Ubezpieczenie mieszkania - co powinno zawierać? Jak wybrać?
Zakup własnego mieszkania niezależnie od tego, czy kupujemy je, by w nim zamieszkać, czy kupujemy jako inwestycję na wynajem, to bardzo ważna decyzja, która często poprzedzona jest licznymi wyrzeczeniami. Jeśli zdecydujemy się na taki ruch, warto od razu pomyśleć o ubezpieczeniu. Dlaczego? Zagwarantuje nam ono, że nie będziemy zaskoczeni żadnymi dodatkowymi, często niemałymi kosztami w razie zdarzenia losowego. Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania? Jak je wybrać?
Ubezpieczenie mieszkania jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, którego jednym z głównych celów jest ochrona w razie zdarzeń losowych. Nawet jeśli my sami jesteśmy osobami niezwykle ostrożnymi, nie mamy wpływu na takie sytuacje jak awaria instalacji elektrycznej czy pęknięta uszczelka w mieszkaniu sąsiada. Zalanie lub pożar to tylko jedne ze scenariuszy, jakie mogą się przytrafić. Oprócz nich do grona zdarzeń losowych zaliczamy również na przykład kradzież, dewastację, rabunek, katastrofy budowlane, uderzenie pioruna, nawalny deszcz.
Ubezpieczenie służy temu, by w razie tego typu sytuacji, chroniła nas finansowa poduszka bezpieczeństwa. Szkody, które wynikają ze zdarzeń losowych, często są ogromne, a ich naprawienie może okazać się niezwykle kosztowne. Możemy ich jednak uniknąć, decydują się na odpowiednie ubezpieczenie naszego mieszkania. W ten sposób to nie my poniesiemy koszty konsekwencji różnych zdarzeń, a ubezpieczyciel. Odpowiednio zawarta umowa może gwarantować wsparcie znacznie szersze niż same finanse. Możemy być chronieni na wielu innych polach.
Ubezpieczenie jest aktem dobrowolnym. Nikt, oprócz zdrowego rozsądku, nie może nam kazać ubezpieczyć własnego mieszkania. Warto jednak odnotować, że jeśli zdecydujemy się na tego typu ochronę, możemy objąć nią nie tylko mury oraz elementy wyposażenia, ale również wszelkie peryferia związane z naszym lokum (komórka lokatorska, garaż, piwnica). Tak jak w przypadku domu ubezpieczony jest nie tylko sam budynek, ale również wszelkie przyległości takie jak altanki, garaże, pergole. To jednak nie wszystko.
Zwykle ubezpieczenie mieszkania składa się z podstawowego zakresu i jego rozszerzeń. Na jakie opcje warto się zdecydować, by mieć pewność, że jesteśmy ubezpieczeni od każdej możliwej straty?
· ubezpieczenie podstawowe
To ubezpieczenie, które obejmuje ochroną nasze mieszkanie bądź dom i uwzględnia następstwa między innymi: katastrof budowlanych, lawin, powodzi, osunięć ziemi, ostrych mrozów, kolizji, upadków drzew. Chronimy dom, mieszkanie oraz znajdujące się w nich rzeczy, ale także balkony, ogrody, piwnice, strychy, miejsca postojowe, a nawet garaże i wiaty. Jeśli ubezpieczenie podstawowe jest rozszerzone o assistance, otrzymujemy nie tylko pomoc finansową, ale również wsparcie na różnych polach, takie jak na przykład: pomoc prawna, lokal zastępczy na czas napraw usterek w naszym, wizytę specjalisty, który zlokalizuje źródło powstałych szkód, a nawet zrobimy potrzebny przegląd instalacji w naszym mieszkaniu.
Ubezpieczenie podstawowe obejmuje również ruchomości, czyli sprzęty RTV i AGD, wyposażenie, meble, które znajdują się w mieszkaniu. Połączenie ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości nazywane jest ubezpieczeniem mienia.
· ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem
Zwykle znajduje się jako jedna z opcji w rozszerzonych pakietach. Z całą pewnością warto jest uwzględnić w swojej polisie ten wariant. Statystyki policyjne wyraźnie wskazują na powrót tego rodzaju przestępczości. Dlatego ubezpieczenie naszego mienia na tym polu, gwarantuje nie tylko zwrot poniesionych strat, ale również wsparcie w szybkim zlikwidowaniu ewentualnych szkód.
· ubezpieczenie OC
Często nazywane również "ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym". Jest to ubezpieczenie, które służy pokryciu naszej odpowiedzialności finansowej, w sytuacji, gdy wyrządzimy komuś szkodę. Przez nasze zaniedbanie możemy nie zauważyć nieprawidłowości w naszym mieszkaniu, które w efekcie mogą doprowadzić na przykład do zalania naszego sąsiada. Oprócz tego we własnym domu możemy niechcący zniszczyć szyby w oknach, sprzęt AGD, nasz pies może wyrządzić szkody na klatce schodowej. Wówczas możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela.
· ubezpieczenie rzeczy nawet poza mieszkaniem
Niektórzy ubezpieczyciele proponują również rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania o ubezpieczenie rzeczy poza domem. Jak to działa? Jeśli na wyposażeniu naszego domu jest laptop, który zgubimy lub zostanie nam skradziony podczas podróży pociągiem lub lunchu na mieście, wówczas również możemy liczyć na odszkodowanie.
· dodatkowe pakiety
Możemy również liczyć na dodatkowe pakiety dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wśród nich znajdują się możliwości ubezpieczenia na przykład dzieł sztuki czy przedmiotów kolekcjonerskich, ubezpieczenie basenu zewnętrznego, a nawet dziecka, psa lub kota.
A co w sytuacji, w której nie mamy swojego mieszkania, tylko je wynajmujemy? Czy wówczas również powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu? Jak najbardziej. Niektórzy właściciele mieszkań, od których je wynajmujemy, zawierają w umowie stosowny punkt, który może określać obowiązek ubezpieczenia mieszkania przez wynajmującego w umówionym zakresie.
Z całą pewnością jako osoby wynajmujące, niezależnie od stanowiska właściciela, powinniśmy zadbać o ubezpieczenie mieszkania na własną rękę. Szczególnie również o ubezpieczenie OC. Każdemu może się zdarzyć uszkodzenie czyjegoś mienia. Najlepiej jest więc zawrzeć kompletną umowę, która będzie chronić nie tylko nas od odpowiedzialności, ale również nasz majątek, który trzymamy w wynajmowanym mieszkaniu. Wówczas w razie zalania, pożaru czy włamania z kradzieżą, mamy szansę na odszkodowanie.
Jeśli jesteśmy posiadaczami więcej niż jednej nieruchomości, na przykład mamy swoje mieszkanie i dwa, które wynajmujemy innym, możemy objąć je jedną polisą, co jest niezwykle wygodnym ograniczeniem liczby formalności, przyśpieszeniem procedur i ułatwieniem. Dobrze zawarta umowa pomoże nie tylko odzyskać utracone środki, ale również zrekompensuje finansowo określony czas, w którym nie będziemy mogli zarabiać na wynajmie.
Artykuł sponsorowany