Reklama

Reklama

Jaki materac do spania wybrać, aby budzić się wypoczętym?

Wieczorem, zwłaszcza po ciężkim dniu, marzymy o tym, aby móc w końcu położyć się do łóżka i spokojnie zasnąć. Wykonujemy ostatnie prace domowe, przygotowujemy się do snu i z nadzieją na wyspanie się zamykamy oczy. Jak na ironię jednak - pomimo zmęczenia - często nie możemy zasnąć. Przewracamy się z boku na bok, wszystko nam przeszkadza – nawet materac. Tymczasem bardzo możliwe, że to właśnie on jest przyczyną naszych problemów ze snem. Jaki zatem materac wybrać, aby budzić się wypoczętym? Sprawdźmy!

Jaki materac wybrać - pozycja podczas spania

Materac do spania powinniśmy dobierać w taki sposób, aby móc na nim spać w naszej ulubionej pozycji. Jeśli ciężko jest nam zasnąć na plecach i najczęściej zasypiamy na boku lub na brzuchu, nie sprawdzi się u nas twardy materac. Nie dopasuje się on bowiem do naszych kształtów. Będzie uwierał nas w miejscach najbardziej wysuniętych - powodując nawet ból i nie pozwalając nam zasnąć. Na nic zda się wiercenie w łóżku i szukanie odpowiedniego miejsca do zwinięcia się w kłębek. Chyba, że materac jest już tak stary, że powstały w nim wgłębienia, w które jesteśmy w stanie się dopasować. Możemy również próbować, przy pomocy licznych poduszeczek, uwić sobie wygodne legowisko. Nie jest to jednak idealna sytuacja. Materac, który po wstaniu z niego nie powraca do pierwotnych kształtów, nadaje się już tylko do wymiany, a nie do spokojnego oraz zdrowego snu. Z kolei poduszki pomogą nam jedynie do kolejnej zmiany pozycji - jeśli w ogóle pomogą. Osoby śpiące na boku lub brzuchu powinny być tego świadome, że dla nich idealny jest materac miękki lub średni. Materace twarde oraz bardzo twarde odpadają. Idealne będą:

Reklama

  • materace piankowe o średnim stopniu twardości tj. Hilding Rumba, Hilding Conga, czy też Hilding Rock & Roll;
  • materace hybrydowe o średnim stopniu twardości tj. Hilding Dance i Hilding Electro;
  • materace hybrydowe miękkie tj. Hilding Elektro.


Wyżej wymienione materace idealnie dopasują się do naszego ciała i będziemy mogli na nich zasnąć, jak małe dzieci.

Jaki materac wybrać, gdy mamy nadwagę

Miękkie oraz średnie materace nie sprawdzą się natomiast u osób, które mają nadwagę. Zasadniczo miękkie materace nadają się jedynie dla osób szczupłych. Materace średnie posłużą również osobom normalnej budowy ciała. Natomiast mając dużą nadwagę powinniśmy sięgnąć po materace twarde, a nawet bardzo twarde, które dadzą naszemu ciału odpowiednie wsparcie. Osoby otyłe śpiąc na zbyt miękkim materacu zapadają się w miejscach dużego nacisku, przez co ciało wygina się w nienaturalny sposób. Nie tylko utrudnia nam to sen, ale może być przyczyną problemów z kręgosłupem. Także, jeśli mamy dużą nadwagę powinniśmy sięgnąć po twardy materac tj. materac lateksowy Hilding Melody. Jest to produkt dostosowany do potrzeb osób o większej wadze - nawet do 140 kg. Świetnie sprawdzą się również twarde i bardzo twarde materace sprężynowe tj. Hilding Step, Hilding Fandango oraz Hilding Pasoodoble.

Duże materace dla par i materace na łóżka pojedyncze

Jak wybrać materac dla pary? Duży materac dla pary powinien mieć właściwości, które pozwolą nam na spokojny sen, podczas gdy nasz partner będzie przewracał się z boku na bok. Dobry materac powinien się uginać jedynie pod ciężarem naszego ciała. Jeśli kładąc się na materac, czujemy jak tworzy się wokół nas coś w rodzaju trójkąta bermudzkiego, do którego stacza się wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu - łącznie z naszą partnerką, oznacza to, że nasz materac nie nadaje się dla par. A z pewnością nie dla par z dużą różnicą wagi. Osoby takie powinny sięgnąć po materace sprężynowe kieszeniowe tj. Hilnding Tango i Hilding Zorba. Zbudowane są one bowiem z licznych sprężynek, które są umieszczone w osobnych kieszonkach. Sprężynki te dopasowują się idealnie do ciężaru ciała. Materac ugina się jedynie w tym miejscu, w którym jest nacisk na sprężynkę. Doskonale zapobiega to zapadaniu się materaca w miejscach poza zasięgiem naszego ciała.

Dla par z dużą różnicą wagową równie dobrze nada się materac piankowy z pianką termostatyczną Hilding Salsa. Wkład materaca Hilding Salsa wypełniony jest pianka Flexifoam, która zapewnia optymalna sztywność. Pianka ta ma siedem zróżnicowanych stref twardości, które dopasowane są do punktu nacisku ciała. Wierzchnią warstwę wkładu tworzy natomiast termoelastyczna pianka Visco, która jest znacznie miększa i tworzy efekt przyjemnego otulenia. Jak duże powinny być materace dla pary? U pary powinien sprawdzić się materac wielkości 160x200. Jeśli jednak przynajmniej jeden z partnerów jest nieco większy, warto skusić się na materac o wielkości 180x200. Materace węższe niż 160x200 nadają się wyłącznie na pojedyncze łóżka. Materace 80x200 tj. Hilding Break Dance i Hilding Funky idealnie nadają się dla młodzieży. Rozmiar ten sprawdza się również u dorosłych żyjących samotnie lub u seniorów. Materace Hilding Salsa, Hilding Makarena, Hilding Rumba, Hilding Passodoble, Hilding Fandango w rozmiarze 80x200, pomimo swych niewielkich rozmiarów, są doskonałym wsparciem dla kręgosłupa. Posiadają one nawet status wyrobu medycznego w klasie I. Stosowane są w profilaktyce oraz rehabilitacji chorób kręgosłupa.

Materace do łóżek pojedynczych oraz materace dla par powinny być odpowiednio dobrane, abyśmy mogli wypocząć po ciężkim dniu. Nie tylko rozmiar ma tu znaczenie. Ważne jest, żeby materac był sprężysty, elastyczny oraz dobrej jakości.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy