Reklama

Reklama

Ochrona przed uszkodzeniem- ubezpieczenie AC

Na drodze wszystko jest możliwe. Bardzo dobrze wiedzą to kierowcy samochodów, którym przydarzył się kiedyś wypadek czy kolizja- bardzo rzadko ma się wpływ na takie wydarzenia. Później samochód najczęściej trzeba naprawić. Kto za to zapłaci? Ubezpieczenie AC chroni na wypadek uszkodzenia pojazdu.

Na drodze wszystko jest możliwe. Bardzo dobrze wiedzą to kierowcy samochodów, którym przydarzył się kiedyś wypadek czy kolizja- bardzo rzadko ma się wpływ na takie wydarzenia. Później samochód najczęściej trzeba naprawić. Kto za to zapłaci? Ubezpieczenie AC chroni na wypadek uszkodzenia pojazdu.

Co oznacza ubezpieczenie AC?

 

Ubezpieczenie AC jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni przed nieoczekiwanymi wydatkami na naprawę uszkodzeń. Przyczyny są różne- kolizja z innym kierowcą, . To jakie wydarzenia podlegają ochronie, zależy jedynie od oferty ubezpieczyciela i może być różny w zależności od przedmiotu i zakresu ubezpieczenia. Na szczęście dowiedzenie kto był sprawcą nie jest istotne, ponieważ odszkodowanie wypłacane jest bez względu na to kto to zrobił. Uzyskanie odszkodowania przebiega w kilku etapach. Najpierw trzeba zgłosić zdarzenie swojemu zakładowi ubezpieczeń. W celu oceny rozmiaru strat wysyłany jest rzeczoznawca, który dokonuje wszelkich niezbędnych oględzin samochodu. W ostatnim etapie towarzystwo ubezpieczeniowe analizuje wszystkie okoliczności i decyduje o wypłacie odszkodowania albo odmowie.

Reklama

 

 

AC i wyłączenie odpowiedzialności

 

Wyłączenie odpowiedzialności jest to sytuacja, w której na wskutek wskazanych w umowie okoliczności, odmawia powzięcia odpowiedzialności do zlikwidowania zaistniałej szkody. Czy ma do tego prawo? Niestety tak. Które okoliczności są najczęściej wymieniane? Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania w przypadku jeśli:

 

  • kierowca ubezpieczonego auta jest pod wpływem alkoholu lub innych używek,
  • prowadzący pojazd wyrządził szkodę naumyślnie,
  • kierowca nie zabezpieczył samochodu z wymaganą należytością (nie zamknął auta, nie włączył alarmu itp.),
  • ubezpieczony samochód okaże się kradziony lub nie posiada ważnych dokumentów czy przeglądów.

 

 

Trzeba pamiętać o tym, iż wyłączenia odpowiedzialności z oferty jednego zakładu ubezpieczeń mogą różnić się od katalogu wyłączeń drugiego, podobnie jak w przypadku zakresu umowy. Zawsze decydująca jest podpisana przez nas umowa.

 

 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

 

Istnieje kilka praktycznych porad, którymi należy kierować się przy wyborze ubezpieczenia AC:

  1. Dokładnie przeczytaj OWU. OWU jest to dokument, który dołączony jest do polisy, należy go uważnie przeczytać zanim podpiszemy umowę. Zawarte w nim zapisy decydują o zakresie ubezpieczenia, wyłączeniach odpowiedzialności i innych istotnych kwestiach dotyczących umowy.
  2. Dowiedz się co oznaczają klauzule ubezpieczeniowe. Są to po prostu zapisy w umowie.. Zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na klauzule wspominające do amortyzacji sprzętu i wkładu własnego. Amortyzacja to zmniejszenie kwoty świadczenia ze względu na zużycie uszkodzonych części, które musiały zostać wymienione na nowe. Wkład własny zaś jest to procentowe potrącenie wypłaconego odszkodowania uzasadnione uczestnictwem ubezpieczonego w likwidacji szkody.
  3. Nie kieruj się tylko ceną. Trzeba mieć na uwadze to, iż cena nie odzwierciedla polisy- tanie ubezpieczenie nie zawsze musi być nieodpowiednie oraz na odwrót, droga polisa równie dobrze może okazać się niewarta swojej ceny. Biorąc pod uwagę cenę nie przechodź ze skrajności w skrajność. Wybierz takie ubezpieczenie, które zachowa równowagę między ceną i jakością.
  4. Kup ubezpieczenie w pakiecie AC razem z OC. Łączenie polis w pakiety staje się standardem na rynku. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy szukamy oszczędności- ubezpieczenia OC/AC oferowane są w konkurencyjnych cenach. Ponadto kupno pakietu oznacza wygodę, ponieważ wszystkie ubezpieczenia będą obsługiwane kompleksowo w jednym zakładzie ubezpieczeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy