Reklama

8 powodów, by przyciąć rośliny

Na wiosenne strzyżenie czekają niecierpliwie zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe. Najwyższa pora chwycić za nożyce lub sekator

W domu

1. By były w dobrej kondycji

Kiedy pędy pnączy, np. bluszczu, cissusa, syngonium, są zbyt długie, roślina słabnie i staje się podatna na choroby. Aby poprawić jej kondycję, trzeba przyciąć pędy. Możesz skrócić je nawet o połowę. Jeżeli chcesz, by pnącza były bardziej zwarte, powtarzaj cięcie 2-3 razy w roku (od wiosny do jesieni).

2. Żeby je odmłodzić

Jeśli długo nie przycinasz fikusa benjamina, zaczyna obumierać. Jego zdrowe gałązki przeplatają się z suchymi, a liście stają się coraz mniejsze. Uschnięte pędy wytnij, a za długie i zagęszczające koronę gałązki skróć co najmniej o 1/4 - dzięki temu fikus odzyska gęstą koronę i młody wygląd.

Reklama

3. Dla ładnego kształtu

Miniaturowe drzewka, np. fikus, azalia, mirt, aby zachowały pożądany kształt, a kwitnące znowu zakwitły, wymagają regularnego przycinania. Pędy pojawiające się na pniu odcinaj, gdy tylko się pojawią. Młode odrosty na koronie wystarczy skrócić raz w roku.

4. Aby miały piękne liście

Rośliny o dekoracyjnych liściach, np anginowiec, koleus, nieprzycinane tworzą tylko jeden pęd z liśćmi. Są wysokie, ale wątłe. Jeśli masz młode roślinki, uszczknij ich wierzchołki nad drugą parą liści, starszym roślinom skróć pędy nawet o 1/4 ich długości - wtedy ładnie się rozkrzewią.

W ogrodzie

1. Żeby kwitły obficie

Większość róż wymaga corocznego przycinania. Wyjątkiem są róże okrywowe (przycina się je raz na kilka lat) i parkowe (im wystarczy co 4-5 lat wyciąć zbyt gęste pędy). Główne pędy skróć do 30-40 cm, cienkie - do 15 cm. Jeśli nie chcesz, by róże pnące za bardzo się rozpanoszyły, zostaw im tylko 4-6 głównych pędów (wybierz te wyglądające najzdrowiej), resztę wytnij przy ziemi.

2. Aby utrzymać nadaną formę  

Uformowane w dekoracyjne formy bukszpan, tuję, jałowiec, cyprysik przycinaj w zależności od potrzeb, nawet kilka razy w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać w maju, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, kolejne w połowie  lata, a ostatnie we wrześniu.

3. Dla smaczniejszych owoców

Wiosną trzeba wyciąć suche pędy jeżyny bezkolcowej. W przeciwnym razie zamiast na owocowanie, będzie traciła energię na ich utrzymywanie. Jeśli roślina zbyt mocno się rozrośnie, możesz przyciąć jej gałązki również latem (ostrożnie, by nie ściąć zbyt wielu zalążków owoców). Dojrzewające owoce będą miały więcej światła, a to wpłynie na ich wielkość i smak.

4. By pięknie kwitły w przyszłym roku

Krzewy forsycji, wawrzynka, derenia kwitną  na pędach wytworzonych przed rokiem. Jeśli teraz je przytniesz, za rok będą miały więcej kwiatów. Aby nie ściąć nowych pąków, przytnij je zaraz po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści. Gałązki, na których są przekwitnięte kwiaty, skróć o 1/3 lub połowę długości.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy