Reklama

Łazienka pełna kwiatów

Czy można łazienkę zmienić w tropikalną dżunglę? Oczywiście, że tak. Wystarczy kilka półek z bujną roślinnością.

Wybierz rośliny dla siebie

Ozdobą łazienki będą kwiaty. Nawet mała półka wystarczy storczykom, które są wysokie, wąskie i okresowo pięknie kwitną. Najprostsze w utrzymaniu są klasyczne falenopsisy. Rośliny te wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W dni, kiedy nie bierzesz kąpieli, raz dziennie spryskaj liście rośliny odstaną przez kilka dni letnią wodą. Nie mocz samych kwiatów, bo szybko zwiędną.

Ozdobne liście takie jak cibory, paprocie i maranty możesz komponować rozmaicie, uwzględniając ich zapotrzebowanie na wilgoć. Niektóre gatunki rosną tylko z korzeniami zanurzonymi w wodzie, inne utrzymują się w doniczce wstawionej do osłonki z wodą. Do stojącej wody warto dorzucać kawałki węgla drzewnego. To działa przeciwbakteryjnie. Niektórzy przedstawiciele tej rodziny (np. difenbachia) rozrastają się do wysokości 1,5 m, więc potrzebują dużo miejsca. 

Anturium, nazywane powabnym skrzydłokwiatem, zachwyca kwitnącymi żaglami w barwach tęczy. Rośliny są kapryśne, ale warto się postarać, bo za dobrą opiekę odwdzięczają się całorocznym kwitnieniem. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi anturium, nie może spadać poniżej 18°C, bo roślina przemarznie i będzie chorować. Powinna być podlewana letnią wodą. Od wiosny do jesieni raz w tygodniu nawoź ją naturalnym środkiem.

Rośliny ananasowate wymagają półcienistego i wilgotnego miejsca. Guzmanie są niewielkie, ale mają niezwykłe kształty i mocne barwy. Aby ich nie straciły, codziennie podlewaj je, kierując strumień wody wprost do liściastej rozety. Stosuj też nawozy dolistne, bo przez liście czerpią one składniki odżywcze. Ananasowate są ciepłolubne. Utrzymuj w łazience temperaturę powyżej 18°C - inaczej zbrązowieją.

Reklama

Jak je pielęgnować?

Podlewać należy ostrożnie. Rośliny w łazience mają więcej wilgoci, więc trzeba uważać, by ich nie przelać. Sprawdzaj palcem, czy ziemia w doniczce jest wystarczająco wilgotna. 

Doświetlać kwiaty można żarówkami imitującymi światło dzienne. Jeżeli nie masz okna w łazience, trzymaj je zapalone przez około 10 godzin na dobę. 

Sadzić rośliny najlepiej w podłożu dostosowanym do wilgotności klimatu łazienkowego. Doniczki uzupełniaj ziemią uniwersalną zmieszaną pół na pół z piaskiem. Storczyki posadź w specjalnej odmianie przewiewnego podłoża.

Przeciw grzybom
 
Wilgotność powietrza zwiększa u roślin podatność na choroby o podłożu grzybiczym. Warto więc mieć pod ręką preparaty przeciw grzybom. Profilaktycznie, raz na kilka tygodni, dodawaj do podlewania parę kropli wyciągu z grejpfruta lub olejek herbaciany. Możesz podlać rośliny naparem ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Napar przygotujesz z saszetek ekspresowych.

Zobacz także: 

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy