Okap kuchenny jako element dekoracyjny

Okapy kuchenne dawno przestały być dużymi, nieforemnymi urządzeniami, które nie pasują do wnętrza. Dziś potrafią stanowić jego najmocniejszy atut. Urządzając nową kuchnię, chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wnętrze ma być przytulne, funkcjonalne i piękne. W końcu spędzamy w nim mnóstwo czasu – przygotowujemy posiłki, rozmawiamy, podejmujemy decyzje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu kuchni.

Okap w roli gwiazdy wnętrza

O okapie myśli się w pierwszej kolejności jako o urządzeniu, które ma spełnić swoją funkcję oczyszczającą powietrze. Dopiero gdy zaczniemy głębiej interesować się tematem, dostrzegamy szeroki wachlarz możliwości. Urządzenie może przybierać różne kształty i okazuje się, że nie musimy rezygnować z jego wydajności kosztem oryginalnego designu. Przeciwnie. Coraz częściej wygląd i dobre parametry idą ze sobą w parze.

Okazuje się, że producenci stawiają przed nami wiele możliwości i wnętrze, do którego nie pasowałby okap po prostu nie istnieje. Mamy do wyboru okapy kominowe, wyspowe, sufitowe, narożne, blatowe i do zabudowy.

Dwa ostatnie rodzaje sprawdzą się w kuchniach, w których okap po prostu ma “nie przeszkadzać". Schowane w szafce lub pod blatem, będą pełnić swoją funkcję i nie wpływać na wystrój. Neutralność pozwala na wykorzystanie ich w kuchni urządzonej w dowolnym stylu.

Jednak jeśli chcemy wyeksponować nasze urządzenie, powinniśmy przyjrzeć się pozostałym grupom.

Oryginalny design

Jeśli chcemy, aby okap rzucał się w oczy i był jedyny w swoim rodzaju, warto poszukać wśród okapów przyściennych i wyspowych.

W dziale okapów przyściennych na pewno zwrócimy uwagę na te o skośnej bryle. Taki kształt nadaje im lekkości i powiększa wizualnie przestrzeń, więc nadaje się do niewielkich pomieszczeń lub tych o minimalistycznym lub skandynawskim wystroju. Nie przytłacza wnętrza, za to z jego pomocą możemy podkreślić kontrast wykorzystanych barw. Białe ściany i meble wzbogaciliśmy o czarne wykończenia i dodatki? Nie bójmy się kupić czarnego okapu! To coraz częściej stosowany zabieg, dzięki któremu można osiągnąć znakomity efekt.

Okapy wyspowe potrafią przybierać jeszcze bardziej niezwykłe kształty. Urządzenia podwieszane na linkach, w kształtach futurystycznych lamp sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, a także klasycznych. W zależności od kształtu i dobranej kolorystyki mogą stanowić abstrakcyjną bryłę górującą nad nowoczesną kuchnią albo przypominać lampę zawieszoną nad wyspą, dodając klasycznej kuchni domowego ciepła.

Ciekawą propozycją są także okapy w kształcie tuby i prostokątne. Mają one kształt okrągłej lub prostopadłościennej rury zwieszającej się z sufitu. Szeroka paleta kolorystyczna tych urządzeń dopasuje się do wnętrz w różnych typach: kolor stali nierdzewnej doskonale wkomponuje się w kuchnię industrialną, a biały okap z pewnością będzie dobrze wyglądał w minimalistycznym wnętrzu. Warto jednak wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Urządzenie o takim kształcie może działać przytłaczająco w niewielkiej przestrzeni.

Stonowana elegancja

Nasz okap wcale nie musi mieć nowoczesnej, oryginalnej formy, aby stanowił gustowny dodatek. W kuchniach minimalistycznych, nowoczesnych i skandynawskich eleganckie, unowocześnione bryły o tzw. standardowym kształcie również znajdą swoje miejsce.

W takim przypadku warto zwrócić uwagę na rozmiar okapu i jego kolorystykę. Dobrze sprawdza się zastosowanie kontrastu (czarny okap w białej kuchni) lub przeciwnie: wpisanie bryły urządzenia w kolorystykę kuchni (biały okap w białej kuchni), co wprowadzi do wnętrza ład oraz da wrażenie czystości i przestronności.

Dobrze sprawdzają się również kreatywne dodatki. Być może standardowy, czarny okap nie zwraca na siebie uwagi. Jeśli jednak postawimy na nim doniczkę z ziołami albo figurkę przywiezioną z wakacji, nabierze zupełnie innego charakteru.

Co wybierasz?

Nawet najpiękniejszy okap wiele traci, gdy pozostają na nim tłuste ślady po palcach i inne zabrudzenia. Dlatego pamiętajmy o utrzymywaniu urządzenia w czystości oraz o regularnym czyszczeniu filtrów (w przypadku filtrów aluminiowych) lub wymianie na nowe (w przypadku filtrów węglowych). Niezależnie od wybranego kształtu ważne jest, aby okap dobrze spełniał swoją funkcję i współgrał z wystrojem kuchni. Wtedy zadowolenie z jego zakupu będzie podwójne.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje