Reklama

Reklama

Najpiękniejsze książki dla dzieci pod choinkę – jak wybrać odpowiedni tytuł?

Zastanawiasz się, jakie zabawki są najmodniejsze w tym sezonie? Jaki gadżet najbardziej ucieszy Twoje dziecko? Zamiast kolejnego zbędnego przedmiotu, podaruj mu książki – to czas, który spędzicie razem i historie, które zostaną z nim na zawsze. Jakie tytuły warto podarować dzieciom pod choinkę?

Zastanawiasz się,  jakie zabawki są najmodniejsze w tym sezonie? Jaki gadżet najbardziej ucieszy Twoje dziecko? Zamiast kolejnego zbędnego przedmiotu, podaruj mu książki – to czas, który spędzicie razem i historie, które zostaną z nim na zawsze. Jakie tytuły warto podarować dzieciom pod choinkę?

Najważniejszy jest właściwy dobór książki do wieku dziecka - niemowlę jeszcze długo nie skorzysta z bogato ilustrowanych baśni wydanych na cieniutkich kartkach, a dorastająca nastolatka śmiertelnie obrazi się za zbyt dziecięcą książkę. Jak odpowiednio wybrać książkę dla dzieci, by obudzić w nich prawdziwego ducha Świąt?   

Co ucieszy najmłodszych? Książki dla niemowląt (wiek 0-2)

Niemowlęta bardziej niż fabułą książki, są zainteresowane możliwością interakcji. Dlatego ucieszy je możliwość dotykania, przesuwania i obserwowania tego, co dzieje się z książką. Idealnym prezentem będzie książeczka z uwielbianej przez dzieci serii Przesuń paluszkiem. Przesuń paluszkiem. Pod choinką to bożonarodzeniowa historia wydana na kartonowych, sztywnych stronach, bezpiecznych dla najmłodszych. Dzieci mogą przesuwać paluszkiem elementy w książce i obserwować, co się zmienia. Książeczką, która nawet najmłodsze dzieci wprowadzi w klimat świąt będzie Krok po kroku. Pierwsza Gwiazdka. Dzięki temu tytułowi rodzice opowiedzą maluchom o świątecznych tradycjach, pieczeniu pierników, ubieraniu choinki i prezentach od św. Mikołaja. Proste słownictwo, kolorowe ilustracje, format dopasowany do małych rączek - to pierwszy krok w budowaniu miłości do książek.

Reklama

Jak okiełznać ciekawość przedszkolaka? (wiek 3-5)

Starsze dzieci, które są już świadome, na czym polegają święta, bardzo chętnie posłuchają bożonarodzeniowych historii. Pod pretekstem świątecznych opowieści, warto też opowiedzieć o ważnych dla nas kwestiach i wartościach. Z pomocą rodzicom przychodzą książki, które oprócz świątecznej atmosfery, budzą też chęć do rozmowy.

Święta z dziadkiem to historia autorstwa Michaela Morpurgo, zilustrowana przez światowej sławy rysownika Jima Fielda. Zamiast prezentu od dziadka, Zosia otrzymuje od niego list, którego przesłanie jest niepokojąco aktualne: musimy zatroszczyć się o stan naszej planety. Piękne obrazki i mądry przekaz to siła tej książki, dzięki której możemy nawet z przedszkolakiem porozmawiać o ekologii, dbaniu o środowisko, niemarnowaniu żywności.

Wspólne czytanie książek o świętach osłodzi też niecierpliwym maluchom czas oczekiwania na przybycie św. Mikołaja. Twoje dziecko najchętniej wyjadłoby cały kalendarz adwentowy na raz i już od dawna ma napisany list do świętego Mikołaja? Doskonale powinno zrozumieć podekscytowanie, jakie towarzyszy Małemu Misiowi w książce Czy to już święta? Jane Chapman. To urocza książka, która przybliży świąteczne tradycje i bożonarodzeniowe zwyczaje i czynności, które należy wykonać przed pierwszą gwiazdką.  

O magicznej mocy Bożego Narodzenia opowiada też Świąteczne życzenie Katherine Rundell  z  klimatycznymi ilustracjami Emily Sutton. Co dzieje się, gdy zapracowani rodzice nie mają czasu na świętowanie Bożego Narodzenia, opiekunka przysypia nad smartfonem, a mały Teo marzy o prawdziwej rodzinnej Gwiazdce? Ponieważ w Wigilię życzenia się spełniają, z pomocą chłopcu przychodzą ozdoby świąteczne, które ożywają i pomagają Teo odnaleźć prawdziwego ducha Świąt.                           

Historie, które zachwycą starszaka (wiek 6-8)

Dzieci, które właśnie opanowały umiejętność czytania, będą cieszyć się z prostych do przeczytania, ale wciągających historii. Dziewczynki z pewnością ucieszy świąteczna odsłona przygód jednej z najbardziej lubianych książkowych postaci - Emi i jej Tajnego Klubu Superdziewczyn.

Tym razem Emi i jej przyjaciółki ogłaszają koniec świątecznej gorączki i postanawiają przygotować Boże Narodzenie w wersji DYI - z własnoręcznie przygotowanymi prezentami, bez pośpiechu i gigantycznych porządków. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Idą Święta Agnieszki Mielech to dziewczyńska historia o tym, co tak naprawdę jest ważne w Boże Narodzenie.

Wciągającą i pełną przygód propozycją dla dzieci jest też kontynuacja książki List od... . Święta przez cały rok. List od... 2 Katarzyny Ryrych to zawadiacka historia o Linusie i Rudolfie - chłopcach, którzy są pomocnikami współczesnego świętego Mikołaja, noszącego skórzaną kurtkę i motocyklowe buty. Okazuje się, że Majk, bo tak ma na imię nowoczesny Mikołaj, ma dla nich zadania nie tylko w Boże Narodzenie. Uczy ich, że każdy czas jest dobry, by pomagać innym, nawet jeśli mamy środek wakacji. To idealna książka dla żądnych przygód starszaków - mnóstwo zwrotów akcji i przesłanie, które na długo pozostaje w głowie.    

Opowieści o tym, co najważniejsze dla dorastających dzieci (wiek 9-12)

Doskonałym prezentem dla starszych dzieci będzie książka autorstwa wieloletniej redaktor naczelnej magazynu Pani, Małgorzaty Domagalik z ilustracjami  Marcina Piwowarskiego.

Serce na sznurku to historia, która rozgrzeje nie tylko dziecięce serca. Mała Foczka traci mamę. W tych tragicznych okolicznościach jej losy nieoczekiwanie krzyżują się z losami Ksawerego - niedźwiedzia polarnego. Czy przyjaźń pomiędzy małą foczką i wielkim niedźwiedziem będzie możliwa?

Serce na sznurku to piękna i uniwersalna opowieść o więzi, która nie miała prawa się zawiązać. O poświęceniu, które uświadamia to, co najważniejsze. O miłości, która jest w stanie pokonać więcej niż arktyczny chłód. Nie tylko w Boże Narodzenie.

Jeśli przy okazji świąt, chcesz zapoznać dziecko z klasyką literatury, wybierz eleganckie wydanie najbardziej znanej książki Charlesa Dickensa. Opowieść wigilijna to ponadczasowa historia o mocy dobrych uczynków i życzliwości, którą powinny przeczytać nie tylko dzieci. To prezent, który będzie cieszył przez wiele lat i będzie stanowił prawdziwą ozdobę domowej biblioteczki.

Więcej książek i magicznych historii dla dzieci, które będą znakomitymi prezentami pod choinkę, znajdziesz tutaj. Niech to będą zaczytane święta!

 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy