Poznaj miasta sieci Cittaslow

Odpoczynek od codziennego pośpiechu, zabytki i piękne krajobrazy. To wszystko można odnaleźć w miasteczkach sieci Cittaslow i ich okolicach. Życie w nich płynie naturalnym rytmem, a ich gościnni mieszkańcy chętnie dzielą się tym, co mają najlepszego: tradycją, kulturą i dobrym jedzeniem.

Miejscowości stawiają na promowanie dobrego życia, troskę o lokalność, zachowanie zabytków i na tradycyjną gościnność. Zdecydowana większość - bo 20 z 28 - polskich miast spod znaku pomarańczowego ślimaka leży na Warmii i Mazurach. Przyciągają one walorami przyrodniczymi, historią, lokalnymi kulinariami, ale także miejscami do rekreacji: parkami szlakami pieszymi i rowerowymi, przystaniami kajakowymi i żeglarskimi, a nawet stokami narciarskimi (koło Gołdapi, Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego).

Dla amatorów sportu i aktywnej rekreacji przygotowano w tym sezonie szereg imprez. 8 czerwca odbędzie się rajd na orientację Mazurskie Tropy z bazą w Dobrym Mieście. Twardziele będą mogli wziąć udział w zawodach Triathlon Energy w Lidzbarku (Welskim) 30 czerwca. W Gołdapi zaplanowano VI Letni Bieg Jaćwingów - Półmaraton w Jeździe Szybkiej na Nartorolkach (18 sierpnia).

Aktywnie na kajaku...

Rzekami, nad którymi leżą miasteczka, wiodą malownicze szlaki kajakowe. Największą z nich jest Łyna, która przepływa przez: Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Jednym z dopływów Łyny jest Marózka, płynąca w pobliżu Olsztynka, innym zaś Symsarna, nad którą leżą Jeziorany.

Do Łyny można też dopłynąć z jeziora Dadaj, położonego w pobliżu Biskupca. Wypływa z niego rzeka Dadaj, która dalej jako Pisa Warmińska przecina Barczewo. W tym mieście łączy się z nią Kiermas, do którego można dotrzeć z Pasymia nad jeziorem Kalwa Wielka.

Drwęca przepływa nieopodal Lubawy, a potem przecina Nowe Miasto Lubawskie. W jego pobliżu do Drwęcy wpada atrakcyjny dla kajakarzy Wel, którego szlak wiedzie przez Lidzbark.

...i na rowerze

Wzdłuż północnej granicy Polski wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (395 km). Przecina on Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol i Gołdap. Podróżujący szlakiem mogą korzystać z Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, ławy i wiaty. Czekają na nich również dostosowane do potrzeb rowerzystów obiekty noclegowe i gastronomiczne. Z Lidzbarka Warmińskiego do Ornety można dotrzeć ścieżką rowerową (28 km) wytyczoną na dawnym torowisku. Ciekawy szlak przebieg wokół Jeziora Lidzbarskiego (8 km), który zaczyna się i kończy w Lidzbarku nad rzeką Wel. Po kilka atrakcyjnych tras rowerowych wytyczono wokół Ornety, Dobrego Miasta, Jezioran, Pasymia, Nowego Miasta Lubawskiego.

Ze smakiem

Podczas wielu imprez można poznawać lokalne tradycje, atrakcje oraz ofertę turystyczną. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy promujące dobrą kuchnię. 1-2 czerwca zaplanowano IX Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych "Czas na ser" w Lidzbarku Warmińskim, a 21 lipca XII Festiwal Kultury Myśliwskiej w tym mieście. 4 sierpnia na degustację kartaczy zaprosi Gołdap w ramach Regionalnego Festiwalu Pogranicza "Kartaczewo". 15 sierpnia w Olsztynku smaki i aromaty będzie można poznawać podczas Regionalnego Święta Ziół. Regionalne przysmaki zagoszczą też 17 sierpnia na XIII Warmińskiej Uczcie Pierogowej w Biesowie koło Biskupca i Ryńskim Smalcowaniu z Ogórczeniem w Rynie. 22 września na Regionalne Święto Jabłka będzie można przyjechać do Lubawy, a 6 października na Targi Chłopskie "Smaki jesieni" do Olsztynka.

Dziedzictwo historii i kultury

Miłośników historii zainteresują rekonstrukcje starć zbrojnych: 7-9 czerwca Bitwa pod Heilsbergiem w Lidzbarku Warmińskim czy 27 lipca Odyseja Historyczna - inscenizacja wkroczenia wojsk generała Hallera do Działdowa. Turnieje rycerskie będzie można podziwiać 6-7 lipca w Nidzicy i 17 sierpnia w Działdowie, a także 10 sierpnia w Rynie podczas Festiwalu Kultury Średniowiecza "Masuria".

Dawne obyczaje i rzemiosła będą prezentowane podczas imprez w skansenie w Olsztynku: XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny "Mojo famelijo" (9 czerwca), "Koń jaki jest każdy widzi - poznaj zwierzęta w skansenie" (30 czerwca), "Tajemnice ciesiołki - jak dawniej budowano" (14 lipca), Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia), a także w ramach Sommerfestu w Lidzbarku Warmińskim (15 czerwca) i Odysei Historycznej "Dawno temu w Barcji" w Sępopolu (6-7 lipca). Wiele osób zainteresują Dobromiejski Zlot Pojazdów Zabytkowych w Dobrym Mieście (22 czerwca) czy Wystawa Koni Hodowlanych Zimnokrwistych w Janowie koło Nidzicy (7 lipca).

Tradycje i współczesność poszczególnych miast będzie można poznawać podczas obchodów ich świąt, m.in.: Dni Regionu Bartoszyce (7-9 czerwca), Dni Górowa Iławeckiego (28 czerwca), Dni Gołdapi (11-13 lipca), Dni Ornety (12-14 lipca), Dni Rynu (19-21 lipca), Dni Biskupca (27-28 lipca).

Pod znakiem muzyki

Muzyka różnych gatunków będzie królowała podczas festiwali i przeglądów. 6-8 czerwca zaplanowano XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. 15 i 16 czerwca Jeziorany zaproszą na XXXV Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, 19 lipca Biskupiec - na Międzynarodowe Święto Folkloru, zaś 3 sierpnia Górowo Iławeckie - na Festiwal Kultury Ukraińskiej "Ekołomyja". Latem będą się odbywały koncerty w ramach Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych w Lidzbarku Warmińskim oraz festiwali muzyki organowej w Pasymiu i Reszlu.

Nowe życie zabytków

Członkowie Cittaslow dbają o przywracanie świetności zabytkowych obiektów. Obecnie miasteczka uczestniczą w regionalnym programie rewitalizacji. Remont trwa w największym mazurskim zamku krzyżackim w Nidzicy, gdzie obecnie mają siedzibę m.in.: Muzeum Ziemi Nidzickiej i bractwo rycerskie. Ożywa obrócony w ruinę zamek biskupów chełmińskich w Lubawie. Kilka lat temu odrestaurowano fragmenty jego murów. Kolejne etapy to zaadaptowanie piwnic i odtworzenie dwóch skrzydeł zabudowy zamku.

W Pasymiu świetność odzyskały neogotycki ratusz i otaczający go plac w centrum miasta. Piękny widok rozciąga się ze zrewitalizowanej wieży ciśnień w Rynie. W Bisztynku trwa renowacja gotyckiej Bramy Lidzbarskiej. W Nowym Mieście Lubawskim utworzono Manufakturę Zawodów Dawnych. W tym mieście na odnowę czeka też Ogród Róż. W Reszlu nowe życie zyska rozległy park w dolinie rzeki Sajny, tuż przy zamku.

Już dziś gości przyjmuje zrewitalizowany zamek krzyżacki w Działdowie. W wyremontowanych salach urządzono ekspozycję historyczno-archeologiczną pt. "Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza".

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy