Karta pamięci do aparatu: jaką wybrać, by nigdy nie zabrakło miejsca na zdjęcia?

Mimo że współczesne smartfony robią zdjęcia w coraz lepszej jakości, aparaty cyfrowe nie tracą na popularności. Sięgają po nie zawodowcy, dla których gadżet ten jest podstawowym narzędziem pracy, ale również osoby zainteresowane profesjonalną fotografią i pasjonaci. Jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przy zakupie, jest wybór karty pamięci.

Artykuł sponsorowany

Karty pamięci SD, SDHC, SDXC, SDUC, ale i najróżniejsze karty microSD - dostępnych na rynku nośników pamięci do aparatów jest tak wiele, że łatwo się w tym pogubić. A to właśnie od kart pamięci zależy nie tylko liczba zdjęć i filmów, które będziemy mogli zachować i przechowywać, ale również ich bezpieczeństwo. Dobrze dobrana karta pamięci wpłynie także na szybkość pracy oraz nasz komfort.

Pojemność

Karty SD, SDHC, SDXC oraz SDUC różnią się od siebie pojemnością. Pierwszy standard, dziś już niemal niedostępny w sklepach, oferował 2 GB. Karty SDHC to z kolei maksymalna pojemność do 32 GB, SDXC - do 2 TB, a SDUC - do 128 TB. Karty microSD to natomiast po prostu karty o niewielkich rozmiarach.

Karty pamięci o sporej pojemności potrzebują zwłaszcza lustrzanki i bezlusterkowce. Na szczęście dziś sytuacja jest dużo prostsza niż jeszcze kilka lat temu - obecnie obsługują one przede wszystkim standardy SD, SDHC, SDXC. Niewielka liczba potencjalnych standardów znacząco ułatwia wybór.

Mimo że pojemność karty dla wielu osób ma spore znaczenie, zawsze można zapatrzyć się w więcej egzemplarzy i dowolnie je wymieniać. Co więcej, niektóre lustrzanki cyfrowe oraz aparaty bezlusterkowe wyposażone są w dwa sloty na karty, między którymi można się dowolnie przełączać.

Posiadanie kilku kart jest także rozwiązaniem bezpieczniejszym. W momencie uszkodzenia nie stracimy wszystkich zapisanych zdjęć czy filmów. Należy też wiedzieć, iż karty w pewnym sensie się zużywają i posiadają ograniczoną ilość cykli zapisu.

Podczas wyboru karty pamięci warto mieć świadomość, iż technologia nieustannie się rozwija. Aparaty cyfrowe są coraz bardziej zaawansowane i obsługują coraz większe pojemności oraz szybkości. Przed zakupem należy więc upewnić się, czy posiadany przez nas model aparatu będzie kompatybilny z wybranym przez nas standardem karty. Odpowiednie informacje znajdziemy w specyfikacji technicznej aparatu.

Prędkość zapisu i odczytu

Równie ważnym aspektem pozostaje obsługiwana prędkość zapisu i odczytu. Na obudowie karty pamięci znajdziemy kilka informacji: litery C, U lub V z konkretnymi liczbami. Litery oznaczają klasy szybkości karty, a cyfry - minimalną prędkość zapisu (np. C6, czyli minimum 6 MB/s). Dlaczego minimalną? Ponieważ prędkość zapisu może nieco się zmieniać. Mówiąc najprościej: im wyższa prędkość, tym pewniejszy zapis.

Prędkość zapisu ma największe znaczenie w przypadku dobrego sprzętu fotograficznego. Jeśli będzie on zbyt wolny, w materiale wideo mogą pojawić się opóźnienia bądź przeskoki. Uwagę na ten aspekt powinny zwrócić zwłaszcza osoby kręcące filmy w rozdzielczości 4K.

Od prędkości odczytu zależy z kolei szybkość, z jaką nasz aparat będzie wyświetlał zdjęcia w trybie przeglądania i w jakim tempie będą one zgrywane na dysk komputera bądź innego urządzenia. Najczęściej podawane są one w formie MB/s (tutaj mówimy o prędkościach maksymalnych).

Zastanawiając się nad tym, jaka karta pamięci do aparatu będzie dla nas najlepsza, warto skupić się przede wszystkim na prędkości zapisu i odczytu. To bowiem kluczowe aspekty, które przełożą się na komfort korzystania z aparatu oraz bezpieczeństwo danych. Pojemność karty jest natomiast kwestią indywidualną i zależy od naszych potrzeb.

Przy wyborze karty nie bez znaczenia jest również odporność na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza temperatury, możliwie najdłuższy okres gwarancyjny oraz marka - lepiej decydować się na uznanych producentów. Zawsze też trzeba wziąć pod uwagę możliwości techniczne aparatu, który posiadamy i dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy