Tanie sposoby dbania o zdrowie (i sylwetkę) przy ograniczonym budżecie

Dążenie do wymarzonej sylwetki i utrzymanie ciała w świetnej kondycji niekoniecznie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Zamiast drogich dietetycznych posiłków czy zajęć z prywatnym trenerem lepiej postawić na samodyscyplinę – zdrowe nawyki żywieniowe i skuteczne samodzielne treningi. Więcej na temat tych i innych tanich sposobów dbania o zdrowie dowiesz się z poniższego tekstu.

Czasami dociera do nas informacja o nowej "wyjątkowej" diecie, która bazuje na drogich produktach lub cateringu dietetycznym. Nietrudno dać się przekonać do zakupu kolejnego kosztownego produktu reklamowanego, który ma mieć niezliczone pozytywne właściwości - w końcu nam wszystkim zależy na zdrowiu. Do tego, jak wykazał raport IMAS "Żywność ekologiczna w Polsce 2017", rynek zdrowej żywności rozwija się w tempie 10-20% na rok. Modne "superfoods" bywają wielokrotnie droższe niż inne, równie zdrowe, ale łatwiej dostępne produkty. Koszty mogą też zniechęcać do aktywności fizycznej - w Internecie codziennie natrafiamy na zdjęcia znajomych z profesjonalnej siłowni albo na reklamy drogiej odzieży sportowej. Najwyższa pora obalić mit, że utrzymanie dobrej formy wymaga dużego budżetu!

Niskokaloryczna, zdrowa i tania dieta

Tak, to możliwe! Połączenie "zdrowo i niedrogo" jest całkiem proste do osiągnięcia. Kluczem do opracowania takiej diety jest kupowanie nieprzetworzonych, łatwo dostępnych produktów. Należą do nich m.in. warzywa - możesz sięgać po tanie, mrożone mieszanki (mają niemal takie same wartości odżywcze jak świeże warzywa). Warto zaopatrzyć się też w bogate w błonnik i wielonasycone kwasy tłuszczowe nasiona roślin strączkowych, takie jak soczewica czy ciecierzyca. Dzięki przejściu na zdrową dietę możesz nawet zaoszczędzić! Pożegnanie się ze słodzonymi napojami, fast foodem, słodyczami i innymi niezdrowymi przekąskami to duża ulga dla portfela.

Aktywność fizyczna bez wydatków

W tym przypadku Internet to nasz niezastąpiony pomocnik. Warto przetestować darmowe aplikacje fitnessowe, dzięki którym domowe treningi nie będą cię nudzić. Szczególnie wartościowe są te aplikacje, w których ćwiczenia prezentowane są przez profesjonalnych trenerów. Naśladując ich, będziesz miała pewność, że aktywność przyniesie efekty. Dużą motywację do ćwiczeń dają też darmowe wyzwania treningowe prowadzone przez profesjonalistów i udostępniane w Internecie. Bez trudu znajdziesz wśród nich takie, do których nie trzeba nawet żadnego sprzętu. Może jakiś rodzaj ćwiczeń spodoba ci się na tyle, że będziesz chciała poświęcić mu jeszcze więcej czasu poza domem.

Prywatne plany ćwiczeniowe albo wyjazd na obóz treningowy wiążą się jednak ze sporymi wydatkami. Dlatego, nawet jeśli zainwestowanie w rozwijanie pasji to twoje marzenie, pamiętaj o rozsądnym gospodarowaniu budżetem. Jak radzi Małgorzata Michalak, ekspertka z serwisu SuperGrosz.pl, "szukając środków finansowych na nasz wymarzony cel, musimy pamiętać o zasadach rozsądnego pożyczania. Wystrzegajmy się firm, które unikają przedstawiania wszystkich kosztów w jasny i przejrzysty sposób - dzięki temu ochronimy się przed nadmiernym zadłużeniem".

Zdrowe nawyki, które nic nie kosztują

Wprowadzenie w życie większości zdrowych nawyków jest zupełnie darmowe. Zacznij od wysypiania się. Osoby niewyspane mają większy apetyt - wszystko za sprawą niedoboru leptyny, czyli tzw. hormonu sytości wytwarzanego podczas snu. W zrzuceniu kilku kilogramów może też pomóc zmniejszenie tempa jedzenia. Nasz mózg orientuje się, że jesteśmy syci, zwykle po ok. 20-30 minutach od posiłku. Dlatego właśnie tak łatwo zjeść zbyt wiele - o ile jemy szybko. Powolne jedzenie sprawi też, że poczujesz się lepiej. Być może skończą się kłopoty ze zgagą i innymi dolegliwościami trawiennymi.

Nie odkładaj dbania o zdrowie na później. Właściwe nawyki możesz wprowadzać w życie stopniowo, już od dziś. Nie potrzebujesz przy tym sprawdzać, czy stać cię na modną dietę "pudełkową" albo karnet na siłownię. Satysfakcja z poprawy zdrowia, samopoczucia i figury będzie jeszcze większa, jeśli uzyskasz to wszystko, nie nadwyrężając swojego budżetu.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy