Trądzik: problem nie tylko nastolatków

Przyczyną powstawania zmian mogą być genetyczne uwarunkowania do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes w obrębie gruczołów łojowych. Za pogorszenie się stanu skóry mogą być również odpowiedzialne zmiany hormonalne, nieprawidłowy skład wydzieliny gruczołów łojowych, a także złe nawyki pielęgnacyjne, w tym stosowanie kosmetyków o działaniu komedogennym. Jednak zmiany trądzikowe nie dotyczy jedynie młodszych pacjentów – z podobnym problemem mogą się zmagać również dorośli.

Trądzik osób dorosłych ma różnorakie pochodzenie: zmęczenie i przewlekły stres wpływają na uwalnianie się kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który może być czynnikiem wyzwalającym powstawanie zmian trądzikowych. Do tego dochodzą wahania poziomu hormonów we krwi związane z cyklem menstruacyjnym, antykoncepcją, ciążą czy menopauzą, które z kolei prowadzą do zaburzenia równowagi hormonalnej, co może nasilać łojotok. Na pojawienie się nieestetycznych wyprysków mają także wpływ czynniki środowiskowe: zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy oraz promieniowanie słoneczne, które wywołuje objawy typowe dla tzw. trądziku letniego (acne mallorca). Osoby z cerą trądzikową zauważają latem przejściową poprawę wyglądu skóry, która w dużej mierze wynika z wysuszenia zmian trądzikowych oraz opalenizny maskującej zaczerwienienia skóry. Wrażenie poprawy wyglądu i kondycji cery trądzikowej po urlopie jest złudne, bo zazwyczaj już wczesną jesienią dochodzi do ponownego zaostrzenia zmian, tzw. efektu z odbicia. Opalanie sprzyja rogowaceniu naskórka, co prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do zaburzenia wydzielania sebum, zapychania się porów, pojawienia się mikrozaskórników, a z czasem, pod wpływem namnażania się bakterii, powstawania stanów zapalnych. Oprócz wyprysków, wraz ze złuszczeniem się opalonego naskórka, bardziej widoczne stają się nowe przebarwienia słoneczne i pozapalne. Dlatego zarówno podczas wakacji jak i po należy zadbać o skórę, stosując kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej.

Terapia trądziku jest zazwyczaj wieloletnia, wymaga od pacjenta dużej dyscypliny oraz precyzyjnie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Powinny one uwzględniać nie tylko problem rozszerzonych porów, zmian typu krostki czy grudki, ale również  skłonność do przebarwień pozapalnych i posłonecznych, blizn oraz oznaki starzenia się skóry: utratę blasku, elastyczności  i zmarszczki.

SEBIACLEAR: KOMPLETNA LINIA DO PIELĘGNACJI SKÓRY Z NIEDOSKONAŁOŚCIAMI W KAŻDYM WIEKU

Problem niedoskonałości może dotknąć każdego i w różnym okresie życia. Z uwagi na jego złożoność, naukowcy z Laboratoire SVR opracowali kompletną, dermatologiczną linię produktów SEBIACLEAR opartych na bezpiecznych, również dla wrażliwej skóry, dermatologicznych składnikach aktywnych. Formuły dermokosmetyków są wyjątkowo dobrze tolerowane i doskonale dostosowane do skóry trądzikowej i wrażliwej lub przesuszonej w wyniku stosowania kuracji dermatologicznych, w tym leków na receptę. Składy oparto na substancjach aktywnych. Dzięki ukierunkowanym składnikom aktywnym oraz recepturom uwzględniającym wszystkie przyczyny trądziku (m.in. rogowacenie ujść mieszków włosowych, zaburzenia mikrobiomu i bariery skórnej, a także łojotok) niedoskonałości są zredukowane już po 7 dniach stosowania. Wszystkie produkty z linii SEBIACLEAR zostały przebadane w niezależnym laboratorium: nie mają negatywnego wpływu na układ hormonalny i są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. SEBIACLEAR to kompletna gama produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej o wzajemnie uzupełniającym się działaniu. Sekretem działania wszystkich kosmetyków z linii SEBIACLEAR są ultranowoczesne formuły, oparte na składnikach aktywnych cenionych przez dermatologów:

 • niacynamid, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regulujące wydzielanie  sebum. Dodatkowo wzmacnia barierę naskórkową poprzez zwiększenie zawartości ceramidów i wolnych kwasów tłuszczowych w warstwie rogowej naskórka.
 • glukonolakton, będący polihydroksykwasem (PHA) o działaniu keratolitycznym. Odblokowuje pory, wygładza skórę, redukuje ilość zmian trądzikowych oraz reguluje wydzielanie sebum. Jest tak samo skuteczny jak kwas glikolowy, ale dużo lepiej tolerowany. Jego przeciwzapalne właściwości są porównywalne z nadtlenkiem benzoilu stosowanym w leczeniu trądziku. Połączenie glukonolaktonu
  i niacynamidu wpływa pozytywnie na zróżnicowanie mikrobiomu skóry, ograniczając wzrost szczepów bakterii prozapalnych wywołujących trądzik;
 • kwas laktobionowy zaliczany do grupy polihydroksykwasów, równie skuteczny jak kwas glikolowy, ale zdecydowanie lepiej tolerowany: nie wywołuje zaczerwienienia, podrażnienia, czy widocznego złuszczania skóry.
 • kwas salicylowy działający keratolitycznie, odblokowujący pory, delikatnie złuszczający i wygładzający skórę oraz redukujący niedoskonałości i przebarwienia pozapalne.
 • cynk, który głęboko oczyszcza skórę oraz wykazuje działanie seboregulujące i matujące.

SEBIACLEAR: NOWY PRODUKT I NOWY SKŁADNIK AKTYWNY

W 2022 r. do składników aktywnych stosowanych w produktach SVR dołączył kwas azelainowy, który jest kluczowym składnikiem nowego serum Sebiaclear Ampoule AZ Flash.

Kwas azelainowy wykazuje wielokierunkowe działanie antykeratynizujące, komedolityczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. W aktywny sposób likwiduje główne przyczyny powstawania zmian trądzikowych: 

 • zapobiega rogowaceniu ujść mieszków włosowych, odblokowuje pory oraz hamuje namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes w obrębie gruczołów łojowych;
 • kwas azelainowy zawarty w Sebiaclear Ampoule AZ Flash jest silnym antyutleniaczem, a także skutecznie rozjaśnia przebarwienia oraz zapobiega pojawianiu się nowych (zatrzymuje melanogenezę poprzez hamowanie tyrozynazy).

Oprócz kwasu azelainowego, nowość z linii Sebiaclear zawiera również cynk regulujący wydzielanie sebum oraz kwas salicylowy zapobiegający powstawaniu wyprysków. Dodatkowo formuła Ampoule AZ Flash została wzbogacona o niacynamid oraz składniki o działaniu nawilżającym (glicerynę oraz izopentyldiol), które zapobiegają przesuszeniu naskórka, łagodzą podrażnienia i utrzymują integralność bariery skórnej.

SEBIACLEAR AMPOULE AZ FLASH: SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA I PRZYJEMNOŚĆ STOSOWANIA

Rekomendowana cena ok. 139 zł/30 ml.

Sebiaclear Ampoule AZ Flash to nowoczesny dermokosmetyk o mlecznej i lekkiej konsystencji, który bardzo szybko się wchłania oraz daje niewidoczne, nietłuste
i nieklejące wykończenie na skórze. Efekty działania nowej Ampułki widoczne są w bardzo krótkim czasie:

 • już po 8 godzinach(1) od nałożenia na skórę mniej widoczne stają się wypryski,
 • po upływie doby(2) zmniejsza się widoczność zaskórników wągrów i zaczerwienień,
 • po 7 dniach używania(3) Sebiaclear Ampoule AZ Flash wszystkie objawy trądziku są wyraźnie zredukowane.

Po 7 dniach stosowania(4) aż 95 proc. badanych zauważyło wyraźną poprawę struktury skóry oraz przywrócenie jej komfortu, a 91 proc. z nich potwierdziło, że ich cera stała się matowa, nawilżona, jaśniejsza i bardziej promienna.

(1) Samoocena, 22 ochotników, 28 dni, aplikacja: dwa razy dziennie, % zadowolenia.
(2) Ocena kliniczna, 22 ochotników, 28 dni, stosowaniu dwa razy dziennie, zmiana %.
(3) Ocena dermatologiczna w skali GEA, 22 ochotników, zmiana %.
(4) Samoocena, 22 ochotników, 7 dni, aplikacja dwa razy dziennie, % zadowolenia.

WAŻNE: Przed użyciem wstrząsnąć, aby wymieszać formułę produktu.


EKOODPOWIEDZIALNOŚĆ

W SVR dbamy nie o tylko o najbardziej wrażliwą skórę, ale również o środowisko naturalne. Skład formuły nowej Ampułki Sebiaclear AZ Flash zawiera aż 81% składników pochodzenia naturalnego, a szklana buteleczka w 100% nadaje się do recyklingu.


Artykuł sponsorowany 


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy