Indukcyjna, gazowa, a może ceramiczna? Jaką płytę do zabudowy wybrać?

Projektowanie nowoczesnej kuchni oznacza wiele ważnych decyzji, które trzeba podjąć. Z jednej strony, daje to szansę na stworzenie przestrzeni idealnie wpisującej się w nasze potrzeby - z drugiej: oznacza wiele trudnych decyzji do podjęcia, które przez kolejne lata będą wpływać na komfort przygotowywania posiłków. Jedną z najważniejszych kwestii, które musimy uważnie rozpatrzyć, jest wybór odpowiedniej płyty grzewczej.

Jeśli decydujemy się na kuchnię w zabudowie, mamy zwykle kilka opcji:

-   płytę indukcyjną

-   płytę gazową

-   płytę ceramiczną.

Każda z nich ma swoje mocne i słabsze strony - trudno jednoznacznie wskazać, jaka będzie najlepszym wyborem. W końcu wiele zależy od naszych potrzeb, przyzwyczajeń i możliwości. Na którą się zdecydować? Przyjrzyjmy się uważnie, zanim podejmiemy tę wiążącą decyzję!


Co wziąć pod uwagę, wybierając płytę do zabudowy?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów AGD, tak przy wyborze płyty grzewczej, mamy całe mnóstwo czynników, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze rozwiązania do naszej kuchni. Co może wpłynąć na to, na jaką płytę się zdecydujemy?

-   Przyzwyczajenie - gotowanie na gazie różni się nieco od korzystania z płyty indukcyjnej. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do gazu, także ze względu na różnice w smaku potraw, trudno nam się przestawić.

-   Dostęp do instalacji gazowej - w nowym budownictwie nie ma instalacji gazowej - dlatego nie możemy wybrać płyty tego typu. Pozostaje nam wtedy wybór między płytą indukcyjną oraz ceramiczną.

-   Budżet - dobrze przejrzeć opcje, jakie są dostępne w naszym budżecie. Płyty różnią się ceną - warto stawiać na propozycje od uznanych producentów.

-   Dotychczasowe wyposażenie kuchni - jeśli nie planujemy wymiany garnków i patelni na takie, z których możemy korzystać na płycie indukcyjnej, raczej nie powinniśmy decydować się na płytę tego rodzaju. Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z naczyń odpowiednich do indukcji, do kosztu zakupu płyty, powinniśmy doliczyć ten wygenerowany przez uzupełnienie zasobów kuchennych.

-   Wiedząc już, jakie są najważniejsze kryteria wyboru płyty, pora przyjrzeć się, czym się różnią poszczególne rodzaje.


Płyta gazowa, indukcyjna czy ceramiczna - którą wybrać?

Czym cechują się poszczególne rodzaje płyt grzewczych? Każda ma swoje plusy i minusy - grunt to podchodzić realistycznie do oczekiwań i postawić na takie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się przy naszej kuchni i stylu życia.

-   Płyta gazowa - zwykle tańsza zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. Ma tradycyjne pokrętła, znane z kuchni gazowej. Coraz więcej producentów płyt gazowych chce zaproponować użytkownikom atrakcyjne produkty, stawiając na lepszy design i dodatkowe zabezpieczenia. Niektóre płyty posiadają specjalny palnik turbo, który - dzięki zastosowaniu potrójnego widelca - cechuje się większą mocą.

-   Płyta indukcyjna - nagrzewa się dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Jest to dobry wybór pod względem bezpieczeństwa: nagrzewa się bowiem tylko dno naczynia, nie cała płyta. Zwykle gotowanie i smażenie na tego typu płytach przebiega szybciej niż na gazowych. Ważnym argumentem za zakupem tego rodzaju płyty, pomimo wyższej ceny, jest duża wygoda w czyszczeniu urządzenia.

-   Płyta ceramiczna - to urządzenie wykonane z gładkiego materiału ceramicznego, pod którym znajdują się elementy grzejne. Podczas korzystania z urządzenia, nagrzewają się tylko specjalnie do tego przeznaczone pola - reszta płyty pozostaje chłodna. Po stronie zalet możemy też zaznaczyć, że oprócz tradycyjnych - 4-polowych płyt ceramicznych, możemy wybierać też takie, które składają się z wielu pól. Wraz z ich liczbą - rośnie wygoda użytkowania, ale też i cena sprzętu.

Na którą opcję się zdecydować? Przeglądając płyty do zabudowy w sklepie MediaMarkt, znajdziemy wiele rozwiązań w różnych przedziałach cenowych. Oprócz dokładnej specyfikacji, dobrze zapoznać się z recenzjami użytkowników. To przecież wiążący na dłużej wybór, dlatego powinniśmy dać sobie czas i na chłodno podejść do wyboru najlepszego dla nas urządzenia.

Artykuł sponsorowany



.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy