Reklama

WEGETARIANIZM- dieta czy styl życia?

Aby zostać wegetarianinem, należy zgłębić wiedzę na ten temat. Nie jedząc mięsa od tak, z dnia na dzień, możemy sobie zaszkodzić. Problemy ze zdrowiem, wypadające włosy,to część objawów niejedzenia mięsa. Są też zalety wegetarianizmu. Z reguły wegetarianie żyją dłużej, rzadziej chorują na cukrzycę.

Aby zostać wegetarianinem, należy zgłębić wiedzę na ten temat. Nie jedząc mięsa od tak, z dnia na dzień, możemy sobie zaszkodzić. Problemy ze zdrowiem, wypadające włosy,to część objawów niejedzenia mięsa. Są też zalety wegetarianizmu. Z reguły wegetarianie żyją dłużej, rzadziej chorują na cukrzycę.

 

Czy masz problemy ze zdrowiem z tego powodu, że jesteś wegetarianką?

Aktualnie nie, choć było podejrzenie, że anemia, której się nabawiłam, mogła być spowodowana dietą wegetariańską.

Od jakiego czasu nie jesz mięsa?
Od siedmiu lat.


Jak to się zaczęło? Czy sama zdecydowałaś? Czy może przez namowę znajomych?

Wszystko zaczęło się w drugiej klasie gimnazjum. W pewien grudniowy piątek pomyślałam, że dobrze byłoby, gdyby każdy dzień był właśnie piątkiem – dniem, kiedy ludzie nie mordują zwierząt. I w tamtej chwili postanowiłam sama zacząć wcielać  pomysł w życie, zmieniając swój styl żywienia na wegetariański.
 

Reklama

Jak się dowiedziałaś o wegetarianizmie?


Pojęcie wegetarianizmu od zawsze istniało w mojej świadomości. Nie przypominam sobie momentu, w którym poznałam to słowo. Obecność tego terminu jest we mnie tak mocno zakorzeniona i oczywista jak inne słowa, których nauczyłam się jeszcze we wczesnym dzieciństwie.

Ile jest odmian wegetarianizmu?


Ogólnie wyróżnia się sześć odmian wegetarianizmu: laktoowowegetarianizm,  laktowegetarianizm, owowegetarianizm, weganizm, witarianizm, fruktarianizm.
Powyższe odmiany dotyczą się jedynie produktów, jakie ludzie włączają lub wyłączają ze swoich jadłospisów w obrębie diety bezmięsnej. Osobiście jednak sądzę, że jest tyle odmian wegetarianizmu ilu samych wegetarianów, a co za tym idzie, motywów rezygnacji ze spożywania mięsa bądź żywności pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego jesteś wegetarianinem? Czy dlatego, że lubisz zwierzęta ?

Przyczyn podążania ścieżką wegetarianina jest wiele, ale jednym z głównych powodów  jest chęć przeciwstawienia się zabijaniu zwierząt i przyczynienia się do zmniejszenia tego procederu. Jesteśmy ludźmi i  to my stoimy najwyżej w hierarchii stworzeń żyjących na ziemi, dlatego też uważam, że naszym obowiązkiem jest sprawowanie opieki nad mniej rozwiniętymi istotami. Tymczasem wykorzystujemy naszą przewagę, w sposób „nieludzki” hodując zwierzęta  w warunkach „więziennych”, pozostawiając zwierzęta bez możliwości poznania smaku wolności i posiadania rodziny, zaburzając przy tym naturalny cykl przyrody. W dodatku dbamy o nie tylko do momentu, w którym staną się one na tyle duże, by można je zabić i zjeść.  Czy to nie jest okrutne?!

Przyjazny stosunek do zwierząt nie jest chyba jedynym powodem tego, że zostałaś wegetarianką?


Oczywiście, są też inne powody. Jestem świadoma pozytywnego oddziaływania wegetarianizmu na organizm człowieka. Zaobserwowałam je u siebie. Poprawił mi się wygląd skóry, czuję się lepiej. Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego spowodowało u mnie spadek cholesterolu. Lekarze twierdzą, że wegetarianin i wegan może żyć 10 lat dłużej niż zjadacze mięsa, bo  wegetarianie są o 50 procent mniej narażeni na rozwój chorób serca.
   Moje menu stało się bardziej urozmaicone. Odkryłam, że owoce i warzywa są najczęściej tańsze niż mięso i że można z nich sporządzić bardzo smaczne jedzenie. Przestudiowałam kilka książek z wegeteriańskimi przepisami kulinarnymi. Przy okazji podszkoliłam się w sztuce kulinarnej.      
Poprawiła mi się sylwetka, wyszczuplałam, czuję się zgrabna, lekka. To zmobilizowało mnie do dalszej pracy nad swoim zdrowiem i wyglądem. Zaczęłam uprawiać sporty. Przestałam chorować na przeziębienia, katary, zwiększyła się odporność mojego organizmu.


Czyżby wegetarianizm miał tylko same zalety? Mówiłaś przecież wcześniej, że zachorowałaś na białaczkę.


Na dietę  wegetariańską trzeba przechodzić stopniowo, aby organizm mógł powoli przystosowywać do nowego stylu odżywiania. Nie każdy może dobrze się czuć przy tej diecie. To zależy od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, cech indywidualnych organizmu człowieka. Należy obserwować swój organizm, robić badania kontrolne. Inną niedogodnością jest konieczność nauczenia się zasad nowego odżywiania, zapoznanie się z literaturą na ten temat.
 Mięso jest dobrym źródłem podstawowych aminokwasów.  Rośliny nie mogą zapewnić tyle aminokwasów.  Warzywa i owoce nie są najlepszym źródłem żelaza i wapnia. Trzeba mieć ogólne pojęcie o odżywaniu, witaminach, takim komponowaniu składników, aby zapewnić organizmowi niezbędne witaminy i minerały. To jednak wymaga uwagi i czasu. Idąc po linii najlżejszego oporu łatwiej i szybciej jest ugotować schaboszczaka z kapustą, zasmażaną na boczku niż  sporządzić  pożywne i smaczne danie wegetariańskie, którego przygotowanie zabiera więcej czasu.


Akcje wegetariańskie, dzień wegetarianina?

W Polsce istnieje wiele akcji i  imprez dla wegetarian.  Wegetarianie mają swoje  strony i fora internetowe. Są również akcje takie jak: Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, przypadający na 1 października, Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu w ostatnim tygodniu maja, jak i Światowy Dzień Wegan. Dzień Wegetarian  obchodzą wegetarianie 11 stycznia.
 
      Na polskim rynku jest zbyt mało książek o wegetarianizmie ( więcej informacji jest w Internecie), ale i tak co roku zwiększa się liczba osób niejedzących mięsa. Spróbujmy chociaż jeden dzień czy tydzień nie jeść zupełnie mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego. Poczujmy się jeden dzień jak wegetarianin! Sprawdźmy, czy będziemy lżejsi, wypoczęci, szczęśliwsi! Warto to sprawdzić na własne skórze!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy