Reklama

Stopień porowatości włosów a ich farbowanie – zobacz, co musisz wiedzieć

Porowatość włosów to ostatnio popularny temat – okazało się, że w dużej mierze determinuje ona stan naszych włosów, a więc także ma znaczenie dla sposobu ich pielęgnacji. Nie inaczej jest wtedy, gdy farbujemy włosy – poziom porowatości wpływa m.in. na to, czy i jak długo kolor się utrzyma. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest porowatość włosów?

Kręcone, farbowane, suche, przetłuszczające się - przeważnie zabiegi pielęgnacyjne dobieramy na podstawie rodzaju włosów. Jednak warto wziąć również pod uwagę stopień ich porowatości, który określa poziom odchylenia włosa od jego rdzenia. Im większe odchylenie, tym włosy są bardziej porowate. Często zdarza się, że jest to cecha wrodzona, jednak sposób pielęgnacji ma również w tej kwestii ma ogromne znaczenie. Włosy u nasady są zdrowsze, ponieważ czerpią ze skóry głowy najwięcej składników odżywczych, natomiast końcówki są zwykle najbardziej zniszczone. Wpływ na porowatość włosów ma też wykonywanie zabiegów takich jak rozjaśnianie, dekoloryzacja, farbowanie, używanie kosmetyków z zawartością alkoholu oraz stylizacja z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Ważnym czynnikiem, który wpływa na wysoką porowatość, jest absorbcja metali ciężkich z wody, np. miedzi. Podczas każdego mycia włosów cząsteczki metali kumulują się we włóknach włosów, co może być odpowiedzialne za złą kondycję włosów oraz nierówny kolor po farbowaniu.

Reklama

Jakie są stopnie porowatości włosów i jak dobrać do nich odpowiednią pielęgnację?

Określenie rodzaju i stanu włosów ma znaczenie dla efektów pielęgnacji. Włosy dzielimy na niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate - pierwszy stopień charakteryzuje się niskim stopniem rozchylenia łusek, dzięki czemu są gładkie i błyszczące, ale brakuje im naturalnej objętości i odbicia od nasady. Ponadto są odporne na zabiegi stylizacyjne, trudno je ułożyć i szybciej schną po umyciu. Zazwyczaj są ciężkie, proste i słabo się kręcą. Włosy o niskiej porowatości najtrudniej farbować, ponieważ pigmentowi trudniej wniknąć w głąb włosa. Rozjaśnianie też bywa wyzwaniem, a kolor utrzymuje się znacznie krócej na pasmach.

Włosy średnioporowate cechuje średni stopień rozchylenia łusek. Nie są tak trudne w pielęgnacji jak włosy reprezentujące pozostałe typy porowatości. Mogą być matowe, mało błyszczące i osłabione, ale dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji zyskują miękkość, blask i objętość. Są podatne na układanie, jednak często puszą się lub lekko falują pod wpływem wilgotnego powietrza.

Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające. Ich łuski mocno od siebie odstają, mają tendencję do puszenia i plątania się. Włosy o wysokim stopniu porowatości są podatne na uszkodzenia, suche, matowe i pozbawione blasku. Ich słaba kondycja wynika z niewłaściwej pielęgnacji, rozjaśniania i częstego farbowania. Łatwo adaptują preparaty, łącznie z farbą i metalami z wody, co w konsekwencji może wpływa na efekty koloryzacji.

Jak sprawić, aby włosy porowate zachowały kolor na dłużej?

Odpowiednia pielęgnacja ma ogromny wpływ na kondycję, wygląd i porowatość włosów. Jednak istnieje sposób, by włosy wysokoporowate były miękkie, lśniące i po farbowaniu zachowały piękny kolor na dłużej. Wysokoporowate włosy łatwo wchłaniają metale z wody, a te mogą osłabiać strukturę pasm. Aby zneutralizować cząsteczki metali, redukując tym samym ryzyko uwrażliwienia włosów, warto wykorzystać moc glikoaminy. Jest to cząsteczka zawarta w profesjonalnych preparatach do włosów, która potrafi wniknąć wewnątrz włókna włosów i oczyścić z je nagromadzonych metali.

Glikoamina to składnik wyjątkowej formuły produktów Serie Expert Metal Detox od L'Oréal  Professionnel do profesjonalnego stosowania. Jedyna na rynku opatentowana technologia* pozwala chronić piękny kolor włosów, jednocześnie poprawiając ich kondycję. Szampon z linii Metal Detox skutecznie zneutralizuje metale, które wniknęły w strukturę włosów podczas ich mycia, a maska sprawi, że pasma będą odżywione i pełne blasku. Dzięki profesjonalnym kosmetykom kolor po farbowaniu jest intensywny i głęboki, a włosy - idealnie gładkie i miękkie.

Obecnie szampon i maska z tej gamy nie są stosowane jedynie w salonach fryzjerskich - możesz skorzystać z nich podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych! Serie Expert Metal Detox od L’Oréal Professionnel to doskonały sposób, aby jak najdłużej podtrzymać efekty osiągnięte przez stylistę. Profesjonalne produkty do samodzielnego stosowania nie tylko oczyszczają włókna włosów z metali, lecz także chronią przed osadzaniem się ich na powierzchni. Teraz samodzielne podtrzymanie efektów koloryzacji uzyskanych w salonie nie musi już być wyzwaniem!

*Złożono wnioski patentowe dla innowacyjnej gamy Metal Detoxmi.in w krajach: Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy