Reklama

Reklama

Rękodzieło niebanalne

Ludzka wyobraźnia i kreatywność są nieskończone – banał! Praca ludzkich rąk potrafi stworzyć cuda – banał! Umiejętności połączone z talentem dają światu wielkich ludzi – banał! Wszystko to truizmy, znane i banalne stwierdzenia. Ale jak się te wszystkie banały połączy to wychodzi coś, co dla nikogo banałem już nie jest – Sztuka.

Pewnie gdyby zapytać, czym jest sztuka, artyzm przez duże „A” odpowiedzi byłoby tyle, ile pytanych. Bo sztuki nie da się zamknąć w sztywnych ramach. Jak ograniczać coś, co właśnie w samej swej istocie ma poza schemat wychodzić? Nie mniej jednak każdy z nas ma jakieś pojęcie sztuki. Mamy gust, o którym, jak powszechnie wiadomo dyskutować nie wypada. I dzięki Bogu, przestały to już być tylko szablonowe, masowo produkowane „sztuki dla ludu prostego”. Wreszcie chcemy czegoś więcej! Wreszcie mamy poczucie, że kolejny plastikowy gadżet zaburzy nasz zmysł estetyczny. Wreszcie z wdzięcznością witamy polskie rękodzieło!

Reklama

Współczesność przyniosła nam tyle nowoczesnych rozwiązań, że można by przyjąć, że ręczne wykonywanie czegokolwiek jest zbędne. Maszyna zrobi to przecież szybciej, taniej i w dodatku dokładniej. Oczywiście! Ale równie dobrze można powiedzieć, że maszyna zrobi to bezdusznie, masowo i nijako. Bo właśnie takie są masówki, które spotkać można w każdym supermarkecie. Rękodzieło to powrót do tradycji, to ukłon w stronę możliwości ludzkich rąk i talentu. I nawet jeśli praca trwa o wiele dłużej, a cena odpowiednio winduje w górę to jest to niewielka cena za przedmiot z duszą, jaki uzyskujemy w ten sposób. W każdej ręcznie wykonanej szkatułce widać kunszt artysty. Każdy, nawet najmniejszy detal jest efektem jego zmagania się z własną niedoskonałością. Bo nawet najwięksi nie są idealni. Rękodzieło ma także tę przewagę nad produkcją maszynową, że jest niepowtarzalne. Nawet jeśli taki jest zamysł, to nie da się stworzyć dwóch identycznych wydmuszek. Choćby różniły się jedną kropką, jednym pociągnięciem pędzla więcej, to będą już różne. I to jest najpiękniejsze!

Dzisiaj mamy wybór – możemy otaczać się masową produkcją, rodem z Chin lub przedmiotami z duszą, w które artysta wkłada cały swój talent, pasję i miłość do rękodzieła. Wybór należy do nas!

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy