Reklama

Zimowy „przegląd” stanu zdrowia

Nawet, jeśli na co dzień nic nam nie doskwiera i nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych objawów, to i tak nie można poddawać w wątpliwość sensu wykonywania badań profilaktycznych. Takowe warto zrobić np. zimą – w okresie, w którym nasza odporność często ulega obniżeniu i przyda nam się wówczas organizm w dobrej kondycji. Co warto zbadać?

1. Morfologia krwi

Jedno z podstawowych badań profilaktycznych, które należy wykonać będąc na czczo. Przebieg badania od strony pacjenta jest banalnie prosty – wystarczy poczekać, aż badający pobierze próbkę krwi o odpowiedniej objętości i przekaże ją do analizy, do laboratorium.

Czego możemy dowiedzieć się z tego badania? Prezentuje on stan układu krwiotwórczego, a także poziom sprawności wątroby, nerek lub gruczołów dokrewnych. Z wyników badania morfologicznego możemy się dowiedzieć między innymi, czy ilość poszczególnych krwinek w próbce mieści się w normie, a także czy w naszym organizmie znajduje się stan zapalny lub czy nie mamy skłonności do anemii.

Reklama

2. Poziom cukru we krwi

Oznaczanie poziomu cukru we krwi (inaczej glikemii) wykonuje się wykorzystując krew pobraną z okolic dołu łokciowego lub wydobywającą się z nacięcia skóry na opuszce palca (w przypadku samokontroli). Badanie to wykonujemy w dwóch celach. Pierwszym z nich i najbardziej oczywistym jest stwierdzenie, czy stężenie cukru we krwi mieści się w normie. Poza tym, glikemię wykonuje się jeszcze w celu wykrycia i monitorowania skuteczności leczenia hiperglikemii, hipoglikemii, stanu przed cukrzycowego lub cukrzycy. 

3. Poziom cholesterolu we krwi

W celu określenia poziomu cholesterolu we krwi należy zlecić wykonanie lipidogramu. Badanie to ukazuje wzajemny stosunek frakcji lipoprotein (cholesterol LDL i HDL), a także poziom trójglicerydów we krwi. 

Badanie to powinien przeprowadzać każdy, kto ukończył 20 rok życia – w tym wypadku częstotliwość badań wynosi raz na 3-4 lata. Lipidogram powinno się wykonywać częściej u osób, u których wykryto wysoki cholesterol – o częstotliwości badania decyduje tu już lekarz, jednak w praktyce jest to raz do roku.

Jeśli w wynikach badań ujawni się wysoki cholesterol, to warto obniżyć go poprzez włączenie do diety steroli roślinnych. Występują one w orzechach, olejach roślinnych i ziarnach, jednak naturalnie występujące ilości nie zapewniają efektu terapeutycznego. Warto sięgnąć po margaryny  funkcjonalne, które zawierają sterole roślinne  w odpowiedniej ilości. ,. Spożywanie od 1,5 do 3 g steroli roślinnych dziennie przez 2-3 tygodnie , pomaga  obniżyć cholesterol aż o 7–12,5%. 

4. Przegląd stomatologiczny

Mało kto zdaje sobie sprawę, że od stanu uzębienia zależy wiele innych kwestii zdrowotnych, np. kondycja naszego serca. Jeśli dopuścimy do rozwoju próchnicy, to w przyszłości możemy mieć problemy również z zatokami, nerkami, płucami, żołądkiem, a kobiety również z prawidłowym donoszeniem ciąży. Warto więc przed rozpoczęciem zimy zafundować sobie wizytę u stomatologa i gruntowny przegląd stanu uzębienia. 

5. Analiza moczu

Analizę moczu przeprowadzamy w celu ujawnienia stanu nerek, pęcherza oraz dróg moczowych. Dzięki temu badaniu można wykryć lub wykluczyć zapalenie w układzie wydalniczym, a także fakt, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii. Można wykryć, jakie są predyspozycje do tworzenia się kamieni nerkowych, czy nie ma ryzyka rozwoju cukrzycy oraz czy nasza trzustka i wątroba funkcjonują prawidłowo. 


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: profilaktyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy