Reklama

Reklama

List, paczkomat czy kurier? Jaki wybrać rodzaj dostawy kupując w internecie?

Ostatnie badania, przeprowadzone m.in. przez Eurostat i firmę audytorską EY, dowodzą, że regularne zakupy w internecie robi od 45 do nawet 57 proc. Polaków. Zamawiający w sklepach internetowych coraz częściej kierują się jednak nie tylko ceną czy parametrami wyszukiwanych produktów, ale także tym, czy mogą im one zostać doręczone w wygodny sposób. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, jaki rodzaj przesyłki warto wybrać podczas zakupów w internecie.

Ludzie listy piszą...

Mimo że tradycyjny list wydaje się już wynalazkiem mocno niedzisiejszym, to niezliczona liczba krajowych instytucji wciąż jeszcze na nim polega. To przecież właśnie tę formę kontaktu z obywatelami preferują sądy, policja czy urzędy skarbowe. Trudno się jednak temu dziwić: odejście od przesyłek listowych wiązałoby się zapewne nie tylko z koniecznością zmiany urzędniczych nawyków i przyzwyczajeń, ale także wielu procedur stosowanych w polskiej administracji i instytucjach publicznych od co najmniej kilku dekad. To zaś, jak można się domyślić, musiałoby za sobą niechybnie pociągnąć niemałe koszty.

Reklama

Klasyczne listy cieszą się też niemalejącą popularnością wśród przedstawicieli starszego pokolenia, którzy często po prostu zdają sobie z prawy z istnienia alternatywnych - często zauważalnie tańszych i o wiele wygodniejszych - usług, takich jak na przykład przesyłka kurierska czy dostawa do paczkomatu. Sprzedając swoje produkty w internecie warto zatem w dalszym ciągu oferować kupującym i tę formę dostawy. Rezygnując z niej trzeba się bowiem w wielu przypadkach liczyć ze stratą części klientów, przyzwyczajonych do bardziej tradycyjnych przesyłek.

Ale czy tradycyjny list można już dzisiaj wyłącznie traktować jako "zło konieczne"? Oczywiście, że nie! Osoby preferujące tę formę dostawy otrzymują przecież zamawiane przesyłki do rąk własnych - o ile tylko, rzecz jasna, listonosz zastanie je w domu. Jeśli tak się nie stanie, niedoręczona przesyłka zostanie przekazana do najbliższej placówki pocztowej. A tych są przecież w naszym kraju tysiące. Łączna liczba urzędów, filii oraz agencji pocztowych już dawno przekroczyła nad Wisłą 7,5 tysiąca. Tak gęsta sieć tradycyjnych placówek to przede wszystkim wygoda i możliwość odebrania awizowanej przesyłki w dogodnym miejscu.

Paczkomat - rozwiązanie na miarę XXI w.?

Choć Paczkomaty inPost są już obecne w krajobrazie polskich miast, wsi i miasteczek od jakiegoś czasu, to wydaje się, że dopiero teraz polscy przedsiębiorcy i konsumenci zaczynają z nich korzystać powszechnie i na szeroką skalę. Nic dziwnego: sieć paczkomatów składa się obecnie z ponad 5 tys. punktów nadawczo-odbiorczych, rozlokowanych w wygodnych i łatwo dostępnych miejscach: w pobliżu szkół, urzędów, popularnych dyskontów i sklepów czy przystanków komunikacji miejskiej. Korzysta się z nich ponadto w sposób bezproblemowy i w pełni intuicyjny.

Od niedawna można je również obsługiwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie. Ale paczkomaty mają również tę zaletę, że drogę przekazywanych za ich pośrednictwem przesyłek można śledzić w czasie rzeczywistym (o tym, że paczka została nadana, otrzymamy powiadomienie natychmiast po tym, jak nadawca umieści ją w skrytce lub przekaże kurierowi), a same przesyłki można odbierać o każdej porze dnia i nocy, przez okrągłą dobę, siedem dni w tygodniu. W przypadku urządzeń inPostu nie istnieją więc ograniczenia typowe dla tradycyjnych placówek pocztowych, które czynne są jedynie w wybranych godzinach, nie zawsze wygodnych dla osób pracujących w systemie zmianowym lub w nocy.

Co ciekawe, dostęp do darmowej dostawy do paczkomatów inPostu i do bezpłatnych usług firm kurierskich mają od jakiegoś czasu na Allegro. Aby cieszyć się płynącymi z programu Allegro Smart korzyściami, wystarczy tylko wykupić abonament w wysokości 8,99 zł miesięcznie lub 49 zł rocznie (co daje 4,08 zł miesięcznie). Opisywaną usługę przynajmniej warto rozważyć, bowiem Allegro Smart to przede wszystkim darmowa dostawa do tysięcy paczkomatów inPost oraz punktów odbioru funkcjonujących m.in. w sieci sklepów Żabka i na stacjach benzynowych Orlen, a także bezpłatna dostawa realizowana za pośrednictwem firmy kurierskiej. Co istotne, zwroty w ramach Allegro Smart również realizowane są za darmo. Z usługi można skorzystać nawet bez podawania numeru karty kredytowej - za roczny abonament zapłacimy również tradycyjnym przelewem bądź BLIK-iem.

Kurier doręczy przesyłkę pod same drzwi

Przesyłka kurierska wydaje się rozwiązaniem nie mniej wygodnym niż dostawa do paczkomatu - kurier dostarcza przecież przesyłkę w ciągu 24-48 godzin pod same drzwi, co sprawia, że oczekujący na jej nadejście adresat nie musi się po nią nigdzie ruszać. Trzeba jednak pamiętać, że przesyłki kurierskie, mimo wielu ewidentnych i niezaprzeczalnych zalet, nie są zarazem wolne od wad. Warto mieć bowiem na uwadze, że zamówiona paczka trafi w nasze ręce tylko wtedy, gdy kurier zastanie nas w mieszkaniu. Kurierzy zaś - podobnie zresztą jak listonosze - rozwożą najczęściej przesyłki w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych, a więc wtedy, gdy większość z nas przebywa akurat w pracy. Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest oczywiście zamówienie paczki do biura lub zakładu pracy, ale w takiej sytuacji trzeba ją później jeszcze samodzielnie przewieźć do domu. A to nie zawsze bywa łatwe i wygodne. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przesyłka o masie i gabarytach większych niż przeciętne, a jej odbiorca nie dysponuje własnym samochodem i korzysta z transportu publicznego.

Przesyłka kurierska może się również w wielu przypadkach okazać usługą stosunkowo kosztowną. Będzie tak na przykład w przypadku przesyłek o nietypowych wymiarach i sporej wadze czy przesyłek doręczanych w niestandardowych godzinach, w weekendy czy święta. Z drugiej jednak strony, czasem warto zapłacić nieco więcej, aby nie musieć się osobiście fatygować po odbiór paczki. Jeśli zależy nam zatem na elastyczności, komforcie i wygodzie, warto podczas zakupów w sklepie internetowym wybrać właśnie tę opcję dostawy. Warto jednocześnie pamiętać, że przesyłki kurierskie są darmowe dla wszystkich posiadaczy usługi Allegro Smart przy zakupie powyżej 100 zł.

 

Artykuł powstał we współpracy z Allegro.

Advertisement
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy