Reklama

Jak podlewać rośliny, gdy jesteśmy na urlopie? Poznaj sprawdzone sposoby

Wybierasz się na urlop i nie masz nikogo, kto w czasie twojej nieobecności zadba o rośliny w domu i na balkonie? Bez paniki. Istnieje kilka domowych sposobów na podlewanie roślin. To proste sposoby, dzięki którym nasze kwiaty, warzywa czy zioła w doniczkach po naszym powrocie nadal będą zachwycały wyglądem. Co ważne – większość z nich to triki na każdą kieszeń.

Kwiaty, warzywa i zioła uprawiane w doniczkach wymagają regularnego podlewania. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mamy nikogo, kto w czasie naszej obecności mógłby o nie zadbać. Bo chociaż my wybieramy się na urlop, to rośliny urlopu od podlewania mieć nie powinny.

Nie musisz jednak skazywać swoich roślin na brak nawadniania. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym przetrwają naszą nieobecność i będą odpowiednio nawadniane. Co ważne - to triki na każdą kieszeń, które są naprawdę proste. Dla nieprzekonanych mamy również garść propozycji prosto ze sklepów ogrodniczych.

Reklama

"Kroplówka" z butelki

Najprostszy i najtańszy sposób na podlewanie roślin to "kroplówka" z butelki. W podłoże trzeba zaaplikować butelkę typu PET. W korku plastikowej butelki należy wywiercić niewielką dziurkę, wlać wodę, zakręcić korek i odwróconą dnem do góry umieścić w podłożu. W dnie butelki również trzeba wywiercić małą dziurkę - dzięki temu nie dojdzie do zapowietrzenia. Litrowa butelka wystarczy, aby nie dopuścić do przesuszenia i przelania rośliny przez dwa tygodnie.

Zobacz również: Krzewy kwitnące całe lato

Rośliny do... wanny

Czas naszego urlopu rośliny mogą przeczekać w... wannie. Przed wyjazdem rośliny doniczkowe dobrze umieścić w jednym miejscu, najlepiej w półcieniu. Dobrym miejscem jest wanna. Rośliny należy podlać obficie wodą i skropić ich liście. Parująca z liści woda sprawi, że mniej odczują brak wilgoci. Natomiast doniczki z drenażem można wstawić do naczynia z wodą. Nie może ona jednak sięgać wyżej niż warstwa drenażu, bo doprowadzi to do gnicia korzeni.

Foliowa torebka

Kolejny domowy i prosty sposób na nawodnienie roślin w czasie naszego urlopu wiąże się z wykorzystaniem foliowej torebki. Wystarczy okryć zmoczoną roślinę przezroczystą foliową torebką z wyciętymi dziurkami. Dzięki nim roślina będzie miała dostęp do powietrza. Korzystając z tego sposobu, warto zostawić otwarte drzwi do innych pomieszczeń, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zobacz również: Była hitem PRL-u, teraz wraca do łask! Poznaj właściwości pelargonii

Sznurek pomocny w podlewaniu

Kolejny domowy sposób na nawadnianie roślin? Namakający sznurek. Jeden koniec wstawiamy do znajdującego się wyżej naczynia z wodą, a drugi - do ustawionej niżej doniczki. Dzięki temu woda będzie się sączyła do gleby. Podobnie działa umieszczenie rośliny bez podstawki na ręczniku. Jego drugi koniec należy zanurzyć w pojemniku z wodą, który musi być wyżej ustawiony.

Podlewanie roślin w czasie urlopu. Przydatne gadżety

Jeśli nie jesteśmy jednak przekonani do powyższych sposobów, możemy zakupić odpowiednie preparaty czy gadżety służące do nawadniania roślin. To na przykład kule nawadniające do kwiatów czy hydrożel. 

Zobacz również: Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Tak je rozpoznasz

Kule nawadniające do kwiatów

Jeśli nieestetyczne plastikowe butelki są ci nie w smak, można je zastąpić szklanymi kulami nawadniającymi ze zwężającą się szyjką. Ich ceny wahają się od 12 do ok. 80 zł. Działają w taki sam sposób jak butelki, a roślinę mogą nawadniać nawet przez dwa tygodnie. Po napełnieniu kuli, trzeba wbić jej szyjkę do ziemi w doniczce. Nim jednak to zrobimy, trzeba podlać roślinę. Woda z kuli zacznie się uwalniać dopiero wtedy, gdy podłoże rośliny wyschnie. Pamiętajmy również o tym, aby kula nie przeważyła szyjki - dlatego tak ważna jest głębokość donicy.

Zobacz również: Dodaj do wody jeden składnik. Storczyki obsypią się kwiatami!

Hydrożel - skuteczny przy krótkich wyjazdach

Jeśli wybieramy się na krótki urlop, przydatne może się okazać zastosowanie hydrożelu. Dzięki zmieszaniu gleby z odżywką magazynującą wodę, nasza roślina przetrwa czas naszej nieobecności. Zadaniem granulatu jest powolne oddawanie wilgoci. W trakcie mieszania hydrożelu z wodą warto zwrócić uwagę, aby umieścić go na głębokości nie większej niż 20 cm w glebie. Hydrożel należy stosować zgodnie z instrukcją producenta.

Zobacz również: Zamiokulkas: łatwe sposoby na rozmnażanie

Skrzynki balkonowe z funkcją nawadniania

Skrzynki balkonowe służące do nawadniania mają podwójne dno. W dolnej części gromadzi się woda, która przesiąka stopniowo do znajdującej się powyżej części z ziemią i roślinami. Niektóre modele są wyposażone w zawór, dzięki któremu spuszczany jest nadmiar wody. Część modeli ma również miernik, który pozwala określić ilość wody. Dostępne są również skrzynki z otworem, w którym możemy zamontować butelkę typu PET.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy