Reklama

Jak łatwo zmienić kolor hortensji ogrodowej? Podpowiadamy

Hortensje cieszą oko całe lato. To jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Niezwykłą cechą hortensji jest możliwość zmiany koloru kwiatów. Wynika to z wrażliwości krzewów na odczyn podłoża, na jakim rosną. Podpowiadamy jak zmienić odcień kwiatów hortensji.

Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże i okazałe kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato, aż do jesieni. Hortensja może być sadzona jako soliter, bądź też w kompozycji z innymi roślinami na rabacie. Zanim jednak zdecydujesz się na jej uprawę, poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące tej przepięknej rośliny. 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem osiągającym do 1,5 m wysokości. Liście ma owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, na ogół ciemnozielone, choć niektóre okazy mogą mieć jasne przebarwienia. Kwitnie, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty hortensji są zebrane w ozdobne, kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona. Mogą mieć odcień biały, różowy lub błękitny i chętnie uprawiane są w ogrodach ozdobnych, ale możemy dostać je również jako rośliny doniczkowe lub kwiaty cięte.

Reklama

Czytaj również: Genialny trik na bujne hortensje

Uprawa hortensji ogrodowych

Hortensje ogrodowe to rośliny dosyć wymagające - ich uprawa najlepiej udaje się na glebach żyznych i próchniczych, nie sprawi się jednak na  gliniastych i ciężkich. Podłoże do hortensji powinno być natomiast kwaśne (pH wynoszące od 4,5 do 5,5). Odczyn gleby możemy rozpoznać o liściach - jeśli stają się jasnozielone lub żółte, wskazuje to na zbyt zasadowe pH. Należy w takim przypadku do ziemi dodać kwaśny torf ograniczny.

Nazwa hortensja oznacza "wodny krzew" - oznacza to, że potrzebuje ona dużo wody do prawidłowego rozwoju. Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się w półcieniu, gdzie znacznie łatwiej utrzymać wilgoć gleby, obficiej natomiast kwitnie w słońcu. 

Zobacz także: Hortensja w ogrodzie. Co lubi a czego nie?

Pielęgnacja hortensji ogrodowych

Najważniejszymi zabiegami w pielęgnacji hortensji ogrodowych są: 

  • nawadnianie (szczególnie w okresie suszy) 
  • ściółkowanie gleby (pomaga utrzymać wilgoć)
  • odpowiednie cięcie

Rozmnażanie hortensji

Hortensję ogrodową najlepiej rozmnaża się przez sadzonki zielne. W tym celu należy uciąć je od czerwca do sierpnia, a następnie umieścić w skrzyniach inspektowych - tam będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok. Na grządki bowiem można je posadzić dopiero kolejnej wiosny. Ten sposób rozmnażania hortensji jest zalecany także w przypadku wszelkich odmian wielkokwiatowych.

Kolor hortensji - od czego zależy?

Barwa kwiatów hortensji ogrodowej zależy od zawartości glinu w podłożu. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję chemiczną z barwnikiem w kwiatach hortensji i powoduje zmianę ich barwy. Na ziemi ubogiej w glin hortensja kwietnie na różowo, natomiast na glebach bogatych w ten pierwiastek - kolor kwiatów jest niebieski. 

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Kolor kwiatów hortensji możemy w łatwy sposób modyfikować w zależności od upodobań. Podłoże bardziej zasadowe sprawi, że kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieskie płatki glebę należy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt można uzyskać poprzez podlewanie krzewu roztworem ałunu potasowego bądź ałunu glinowego (10 - 15g na krzew). Nie zaszkodzi też wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu.

Jeśli celem posiadacza hortensji jest uzyskanie odczynu zasadowego gleby, do wybarwienia kwiatów na czerwono, można zastosować nawozy zasadowe, bogate w wapń lub magnez. Ważne jednak, aby zachować ostrożność i nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Wyższy odczyn wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania hortensji na chlorozę liści. Zaleca się więc wykonywać pomiary pH gleby przy pomocą pH-metru. 

Sprawdź także: Hortensja bukietowa: Kwitnie od lipca do października. Odmiany, uprawa i wykorzystanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ogród | kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy