Reklama

Reklama

​Fakty i mity o kawie

Na temat kawy krąży wiele powtarzanych od lat "prawd ludowych". Mówiono, że silnie uzależnia, powoduje arytmię, odwadnia organizm, a także, że jest główną przyczyną wrzodów żołądka. Które z tych informacji są prawdziwe, a które to zwykły mit? Przekonaj się!

Każda z nas słyszała niejednokrotnie negatywne opinie na temat kawy. Potencjalne zagrożenia wymieniane przez przeciwników tego czarnego napoju mogą przerazić niejednego kawosza. Czy rzeczywiście masz się czego obawiać? Obalamy najpopularniejsze mity na ten temat.

Reklama

Picie kawy odwadnia organizm

FAŁSZ.  Wiele osób podnosi ten argument, jednak nie do końca jest on zgodny z prawdą. Moczopędne działanie kawy można zauważyć dopiero po spożyciu większej ilości kofeiny (powyżej 575 mg). Badania wykazały, że działanie moczopędne filiżanki kawy jest bardzo zbliżone do efektu po takiej samej ilości wody.

Kawa utrudnia zasypianie

PRAWDA. Nie zaleca się spożywania kawy wieczorem ze względu na właściwości pobudzające. Po godzinie od wypicia napoju stężenie kofeiny we krwi jest najwyższe, a wysoki poziom utrzymuje się jeszcze przez około 4 godziny. Należy jednak pamiętać, że silne działanie pobudzające najczęściej dotyczy osób sięgających po kawę sporadycznie.

Częste picie kawy jest główną przyczyną wrzodów

FAŁSZ. Wrzody powstają w wyniku pojawienia się bakterii Helicobacter pylori. Spożywanie kawy nie ma nic wspólnego z przyczyną owrzodzeń. Prawdą jest jednak, że u osób cierpiących na dolegliwości z powodu wrzodów, kawa (zwłaszcza pita na czczo) może pogarszać objawy chorobowe.

Kawa zapobiega rakowi prostaty

PRAWDA. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców związanych z Uniwersytetem Harvarda dowiodły, że regularne spożywanie powyżej sześciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe prostaty nawet o 60 procent. Podobny wpływ na zdrowie ma również kawa bezkofeinowa.

Kawa powoduje arytmię

FAŁSZ. Picie umiarkowanych ilości kawy, nawet codziennie, nie ma żadnego wpływu na podniesienie ciśnienia krwi ani zakłócenie rytmu serca u osób zdrowych. Prowadzone od wielu lat badania dowodzą, że spożywanie niewielkich dawek kofeiny nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Kawa wspiera leczenie migreny

PRAWDA. Wiele leków przeciwmigrenowych zawiera kofeinę, ponieważ pomaga przy łagodzeniu bólów migrenowych i powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych w mózgu. Regularne picie kawy bardzo często jest zalecane przez lekarzy dla osób borykających się z tą dolegliwością.

Dzieci nie powinny pić kawy, bo kofeina im szkodzi

FAŁSZ. To jeden z bardziej popularnych mitów, często powtarzanych nawet przez zatwardziałych kawiarzy. Kawa jest uważana za napój wyłącznie dla dorosłych i pod żadnym pozorem nie powinno się jej podawać dzieciom. W rzeczywistości maluchy mają taką samą zdolność metabolizowania kofeiny jak osoby dorosłe. Problem pojawia się dopiero przy dzieciach wrażliwych, u których nadmierne pobudzenie po wypiciu kawy może powodować rozdrażnienie lub niepokój.

Picie kawy może zwiększyć ryzyko poronienia

PRAWDA. Spożywanie 100 mg kofeiny (jedna filiżanka kawy) dziennie zwiększa ryzyko poronienia o 40 procent, dlatego ciężarne powinny być ostrożne przy wyborze napojów zawierających kofeinę takich jak kawa, herbata, czy niektóre popularne napoje gazowane.

Kawa silnie uzależnia

PRAWDA i FAŁSZ. Jeden z największych mitów dotyczących kawy mówi o tym, że jest ona bardzo uzależniająca, jednak nie potwierdzają tego żadne badania naukowe. W większości przypadków stwierdzono jedynie przyzwyczajenie do rytuału picia kawy, a fizyczne objawy uzależnienia po odstawieniu kofeiny stwierdzono u zaledwie 1/3 badanych.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL