Trendy w projektowaniu domów. Taras, garaż w bryle i konstrukcja parterowa

Mocno ukierunkowane potrzeby konsumentów w zakresie dostosowania budynków są dziś widoczne jak nigdy wcześniej. Budowa domu to duży wydatek – najczęściej z konsekwencjami do końca życia – a swobodny dostęp do wielu źródeł inspiracji generuje mnóstwo indywidualnych rozwiązań. Które z nich można zapisać w poczet trendów, jakie będą obecne w 2020 i 2021 roku? Czym warto się kierować, projektując bryłę i wnętrza marzeń?

Zaczynamy od działki

Czasy, gdy stawiano wszytko i wszędzie, dawno minęły. Dziś dobry projekt nierzadko rozpoczyna się od miejsca, w którym ma on później zostać zrealizowany. Oczywiście nie przekreśla to gotowych propozycji od studia architektonicznego - wręcz przeciwnie. Jednak działka powinna w pewien sposób definiować bryłę i walory użytkowe, dlatego należy zacząć właśnie od niej.

Co jest obecnie w trendach? Polacy uciekają z miast. W cenie pozostają tereny podmiejskie i wiejskie, gdzie można liczyć na nieco większą przestrzeń, swobodę, ciszę i kontakt z naturą. Nie każdy jednak planuje wieść życie pustelnika - bardzo mile widziane są punkty dobrze uzbrojone w media, od przyłącza wodno-kanalizacyjnego, po dostęp do światłowodu.

Jaka bryła zyskuje na popularności?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne bungalowy oraz konstrukcje parterowe. W zależności od powierzchni bywają one tańsze w budowie. Często pozwalają też na wygodną adaptację poddasza już na etapie wykończeniowym lub w późniejszym, dogodniejszym dla inwestorów momencie.

Plan parterowy pozwala na bardzo wygodne rozmieszczenie pomieszczeń, podział domu na skrzydła oraz wydzielenie osobnej przestrzeni mieszkalnej. Co ciekawe, brak schodów we wnętrzu cenią nie tylko seniorzy, ale też młodzi ludzie, którzy nie planują powiększania rodziny.

System budowy - z myślą o ekologii i oszczędzaniu energii

Nie mniej ważne są materiały, z których powstają nieruchomości. Tutaj też widać dość znaczący trend, wedle którego zyskują projekty domów energooszczędnych. Oznacza to, że inwestor, przeznaczając więcej pieniędzy na lepsze materiały, w tym ocieplenie, okna, drzwi, bramy garażowe, gotowe bloczki i inne tego typu elementy, spodziewa się mniejszych wydatków na eksploatację budynku w przyszłości.

Pomagają w tym też nowoczesne technologie: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy rekuperacji oraz wspomagające całość instalacje inteligentnego domu. Jeśli wszystkie komponenty zostaną odpowiednio zestawione ze sobą i opracowane przez architekta, to dom ma szansę stać się zeroenergetyczny, czyli ograniczający do zera zużycie energii elektrycznej lub tej przeznaczonej do ogrzewania.

Top 3 marzeń: taras, wygodny garaż i miejsce do pracy

Spośród bardziej przyziemnych spraw, największymi wygranymi sezonu 2020 są dwustanowiskowe garaże, koniecznie scalone z bryłą budynku. Ich obecność (oczywiście w połączeniu ze sprawną automatyką) pozwala na wygodne przejście z samochodu do wnętrza domu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt.: "Domy parterowe z garażem - wygoda i funkcjonalność. TOP 5 gotowych projektów!".

Drugim, największym marzeniem Polaków pragnących wybudować dom, jest posiadanie tarasu. Najczęściej wiąże się to z połączeniem go z salonem za pomocą dużych przeszkleń. W ten sposób przestrzeń wewnętrzna niejako łączy się z zewnętrzną, a dom otwiera się na ogród. Nietrudno zauważyć, że potrzeba ta zmaksymalizowała się w momencie wystąpienia pandemii i wydaniem rozporządzenia, wedle którego ograniczono możliwości przemieszczania się. Wtedy opcja wyjścia z domu na świeże powietrze - właśnie na taras i do ogrodu - była na wagę złota.

Ze względu na zmiany w modelu zatrudnienia, dużym zainteresowaniem cieszą się też odpowiednio zaaranżowane gabinety. Możliwość adaptacji przestrzeni do pracy jest niesamowicie ważna w obliczu konieczności wykonywania wielu działań zdalnie, przez internet. Domownicy potrzebują miejsca zapewniającego komfortowe warunki ku temu - umieszczenie biura w domu stało się zatem jedną z konieczności, jakie musi wziąć pod uwagę architekt w procesie opracowywania projektu.

Czy warto kierować się tymi trendami? Zdecydowanie tak, ponieważ każdy z nich wnosi dużo dobrego w końcową wizję wymarzonego miejsca do życia. Budownictwo energooszczędne pozwala ograniczyć bieżące wydatki, a domy parterowe zapewniają mnóstwo nietypowych możliwości adaptacyjnych. Wybór działki za miastem to szansa na odpoczynek, szczególnie gdy obok domu stanie dobrze zaprojektowany taras. Wreszcie garaż w bryle budynku oraz gabinet to miejsca praktyczne, zapewniające dużo wygody dla domowników. Można zatem śmiało rozważyć wszystkie powyższe propozycje.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy