Porządne pralki za mniej niż 1500 zł

Pralka stanowi jeden z najbardziej podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego – trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Dawniej za dobry sprzęt trzeba było sporo zapłacić. Dziś wystarczy nam budżet rzędu 1500 zł, by nabyć pralkę z wyższej półki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wymiary pralki

Przede wszystkim musimy sprawdzić, jaką powierzchnią dysponujemy w łazience lub w kuchni, czyli tam, gdzie najczęściej stawiamy pralkę. Ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku pralki do zabudowy, która musi być idealnie dopasowana do wymiarów mebli. Pamiętajmy, że producenci podają wielkość bez m.in. przyłączy - sprzęt będzie więc musiał być nieco odsunięty od ściany. Bardzo istotną kwestią jest także pojemność bębna. Musimy dopasować ją do indywidualnych potrzeb, jeśli żyjemy w pojedynkę lub w parze, prawdopodobnie wystarczy nam 5-kilogramowy bęben, jednak w rodzinie powinien on mieścić już raczej 6 lub nawet 7 kilogramów prania. Ciekawym modelem dla osób szukających niewielkiej pralki jest Candy CS3 1052D2-S. Urządzenie ma zaledwie 34 cm szerokości, idealnie więc sprawdzi się w ciasnej łazience.

Musimy także zdecydować, czy szukamy modelu ładowanego od góry, czy od przodu. Ten pierwszy dobrze sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach, w których otwierane drzwiczki będą przeszkadzać. Pamiętajmy jednak, że na takiej pralce nie postawimy nic na stałe, dlatego sprzęt raczej już nie posłuży nam jako półka na kosmetyki w łazience, nie nadaje się również do zabudowy.

Etykieta energetyczna pralki

Przy zakupie pralki powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę podaną w sklepie czy na stronie internetowej, ale również na koszty użytkowania sprzętu. W tym pomoże nam tak zwana etykieta energetyczna. Przepisy obowiązujące w całej Unii Europejskiej nakazują informowanie klientów o podstawowych parametrach urządzenia, dlatego przy każdej pralce znajdziemy dane na temat jej klasy energetycznej, która umożliwia porównanie zużycia energii elektrycznej w sprzętach. Różnica pomiędzy pralką klasy A a najwyższą klasą A+++ to rachunek o kilkadziesiąt złotych niższy w skali roku, łatwo więc sobie wyobrazić, ile tracimy, kupując energochłonny sprzęt klasy D. Warto dopłacić nawet paręset złotych za wyższą klasę energetyczną.

Z etykiety dowiemy się również, ile średnio rocznie wody pobiera pralka, jaka jest jej ładowność i klasa efektywności wirowania, czyli skuteczność, szybkość i dokładność określane w skali od A do G. Znajdziemy tam również informację na temat poziomu hałasu emitowanego przez urządzenie. Ten ostatni parametr w dużym stopniu zależy też od dobrego wypoziomowania pralki, czyli wyregulowania jej nóżek tak, by stabilnie stała na podłodze.

Warto zwrócić uwagę na pralki, które mają dodatkowe funkcje sprawiające, że sprzęt jest jeszcze bardziej ekonomiczny. Model Electrolux EW6S526WP PerfectCare dzięki funkcji Fuzzy Logic kontroluje poziom wody, temperaturę oraz obroty i obciążenie silnika. Z kolei Electrolux w swoich modelach wykorzystuje technologię aktywnej piany Eco Bubble, która pozwala na skuteczne usuwanie plam przy oszczędnym działaniu urządzenia.

Programy prania i funkcje dodatkowe

Większość pralek oferuje kilka programów prania do wyboru, między innymi dla tkanin syntetycznych, bawełnianych, program szybki, prania ręcznego, dziecięcy czy ekologiczny. Warto zwrócić uwagę na to, czy sami możemy wybrać parametry prania (temperaturę, wirowanie). Nawet w modelach do 1500 zł znajdziemy ciekawe i przydatne funkcje dodatkowe. Jeśli chcemy oszczędzić czas przy prasowaniu, sprawdźmy, czy producent gwarantuje mniej zagnieceń. Przydaje się możliwość sterowania przy pomocy smartfona, dzięki czemu możemy uruchomić pranie zdalnie, ale także zdiagnozować błędy i usterki. Taka funkcja dostępna jest między innymi w modelu LG FE0J5NN3W. Na koniec zwróćmy uwagę na jakość elementów, z których zostało wykonane urządzenie. Na ceramicznej grzałce nie będzie osadzać się kamień, a funkcja samooczyszczenia szuflady i bębna zmniejsza ryzyko awarii pralki.

 

Jeśli chcemy znaleźć porządną pralkę w cenie poniżej 1500 zł, wejdźmy na stronę internetową ze sprzętem RTV i AGD oleole.pl. Szukanie idealnego urządzenia ułatwią nam proste w obsłudze filtry i możliwość sortowania.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy