Reklama

Reklama

Testosteron hormon witalności ważny także dla kobiet!

Co to jest TESTOSTERON? Jakie funkcje pełni ten męski hormon płciowy? Czy KOBIETY powinny dbać o jego ODPOWIEDNI poziom, skoro jest taki „męski”? ;) Czy testosteron ODCHUDZA?

O tym, czy tyjemy czy chudniemy decydują hormony. Pisałem już o dwóch ważnych hormonach Insulinie i Kortyzolu w tym miejscu zaś zajmiemy się szerzej kwestią testosteronu.

Dlaczego piszę o testosteronie w dziale Uroda? Ponieważ testosteron jest jednym z hormonów odpowiadających za stan Twojej skóry i włosów!

Nie chcę męczyć Cię szczegółowymi opisami tego, czym jest testosteron. Ważne żebyś wiedział/a, że testosteron jest hormonem steroidowym. Tak, nazwa nie przez przypadek kojarzy się ze sterydami.

Reklama

Testosteron jako hormon anaboliczny jest odpowiedzialny między innymi za wzrost tkanki mięśniowej i kości (ich gęstość).

W artykule: „Czy kobiety powinny trenować siłowo?” pisałem już, że kobiety nie powinny bać się treningu z ciężarami, ponieważ hormony nie pozwolą im na wyrobienie dużych, męskich mięśni. Kobieta może trenować na siłowni i dalej wyglądać kobieco – atrakcyjniej od swoich nietrenujących koleżanek.

Wpływ testosteronu na organizm

  1. Testosteron odróżnia ciało kobiety od ciała mężczyzny. To testosteron, lub jego brak, jest odpowiedzialny za męski lub kobiecy wygląd.
  2. Wpływ na koncentrację i pewność siebie u mężczyzn. Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu tracą zapał do pracy (życia), są niepewni siebie, smutni, zdekoncentrowani.
  3. Wpływ na skórę i włosyodpowiednia ilość testosteronu wpływa korzystnie na stan (nawilżenie i jędrność) skóry kobiet i meżczyzn!
  4. Testosteron korzystnie wpływa na układ krążeniaTestosteron wpływa na większą produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym (co oznacza większą wydolność organizmu) oraz działa ochronnie na serce. 
  5. Testosteron i seks. Testosteron jest odpowiedzialny za libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule: Seks, mastrubacja i testosteron.
  6. Testosteron korzystnie wpływa na mózg.  Testosteron wpływa korzystnie na pamięć i funkcje kognitywne.Niski poziom testosteronu może być jednym z czynników odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera!
  7. Testosteron wpływa na budowę masy mięsniowej, kostnej i pomaga w spalaniu zbędnej tkanki tluszczowej. 

Podsumowanie:

- testosteron jest hormonem anabolicznym

- testosteron = mocne mięśnie, kości i mniej tłuszczu

- mężczyźni mają 8x więcej testosteronu od kobiet

- testosteron wpływa m.in. korzystnie na: mózg, układ krążenia i seks

Cały artykuł: Testosteron Hormon siły i Witalności możesz przeczytać na mojej stronie.

Wiecej o testosteronie dowiesz się w następujących artykułach:

Jak podnieść poziom testosteronu cz.1

Seks, masturbacja i testosteron

Boostery testosteronu

Czy bieganie obniża testosteron?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy