Oświetlenie idealne na schody

Schody w domach, mieszkaniach dwupoziomowych czy też w biurach i miejscach użyteczności publicznej są elementem powszechnym. Przede wszystkim tworzą ciąg komunikacyjny między piętrami. Poza tym coraz większą uwagę przykładamy do tego, jak wyglądają, z jakich materiałów są zrobione i oczywiście, jak je oświetlimy. To ma zadanie oczywiście estetyczne, ale z drugiej strony gwarantuje bezpieczeństwo. Dobre oświetlenie powinno oczywiście pasować do całej aranżacji. Do wyboru mamy różne rodzaje, natężenia światła czy też barwy, które pozwolą nam osiągnąć oczekiwany efekt.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Przede wszystkim odpowiednie oświetlenie schodowe to gwarancja bezpiecznego poruszania się po schodach. W innym wypadku można by się nabawić poważnej kontuzji przy upadku. Poza tym oczywiście przy wyborze odpowiedniego systemu trzeba brać pod uwagę zarówno estetyczne, jak i praktyczne aspekty, a te są chociażby związane ze sposobem sterowania światłem. W efekcie można uzyskać niezwykłe rezultaty. W wielu przypadkach ze stałego oświetlenia schodów korzysta się całą dobę , gdy na przykład utrudniony jest dostęp naturalnych promieni słońca. Wówczas na przykład można zdecydować się na delikatne oświetlenie o niższym poziomie natężenia na poziomie schodów. To ekonomiczne oraz bardzo komfortowe rozwiązanie. W każdym wariancie nie powinno oślepiać, a w przypadku montażu górnego światła warto zadbać o to, by zamontować włączniki krzyżowe tak, by można było je uruchomić na dole i wyłączyć na górze oraz oczywiście odwrotnie.

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Z ekonomicznego punktu widzenia warto zdecydować się na LED-owe oświetlenie schodowe. Jest niezwykle praktyczne i daje bardzo atrakcyjne efekty idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Warto pamiętać o tym, że ten rodzaj opraw jest powszechnie stosowany w domach, mieszkaniach i biurach, więc nic dziwnego, że w pewnej konsekwencji pojawia się również przy schodach. Co istotne, oprawy schodowe czy też montaż listew lub punktów powinien być zaplanowany na etapie budowy lub generalnego remontu. Rynek obfituje w wiele różnych opcji i dzięki temu bez problemu można dopasować najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jednym z popularniejszych rozwiązań są żyrandole. To klasyka gatunku, która sprawdza się w każdej przestrzeni i co istotne, oświetla dość dużą powierzchnię, ale może nie objąć całych schodów, bo wszystko będzie zależało od tego, w jakim miejscu je powiesimy i jaka jest konstrukcja kolejnych stopni. W nowoczesnych aranżacjach świetnie prezentują się żyrandole światłowodowe, które mają różne kształty i możliwości, a także są produkowane na indywidualne zamówienie. Z pewnością pozwoli to wykreować niezwykłą przestrzeń.  

Jak wybrać natężenie światła w oświetleniu schodów?

Poza tym nad schodami często montuje się kinkiety. Mogą być bardzo dekoracyjne i w zależności od modelu kierują światło na sufit lub też bezpośrednio na stopnie. W tym momencie można uzyskać mniej lub bardziej rozproszony efekt, co na pewno wpłynie na wygląd całej aranżacji. Najczęściej montuje się kilka punktów w określonych odstępach. Warto pamiętać o tym, by wisiały na takiej wysokości, by nie ograniczały ciągów komunikacyjnych ani nie oślepiały osób poruszających się po stopniach.

Wielu klientów decyduje się również na montaż opraw - czyli oczek świetlnych, które są montowane nisko przy samych stopniach. Poza samym kształtem - kwadratowym, okrągłym czy prostokątnym, do wyboru będziemy mieć żarówki LED o różnej mocy, a także barwie, co niewątpliwie pozwala stworzyć niezwykle atrakcyjne aranżacje. Niezmiennie jednak samo światło nie może oślepiać, więc nie powinno być zbyt intensywne, co może przeszkadzać w trakcie wchodzenia, gdy oczka nad górnymi stopniami znajdują się idealnie na wysokości wzroku. Obecnie hitem stają się halogeny schodowe z czujnikiem ruchu. To bardzo wygodne rozwiązanie, choć energochłonne.

Oświetlenie schodów - barwa ciepła czy zimna?

Spośród ciekawych pomysłów na oświetlenie schodów warto zwrócić uwagę na systemy montowane w samych stopniach czy balustradach. Takich propozycji pojawia się coraz więcej i z pewnością dają niezwykłe wrażenia estetyczne. To nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie, o ile zdecydujemy się na technologię LED. Ta występuje w postaci diod, taśm czy żarówek i jest prawdziwym hitem jeśli chodzi o domowe czy też użytkowe systemy. Poza tym że są oszczędne i trwałe, to również dają szereg możliwości - wyłączenia ze zmianą barw czy też trybów świecenia, a także jego nasycenia. Może to być doskonałym rozwiązaniem na przykład dla tych wszystkich, którzy nie wiedzą, czy bardziej odpowiadają im ciepłe czy zimne barwy. O ile te pierwsze są przytulniejsze, to drugie nadają bardzo nowoczesny i niemal sterylny klimat. Warto jedynie pamiętać, by na schodach światło nie było zbyt intensywne - wszak nie będziemy tam raczej czytać czy pracować, a ładnie doświetlona w nieco rozproszonej wersji przestrzeń będzie prawdziwą ozdobą.

materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: wystrój | domy
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy