Reklama

Reklama

Nie oddzwaniaj pod nieznane numery

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ostrzega przed oszustami wykorzystującymi to, że często - jeśli nie zdążymy odebrać połączenia - automatycznie oddzwaniamy pod wyświetlający się numer telefonu.

Połączenia przychodzą zazwyczaj w nocy i trwają dosłownie sekundę. To celowe działanie, żebyśmy nie mieli szansy odebrać telefonu. Rano oddzwaniamy. Niestety są to bardzo drogie połączenia do egzotycznych krajów, np. do Wybrzeża Kości Słoniowej czy Demokratycznej Republiki Konga.

Międzynarodowe numery kierunkowe do tych krajów (+225 czy +243) mogą sugerować, że jest to numer kierunkowy do jednego z polskich miast - np. Warszawy (+22) czy Płocka (+24). Oddzwaniając pod taki numer zapłacimy oprócz roamingu olbrzymią stawkę - od kilku do kilkunastu złotych - za każdy impuls.

Reklama

A zwykle na jednym impulsie się nie kończy. Co więcej - oszuści stosują sygnał sugerujący przerwanie połączenia. Ale jeśli sami tego nie zrobimy (czyli nie naciśniemy czerwonej słuchawki) połączenie trwa nadal. O takich wyłudzeniach informują UKE nie tylko poszkodowane osoby, które musiały zapłacić astronomiczne rachunki, ale także operatorzy telefonii komórkowej.

Pamiętaj, nie oddzwaniaj pod nieznane ci numery połączeń nieodebranych. Jeżeli ktoś, kogo nie znasz, rzeczywiście chce się z tobą skontaktować, zadzwoni jeszcze raz. Warto zablokować połączenia międzynarodowe i poprosić operatora o hasło do ich odblokowania - gdy będziemy chcieli zadzwonić do kogoś za granicę.

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy