Reklama

Powiedz mi

W gąszczu komputerów przenośnych dostępnych na rynku trudno niekiedy znaleźć model dla siebie. Zwłaszcza jeśli nie jest się miłośnikiem gadżetów czy entuzjastą nowych technologii. W takiej sytuacji wielość możliwości i nowinek technicznych – podobnie jak żargon, w którym się o nich mówi – może po prostu przytłoczyć. Tym, którzy rozglądają się za najodpowiedniejszym laptopem do pracy, podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę i czym się kierować w trakcie poszukiwań.

W gąszczu komputerów przenośnych dostępnych na rynku trudno niekiedy znaleźć model dla siebie. Zwłaszcza jeśli nie jest się miłośnikiem gadżetów czy entuzjastą nowych technologii. W takiej sytuacji wielość możliwości i nowinek technicznych – podobnie jak żargon, w którym się o nich mówi – może po prostu przytłoczyć. Tym, którzy rozglądają się za najodpowiedniejszym laptopem do pracy, podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę i czym się kierować w trakcie poszukiwań.




Grafik, miłośnik fotografii i wideofilmowania

Dla osób zajmujących się grafiką, wideofilmowaniem, obróbką zdjęć czy materiału wideo największe znaczenie będą miały trzy zasadnicze komponenty każdego komputera przenośnego. Pamięć RAM, wyświetlacz oraz procesor. To właśnie od nich zależy bowiem w głównej mierze komfort naszej pracy. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Wyniki wykonywanej przez nas pracy przechowywane są na bieżąco w pamięci komputera. Niebagatelne znaczenie będą więc dla nas miały jej rodzaj, prędkość (mówiąc ściśle - częstotliwość, z jaką jest taktowana) i pojemność. Dla uproszczenia możemy powiedzieć, że im szybsza, nowocześniejsza i pojemniejsza pamięć, tym sprawniej nasz laptop będzie przetwarzał wprowadzane do niego dane.

Reklama

Kolejna sprawa - wyświetlacz. Dobrze, jeśli przy rozsądnych gabarytach całego notebooka cechuje się możliwie największą przekątną, ale - z drugiej strony - zdecydowanie ważniejszą sprawą jest jego rozdzielczość i technologia, w jakiej go wykonano. Za najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne uważa się dziś matryce IPS: zapewniają szeroki kąt widzenia, znakomite odwzorowanie barw i wysoką jasność. Warto przy tym sprawdzić, jaki jest rodzaj zastosowanego w nich podświetlenia - dziś, po latach niepodzielnych rządów świetlówek, prym zaczęły wieść w końcu diody LED, gwarantujące równomierne podświetlenie i pozwalające uniknąć tzw. efektu DSE (dirty screen effect powstaje wówczas, gdy matryca podświetlona jest nierównomiernie - co sprawia, że wyświetlacz wydaje się zaplamiony i brudny).

No i rzecz ostatnia (ale nie najmniej ważna!): procesor. Oczywiście dobrze, jeśli będzie się cechował wysoką częstotliwością taktowania - przełoży się to przecież bezpośrednio na kulturę pracy całego laptopa. To właśnie jemu przypadają w końcu w udziale wszystkie zadania obliczeniowe. Pozornie mogłoby się wydawać, że zajmując się grafiką, retuszem fotografii lub montażem wideo procesora zanadto nie obciążamy. To jednak nieprawda: ostateczny efekt naszej pracy zależy bowiem właśnie w dużej mierze od niego.

Urodzony podróżnik

Ci, dla których samotna wyprawa na drugi kraniec kontynentu nie jest żadnym wyzwaniem (bo zwykli się zapuszczać w znacznie odleglejsze i bardziej egzotyczne rejony), powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na wytrzymałość laptopa i materiały, z których został wykonany. Ważne, by jego obudowa była wykonana z trwałego materiału (metal - aluminium lub magnez - sprawdzi się w tej roli znakomicie) i odporna na odkształcenia.

Komputer, który w podróż zabiera się często, wciskając go nierzadko wraz z wieloma innymi rzeczami do jednej torby, musi być przede wszystkim pancerny. Jego pokrywa powinna wytrzymać co najmniej kilka kilogramów nacisku, a zawiasy - wiele "cyklów" otwierania i zamykania. Konstrukcja podróżniczego notebooka nie może być więc zbyt delikatna i krucha, gdyż w "drodze" każda jej słabość prędzej czy później da o sobie znać.

Komputer skierowany do globtrotera powinien być przy tym odporny na zmienne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Żaden podróżnik eksplorujący wilgotne lasy deszczowe Południowej Ameryki, smagane zimnym wiatrem żleby norweskich fiordów czy pustynne rejony Afryki nie może sobie przecież w trakcie wyprawy zaprzątać głowy kondycją swego laptopa. Musi mieć wszak niezachwianą pewność, że będzie mógł z niego skorzystać w każdych warunkach i przy każdej pogodzie.

Pisarz, redaktor, freelancer

Bywalcy bibliotek i kawiarni, dla których biurem może stać się prawie każdy stolik i skrawek przestrzeni, powinni przede wszystkim zwracać uwagę na liczbę portów i gniazd komputera (im jest ich więcej i im bardziej są uniwersalne, tym lepiej), poświęcając przy tym baczną uwagę konstrukcji i układowi jego klawiatury. Poszczególne składające się na nią klawisze powinny się zatem charakteryzować odpowiednio wyczuwalnym skokiem. Jeśli są podświetlane - tym lepiej. Przemieszczając się z miejsca w miejsce jest się bowiem skazanym na pracę w wielu różnych, nie zawsze wymarzonych, warunkach oświetleniowych.

Z perspektywy osoby żyjącej w biegu, umawiającej się na spotkania nawet kilka razy dziennie, jako niezmiernie ważną ocenić można również samą wagę laptopa. Jest oczywiste, że powinna być jak najmniejsza - nikt przecież nie lubi nosić z sobą ciężaru, który po całym dniu noszenia może nadwerężyć rękę czy przyprawić o ból pleców.

Wybierz "swój" komputer

Jaki stąd wniosek? Taki mianowicie, że każdy z nas potrzebuje nieco innego komputera przenośnego. Ktoś, kto grywa w gry komputerowe, powinien szukać sprzętu z mocną, dedykowaną (a nie zintegrowaną) kartą graficzną. Programista doceni zaś z pewnością notebooka o szybkim procesorze i ergonomicznie zaprojektowanej klawiaturze. Kochający film i multimedia bloger powinien się natomiast pochylić nad parametrami wyświetlacza zamkniętego w obudowie upatrzonego laptopa.

Mamy ambicje, aby zaspokoić potrzeby bardzo różnorodnych użytkowników. Wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie w naszym portfolio.  Jednocześnie oferujemy konstrukcje uniwersalne, mogące potencjalnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom szerokiego grona użytkowników laptopów. Takie są np. laptopy ASUS ZenBook UX433, charakteryzujące się niską masą (zaledwie 1,1 kg!), sporą wytrzymałością (zgodne z militarnym standardem klasy MIL-STD 810G i wykonane z aluminium) oraz odpornością na wymagające warunki atmosferyczne - zaznacza Paulina Michalik, Senior Marketing Specialist w ASUS Polska

Jeśli wziąć również pod uwagę specyfikację montowanych w nich najnowocześniejszych podzespołów i matryc (o szerokim 178-stopniowym kącie widzenia, rozdzielczości FullHD 1920X1080 i stuprocentowym pokryciu palety barw RGB), to okażą się one również znakomitą propozycją dla wszystkich tych, którzy mają na co dzień do czynienia z obróbką fotografii lub montażem wideo.

Wszystko to sprawia, że myśląc o komputerach przenośnych z rodziny ZenBook nie sposób stwierdzić, iż mogą z powodzeniem usprawnić pracę bardzo wielu użytkowników. I to nawet tych, których oczekiwania są wyjątkowo wyśrubowane.

 

Tekst powstał we współpracy z marką ASUS.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy