Reklama

Reklama

Ekspresy do kawy - jaki wybrać?

Zakup ekspresu do użytku domowego może wydawać się prostą decyzją. Ale właściwie zależy ona przede wszystkim od tego, jaki rodzaj kawy lubimy najbardziej. Czy wolisz kawy mleczne czy raczej zmieloną kawę? A może wolisz latte macchiato? Różny typ ekspresu pozwala na inny smak kawy. Inne walory uzyskamy, kupując ekspresy ciśnieniowe, a inny, gdy kupimy ekspresy automatyczne. Ekspresy do kawy - jakie są ich rodzaje? Jakie kawy ekspresy przygotowują? Jakie są zalety ekspresów?

Ekspresy zależne od ulubionych kaw

Jeśli należysz do miłośników kawy, w twojej kuchni nie powinno zabraknąć dobrego ekspresu. Proces parzenia kawy to nie tylko kwestia tradycji, ale współcześnie - także technologii. Dziś do przygotowania aromatycznej kawy wystarczy chwila - krótka lub dłuższa - w zależności do tego, co lubisz i jakim ekspresem dysponujesz. Jeśli np. celebrujesz chwile przygotowania kawy, do gustu przypadnie ci przelewowy ekspres, kawiarka lub kolbowe ekspresy. Jeśli natomiast lubisz różnorodność i zależy ci na szybkim przygotowaniu kawy, wybierz automatyczne ekspresy. 

Kawy mogą być różne. Są zwolennicy klasycznej PRL-owskiej kawy zmielonej tzw. plujki oraz koneserzy kaw speciality. Oczywiście, do przyrządzania napoju bogów, możesz użyć kawy ze sklepu, a gorąca woda i gorące mleko dopełnią rytuału. Ale wraz z większą świadomością, wzrastają także oczekiwania. Dziś dostępne napoje kawowe są niezwykle różnorodne. Możesz wybrać kawę klasyczną - czarną, expresso, expresso macchiato, napoje caffe latte, napoje cappuccino, caffe baristę, lungo. Dostępne napoje americano mogą być tak samo dobre jak dostępne napoje caffe latte. Wszystko zależy do odpowiedniego ekspresu.

Reklama

Ekspresy do kawy w RTV Euro AGD z pewnością pozwolą się wybrać twój ulubiony gatunek.

Rodzaje ekspresów

Rodzaj ekspresu definiuje konkretny sposób parzenia. Jedni preferują ekspresy proste w obsłudze, inni chcą mieć więcej kontroli nad całym procesem. Jednak niezaprzeczalnie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Na rynku znajdziemy przede wszystkim ekspres przelewowy, kawiarki, ekspresy kolbowe, ekspresy kombinowane, automatyczny ekspres na saszetki lub ekspresy kapsułkowe lub ekspres ciśnieniowy. 

Jeśli lubisz głównie kawę mieloną, a do tego pijesz ją na dzbanki a nie na filiżanki, to ekspres przelewowy spełni twoje oczekiwania. Ekspresy przelewowe w RTV Euro AGD to proste urządzenia, posiadające pojemnik z filtrem oraz dzbanek żaroodporny. Wystarczy wsypać kawę do pojemnika i w kilka minut ekspres, zalewając ją wrzątkiem, przepuści ją przez filtr i wypuści do dzbanka. 

Klasyczną kawę da ci też kawiarka. Ma ona dzbanek, sitko i pojemnik na wodę. Kawiarkę stawia się na palniku celem zagotowania wody, która tłoczona jest do górnego pojemnika z kawą.

Ekspresy kolbowe w RTV Euro AGD to urządzenia, posiadające kolbę z sitkiem. Kawa jest do nich wsypywana i prasowana. Następnie gorąca woda przechodzi przez równo odmierzoną kawę i spływa do filiżanki. Każdy taki ekspres ma też dyszę do spieniania mleka.

Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretną opcję, możesz wybrać też ekspres kombinowany, czyli taki, który łączy ekspres przelewowy oraz ciśnieniowy. Pozwala to na przygotowanie równocześnie całego dzbanka oraz pojedynczych filiżanek.

Ekspres automatyczny to bodaj jeden z popularniejszych form. Jest niezwykle prosty w obsłudze i wystarczy jedynie nacisnąć jeden przycisk, aby cieszyć się konkretną kawą. Ekspresy automatyczne w RTV Euro AGD również są często kupowane. Tu warto wspomnieć, że można wybrać ekspresy saszetkowe oraz te, na kapsułki. Ekspresy kapsułkowe w RTV Euro AGD są jednak bardziej znane.

Popularny i dający aromatyczną kawę czarną i białą jest też ciśnieniowy ekspres. Posiada wbudowany młynek do mielenie oraz spieniacz mleka. W nim kawę przygotujesz bezpośrednio z ziaren, stosując jeden przycisk. 

Funkcje dodatkowe

Kupując ekspres, w zależności od jego rodzaju, może być on wyposażony w różne dodatkowe funkcje. Więcej z nich z pewnością znajdziemy w ekspresach bardziej zautomatyzowanych. Proste kawiarki czy ekspresy przelewowe raczej nie będą w nie wyposażone. Co innego, jeśli mowa o ekspresach automatycznych i ciśnieniowych.

Jakie funkcje można w nich znaleźć? Na przykład automatyczny program czyszczenia, regulacja mocy kawy, wbudowany młynek, regulacja ilości zaparzanej kawy, system spieniania mleka, automatyczne płukanie, czyszczenie ekspresu, podgrzewanie filiżanek, sterowanie smartfonem.

Większość ekspresów może mieć też wbudowany pojemnik, filtr wody czy wydajną pompę.

Idealny ekspres czyli o zaletach

Jeśli uwielbiasz kawę to zakup ekspresu, spełniającego twoje wymagania, co do konkretnego rodzaju kawy, będzie na pewno dobrą inwestycją. Czy lepiej kupić urządzenie droższe czy tańsze? Właściwie, nawet zakup drogiego ekspresu z pewnością zwróci się z nawiązką. 

Oczywiście wszystko zależy do tego, co lubisz. Czy cenisz sobie rytuał parzenia i wolisz klasyczne małe czarne kawy? A może wolisz różne jej rodzaje, w zależności od nastroju, a do tego chcesz poczuć smak napoju zaraz po przebudzeniu? Może pijesz kawę litrami, a nie filiżankami? Od twoich upodobań i oczekiwań, na pewno będzie zależny wybór konkretnego rodzaju ekspresu.

Ale jakie zalety daje sam ekspres w domu, jako taki? Na pewno jest to oszczędność czasu i środków. Nie musisz tracić każdego dnia kilkanaście złotych na filiżankę kawy z ulubionej kawiarni ani tracić czasu na dojazd do niej. Teraz możesz szybko przygotować ją w domu i to z efektem lepszym smakowo niż we wspomnianym lokalu.

Dużą zaletę stanowi prostota działania ekspresów i ich intuicyjność. Automatyczne modele pozwalają na przyrządzenie kawy jednym przyciskiem. Jednocześnie są też proste w konserwacji.

Kawa z własnego ekspresu zapewnia ci wygodę i powtarzalność. Dzięki temu, każdego dnia możesz się cieszyć tym samym, ulubionym aromatem. 

Na końcu, najczęściej współczesne urządzenia pozwalają też na oszczędność energii elektrycznej, dzięki czemu są tanie w użytkowaniu. A jako dodatek, bardzo często mają też przyjemny, nowoczesny design, dzięki czemu twoja kuchnia wygląda nieziemsko i stylowo. Czego zatem chcieć więcej?

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy