Karmy dla psa i kota – na co zwracać uwagę?

Każdy właściciel czworonoga jest świadomy tego, jak ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój ma zdrowe żywienie. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych aspektów dbania o psa lub kota powinien być dobór odpowiedniej karmy. Ma to ogromny wpływ na wszelkie procesy rozwojowe i biologiczne zwierzęcia, a także na jego dobre samopoczucie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru idealnego pokarmu, przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Karma dla psa - na co warto zwracać uwagę?

Wybierając idealną karmę dla psa, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jej skład. Tylko dzięki temu będziemy w stanie uniknąć nietrafionych wyborów spowodowanych kuszącymi opakowaniami pokarmów.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie danej karmy dla psa musimy zwrócić szczególną uwagę na trzy aspekty. Są to:

  • skład karmy,
  • składniki analityczne,
  • dodatki.


Jeśli chodzi o skład karmy, producent powinien zapewnić przede wszystkim informację o tym, jakiego surowca użyto do produkcji pokarmu. Warto szczególnie zwracać uwagę na rodzaj mięsa, warzyw lub zboża, tak aby móc wybrać najbardziej wartościowe produkty. Polska firma Dolina Noteci (https://fera.pl/dolina-noteci.html) posiada szeroką gamę pokarmów dla psów, wśród których znajduje się wiele rodzajów wysokiej jakości mięsa (m.in. gęsi, królika czy jagnięciny).

W przypadku składników analitycznych trzeba zwracać uwagę na to, jaką część procentową karmy zajmują poszczególne składniki odżywcze (białka, tłuszcze i węglowodany). Szczególnie ważne jest białko i to ono powinno stanowić dominantę pokarmu czworonoga. Białko jest uważane za główny budulec organizmu i w największej części odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.

Na opakowaniu karmy powinny znaleźć się również informacje o dodatkach wchodzących w skład pokarmu. W szczególności chodzi tu o witaminy i minerały, których dostarczy wybrana karma. Ponadto są to sztuczne dodatki, mające poprawić jej konsystencję, przedłużyć świeżość lub wzbogacić smak. W przypadku karm mokrych pamiętaj, aby zwrócić uwagę na informację o ilości wody w pokarmie (wilgotności karmy).

Co jest istotne podczas wyboru karmy dla kota?

Jeśli chodzi o karmę dla kota, ważne jest zwracanie uwagi na jej skład, zawarte w niej składniki odżywcze i ewentualne dodatki. W przypadku kocich przyjaciół istotne będzie przyjrzenie się rodzajowi mięsa zawartego w pokarmie i jego jakości, ponieważ stanowi ono główny element codziennej diety tego czworonoga. Warto też wybierać pokarm z dużą zawartością witamin, w szczególności A, D i E. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za prawidłowe działanie kociego organizmu, zapobiegają chorobom wzroku, zapaleniu tkanki tłuszczowej i innym dolegliwościom. Wybierając idealny pokarm dla kota, miejmy na uwadze również fakt, iż zwierzęta te szczególnie lubują się w karmach mokrych, konsystencją przypominających im smakołyki, które upolować mogą w naturalnym środowisku.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje