Reklama

Oto co możesz zrobić, by pelargonie jeszcze piękniej kwitły

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin w Polsce. Są łatwo dostępne i mają szeroki wachlarz kolorów. Co zrobić, by kwitły jeszcze obficiej, były zdrowe i cieszyły oko pięknymi barwami? Sekret tkwi w nawożeniu. Podpowiadamy, jakie preparaty uwielbiają królowe polskich tarasów.

Pelargonie to rośliny doskonałe do pojemników - donic, skrzynek balkonowych, ale pięknie będą kwitły również w gruncie, na rabatach. Te delikatne i romantyczne rośliny często kojarzą nam się z ogrodem babci, jednak dzięki odpowiednim kompozycjom stworzą również niepowtarzalną roślinną dekorację w nowoczesnych ogrodach. Kto raz je zasadzi, nie będzie wyobrażał sobie bez nich tarasowych donic.

Czytaj więcej: Sposób na bujne pelargonie

Reklama

Pelargonie - kwiaty od maja aż do października

Kiedy zaczyna się sezon obsadzania skrzynek i donic roślinami jednorocznymi, w sklepach ogrodniczych, na targach, a nawet dyskontach pojawia się mnóstwo pelargonii. Zróżnicowane pod względem koloru i kształtu kwiatów pelargonie zachwycają i przyciągają bowiem uwagę. Popularność pelargonii wynika z ich licznych zalet. Przede wszystkim długo kwitną - ich kwiaty pojawiają się od mają aż do października. Pelargonie, zwane też geranium, są ponadto odporne na suszę, a nawet jeżeli coś im dolega, to szybko się regenerują. Możemy je podzielić na kilka grup: pelargonie rabatowe, bluszczolistne, wielkokwiatowe (angielskie), o barwnych i pachnących liściach - różnice pomiędzy nimi to pokrój, kształt kwiatów, jednak wymagania wszystkich rodzajów są podobne.

Zobacz także: Pachnąca pelargonia - ta roślina podbije twoje serce

Tajniki uprawy pelargonii

Jeśli decydujemy się na zakup pelargonii, zwróćmy uwagę na ich kondycję - wybierajmy tylko zdrowe, świeże egzemplarze, z licznymi pąkami kwiatowymi. Pelargonie rabatowe i angielskie najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, a bluszczolistne radzą sobie również w cieniu i półcieniu. Nie powinny być umieszczone na przeciągu, ponieważ są dość łamliwe - silne wiatry mogą powodować ich uszkodzenie.

Podłoże do pelargonii powinno być żyzne, rośliny te uwielbiają też nawożenie. Bez grama nawozu również sobie poradzą, jednak warto wspomagać je tradycyjnymi nawozami dla roślin kwitnących. Łatwiej będzie skorzystać z odżywek długodziałających, aplikowanych raz na kilka tygodni.

Gleba w doniczkach dla geranium powinna być przepuszczalna i lekka - możemy tu wykorzystać gotowe mieszanki do kwiatów balkonowych. Tak przygotowane podłoże do kwiatów balkonowych sprosta wysokim wymaganiom naszych królowych balkonów.

Zobacz też: Cukier do pelargonii: internautka zdradza sekret bujnych kwiatów

Pielęgnacja pelargonii - najważniejsze zasady

Pelargonie po posadzeniu wymagają intensywnego nawożenia. Można w tym celu wykorzystać nawozy długodziałające w postaci granulek, koreczków albo pałeczek. Podlewanie powinno się wykonywać w miarę regularnie (wtedy też można dodać nawóz), w czasie trwania wysokich temperatur można nawet dwa razy w tygodniu. Systematyczne podlewanie pelargonii wpływa na ich kondycję i atrakcyjny wygląd, nie jest jednak konieczne.

Jak pobudzić kwitnienie pelargonii?

Warto pamiętać o przycinaniu geranium, usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, co przyczyni się do intensywniejszego kwitnienia. Pozbywając się suchych kwiatów, pobudzamy rozwój nowych pąków kwiatowych.

Czym i jak nawozić pelargonie, by bujnie kwitły

Wybierając nawóz do pelargonii, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład. Ważne, by zawierał azot, potas i fosfor - każdy z tych pierwiastków spełnia inną funkcję. Azot wspomaga wzrost zielonych części rośliny, fosfor i potas natomiast wspierają kwitnienie i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Dla zwolenników ekologicznych rozwiązań, świetnym wyborem będą nawozy organiczne, bezpieczne dla ogrodu, ludzi i zwierząt. W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia pelargonii stosuje się je raz w tygodniu, dodając do wody, którą podlewamy rośliny.

Nawóz do pelargonii własnej roboty - sprawdzone triki ogrodników

Świetnym patentem jest trik ze skórką po bananie - można ją wykorzystać, by zasilić glebę cennymi składnikami mineralnymi. Wystarczy umieścić ją w podłożu w całości, lub wysuszyć w piekarniku i zmielić.

Często polecanym nawozem dla pelargonii jest tzw. gnojówka z pokrzywy lub skrzypu. Nie tylko dobrze działa na rośliny, ale też poprawia jakość gleby. Stosowanie naturalnych odżywek jest bezpieczne - nie ryzykujemy wówczas przenawożeniem.

Czytaj również: Co zrobić z kwiatów i liści pelargonii?

Gnojówka z pokrzywy do pelargonii - jak przygotować?

"Gnojówkę" można przygotować samodzielnie - potrzebny będzie kilogram liści pokrzyw lub skrzypu, który należy zalać 10 litrami wody, przykryć płótnem i pamiętać o codziennym przemieszaniu. Po dwóch tygodniach otrzymamy gotowy, naturalny nawóz. Należy dodawać go do wody, którą podlewamy kwiaty, w proporcji 1:10.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama