Reklama

Jak przechowywać lekarstwa?

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Nie wolno ich wyrzucać do śmietnika! Trzeba je odnieść do apteki i wrzucić do specjalnego pojemnika. Dlaczego? Bo znalezione na śmietniku mogłyby zostać użyte przez osoby przypadkowe, np. dzieci czy bezdomnych i poważnie im zaszkodzić, zwłaszcza te, które wydawane są tylko na receptę.

Czy więc przeterminowane leki nadal działają? 

Jeśli lek jest przeterminowany, można się tylko domyślać, jak zadziała. Ale nie ma co do tego pewności. Pewnie dlatego producenci leków i lekarze odradzają stosowanie ich po upływie daty ważności. W każdej aptece znajduje się specjalny pojemnik na środki, które się zestarzały. Wszystko po to, aby chronić pacjenta. A może jednak nie tylko pacjenta? Może jednak zakaz stosowania farmaceutyków po upływie terminu ich ważności jest chwytem marketingowym, który służy temu, byśmy my, pacjenci, kupowali leki częściej i wydawali na nie więcej? 

Reklama

Znane są przypadki, gdy odnaleziono leki przeterminowane o 40 lat. Przebadano je i okazało się, że większość nadal jest skuteczna w 100 proc! Leki te zawierały wszystkie substancje czynne w niezmienionej formie! Niektóre tylko nieco straciły na skuteczności - zawierały bowiem co najmniej 90 proc. składu leku z dnia jego produkcji. Ale są i takie leki, w których stężenie substancji czynnych wzrasta po upływie terminu ważności. To może mieć duży wpływ na ich działanie - zażycie tych farmaceutyków wiązałoby się z przedawkowaniem, którego skutków nie sposób przewidzieć. Tak więc obawy o to, że przeterminowany lek może zaszkodzić, nie są jednak zupełnie bezpodstawne.

Czy przeterminowane leki naprawdę szkodzą? 

Skuteczność działania substancji czynnej zmienia się z upływem czasu.Niewykorzystanych leków, zwłaszcza tych na receptę, nie wolno wyrzucać, tylko trzeba odnieść do apteki. 

Dlaczego?

Za tempo rozwoju choroby może odpowiadać wirus. Skoro lek działa, dlaczego mielibyśmy go wyrzucać? Ekonomiści szacują, że wydłużenie terminu ważności leku pozwoliłoby przeciętnemu pacjentowi w USA zaoszczędzić nawet 100 dolarów podczas leczenia, co daje aż 300 mld dolarów rocznie! To się producentom zupełnie nie opłaca! Dlatego koncerny produkujące leki będą nas przekonywać, że data ważności leku to jednak rzecz święta. Za każdym razem kiedy się- gniesz po lekarstwo i zorientujesz się, że jest ono przeterminowane, zastanów się, czy nie lepiej jednak mieć pewność, że lek jest w 100 proc. skuteczny. Zawsze możesz kupić nowe opakowanie lub przed użyciem leku zasięgnąć opinii lekarza, czy zażycie przeterminowanego leku będzie bezpieczne. 

Jak przechowywać leki?

Eksperci twierdzą, że przechowywanie leków w chłodzie (np. w lodówce), pozwala na bezpieczne korzystanie z nich nawet wiele lat po upływie terminu ważności. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku nitrogliceryny, insuliny i antybiotyków (zwłaszcza w płynie).

Zobacz także: 



Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy