Reklama

Dieta Dąbrowskiej tym razem w płynnej wersji

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to jedna z najpopularniejszych w Polsce diet. Mimo że jej założenia są dość restrykcyjne (w jadłospisie znajdują się tylko warzywa i owoce) wiele osób twierdzi, że dzięki niej nie tylko zrzuciło zbędne kilogramy, ale również oczyściło organizm z toksyn. W nowej książce dr Dąbrowska pisze o tym, jak dzięki sokom i zupom urozmaicić postny jadłospis.

Poniżej publikujemy fragment książki "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej w postaci płynnej".

Koktajle, soki i rożnego rodzaju napary to niezbędny element diety dr Dąbrowskiej. Są proste do przygotowania, można do nich użyć dowolnego warzywa, owocu, zioła czy kiełków. Napary i soki doskonale gaszą pragnienie i uzupełniają dietę o witaminy i mikroelementy.

Proste i szybkie miksy o niesamowitych smakach to zdrowy element uzupełniający post, niezbędny podczas diety płynnej. Ten rodzaj posiłków świetnie syci, ponieważ zarówno wyciskane, jak i zblendowane warzywa zawierają dużo błonnika.

Reklama

Przy dobieraniu składników dajmy się ponieść fantazji. Do koktajlu można dodać ulubione warzywa, dowolnie je zmiksować, doprawić świeżymi ziołami i cieszyć się własną kompozycją. Smak doskonale uzupełnią dodatki: ocet jabłkowy, imbir, cynamon, anyż, kurkuma czy sok z kiszonek. Może to być również mała ilość owoców z listy zalecanych podczas etapu postu. Czasem wytrawny koktajl trudno wypić, a dodanie połowy szklanki soku czy musu jabłkowego sprawi, że smak będzie bardziej przystępny. 

Surowe vs. gotowane

Nieprzetworzona żywność, szczególnie ta roślinna, to doskonałe źródło składników odżywczych, podczas gdy przetwarzane termicznie jedzenie staje się w nie uboższe, a ponadto znacznie zyskuje na kaloryczności.

Surową żywność można podgrzać jedynie do 40 stopni. To temperatura graniczna, powyżej której witaminy i enzymy tracą wartości. Składniki odżywcze w gotowanych i smażonych potrawach często są zredukowane o połowę w stosunku do surowych produktów, a proces pieczenia i gotowania nierzadko tworzy nowe substancje chemiczne i wiązania, z którymi organizm sobie nie radzi i które mogą powodować choroby. Ponadto podczas obróbki termicznej giną wszystkie enzymy, które mają rozkładać żywność i zwiększać pobieranie składników odżywczych.

Aby szybko zrobić koktajl czy sok, najlepiej przechowywać w lodowce już gotowe, umyte składniki. Koktajl daje dużą dowolność, jeśli chodzi o konsystencję. Jeśli lubisz dania gęste, przypominające przecier, o wyrazistym smaku, dolej mniej wody. Jeśli wolisz płynną, bardziej aksamitną konsystencję, dodaj więcej płynu. Wodę najlepiej dolewać stopniowo, aż uzyskasz taki koktajl, jaki najbardziej ci odpowiada.

***Zobacz także***

Dwa koktajle na próbę

Kiwi ze szpinakiem i dodatkami

Składniki:

  • pół kiwi
  • garść szpinaku
  • garść kiełków lucerny
  • plaster cytryny
  • ćwierć szklanki wody

Wykonanie:

Składniki zblenduj na jednolitą masę.


Kiełki lucerny mają neutralny smak, nadają się do koktajli zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Są niskokaloryczne i sycące dzięki dużej zawartości błonnika.

Jarmuż z owocami leśnymi

Składniki:

  • garść jarmużu
  • garstka malin
  • kilka borówek
  • pół szklanki wody

Wykonanie:

Składniki zblenduj na jednolitą masę.

Jarmuż należy do najbardziej wartościowych zielonych warzyw. Jest jednym z podstawowych składników wielu koncepcji żywieniowych - diety sirt (bazującej na produktach bogatych w sirtuiny), raw czy diet opartych na roślinności.

Dlaczego roślina, która jeszcze kilka lat temu była wykorzystywana tylko w kwiaciarniach do jesiennych kompozycji, jest tak wartościowa? Otóż jarmuż jest bogatym źródłem witamin A, C oraz witamin z grupy K. Zawiera karotenoidy: beta-karoten, luteinę, zeaksantynę (przeciwutleniacze, które odpowiadają za hamowanie szkodliwych procesów oksydacyjnych). (...). Warto też wiedzieć, że jest rośliną odporną na warunki klimatyczne, tolerującą ujemne temperatury.


"Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej w postaci płynnej. Zupy, soki, koktajle, przekąski", Beata Anna Dąbrowska, współpraca: dr Ewa Dąbrowska, Małgorzata Mączyńska, wyd. WAM. 

Śródtytuły pochodzą od redakcji.

Fragment książki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy