach i piętach), napinaj i rozluźniaj łydki. To samo dotyczy pracy, gdy wiele godzin siedzisz za biurkiem

Stosuj rajstopy uciskowe ułatwiające krążenie krwi,  zwłaszcza gdy jesteś  w grupie większego ryzyka zakrzepicy.

Jeśli masz długo unieruchomioną kończynę (zwłaszcza dolną), zaleca się przyjmowanie heparyny  - ale to już ustala lekarz
 
 

Jak powstaje zator?

Ze skrzepliny urywa się niewielki kawałek, który z krwią dostaje się do serca, a stamtąd do tętnicy płucnej. Tam czopuje się w większym lub mniejszym naczyniu. Im większe - tym groźniejszy przebieg choroby.

 
 

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy