Reklama

Reklama

Piękna i praktyczna – ABC urządzania kuchni

Funkcjonalność oswojona

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym priorytetem jest czystość i ergonomiczna aranżacja przestrzeni. Przechowujemy w niej artykuły spożywcze oraz przygotowujemy i spożywamy posiłki. Koncepcja wnętrzarska bez waloru praktycznego odbije się negatywnie na komforcie użytkowania. Przełoży się na większą czasochłonność czynności wykonywanych w kuchni, problemy z przechowywaniem i zachowaniem porządku. Konieczne jest zatem właściwe zaprojektowanie stref - zarówno pod względem ich wzajemnej lokalizacji, jak i wymaganej powierzchni.

Praktyczny atut mają długie blaty robocze, ustawienie płyty kuchennej przy zlewozmywaku, przestrzenne rozdzielenie lodówki od kuchenki i pojemne szafki do przechowywania. Przydatny jest każdy schowek w pobliżu płyty grzewczej. Dlatego też dobrze jest wykorzystać do przechowywania przypraw i książek kucharskich na przykład przestrzeń, która tworzy się w szafce z okapem do zabudowy. Istotne dla wygody przygotowywania posiłków jest również właściwe oświetlenie. Lampa centralna - montowana na środku sufitu - powinna być uzupełniona o oświetlenie punktowe, w tym zapewniane przez okap kuchenny. Światło płynące z okapu buduje także przytulną atmosferę pomieszczenia i głębię perspektyw. Rozjaśnia kuchnię, która w innym przypadku może być zbyt ciemna i ponura.

Reklama

Siła wizualnej jedności

Praktyczne funkcje kuchni nie muszą pozostawać w sprzeczności z estetyką. Spędzamy tu dużo czasu - sami i z bliskimi - powinniśmy ją zatem urządzić, jako ilustrację naszych preferencji stylistycznych. Zwłaszcza że kuchnia coraz częściej ma status pomieszczenia reprezentacyjnego. Zyskuje go w szczególności w układzie typu open-space. Kuchnia powinna wówczas stanowić stylistyczne przedłużenie salonu.

Ciągłość wizualną uzyskuje się nie tylko przez wprowadzenie tych samych stylów wnętrzarskich, ale też przez powtórzenie palety kolorystycznej, detali dekoracyjnych i materiałów, z których wykonane są meble. Brak kontynuacji wprowadza chaos. Jeśli zatem mamy salon w stylu nowoczesnym, wizualne powiązanie go z kuchnią retro stworzy konflikt estetyczny. Pewną linię rozdziału możemy wprowadzić przez montaż wyspowego okapu kuchennego. Tworzy on wówczas, wraz z wyspą, optyczną granicę sfer. Okap wyspowy może też integrować salon z kuchnią. Zwłaszcza jeśli ma kształt designerskiej lampy.

Liczy się styl

Style aranżacyjne pozwalają nam wyrazić siebie i zbudować przestrzeń odzwierciedlająca nasze potrzeby. Rygorem i powściągliwością formy cechują się kuchnie nowoczesne. Są one najlepszym wyborem dla osób lubiących elegancję geometrycznych brył oraz wizualne umiarkowanie i porządek. Wrażenie laboratoryjnej wręcz dyscypliny wywołują zwłaszcza meble z lakierowanymi frontami MDF. Chłód tego rozwiązania łagodzą drewno i mat. Stąd od dawna w trendach jest zestawianie frontów wykonanych z drewna z frontami lakierowanymi. Takie kolaże zapewniają też efekt unikatowości.

Dla osób lubiących przytulność, dekoracyjność i ozdobne detale odpowiednia będzie kuchnia w stylu prowansalskim, dworkowym, hiszpańskim lub angielskim. Analogiczny efekt - ale w bardziej nowoczesnym i uproszczonym pod względem formy wydaniu - zapewnia styl skandynawski. Nie należy zapominać, że silnie widoczne usłojenia drewna, ciemne barwy i mocne wizualnie wzory zmniejszą optycznie przestrzeń. Powiększają ją jasne barwy i zredukowanie palety barw i materiałów.

Akcent na czystość

Ze względu na swoje funkcje kuchnia musi być higieniczna. Intensywne użytkowanie tego pomieszczenia utrudnia jednak zachowanie go w czystości. Gotowanie i smażenie prowadzi do powstawania tłustego i wilgotnego osadu, który przylega dosłownie do wszystkiego. Kuchnia szybko się brudzi, a osad niszczy przy tym elementy drewniane oraz farby ścienne. Prowadzi też do rozwoju pleśni oraz nierzadko nieładnie pachnie.

Skutecznym sposobem na eliminację pary, tłuszczu i zapachów z gotowania jest okap kuchenny. Okapy nie tylko pomagają w utrzymaniu czystości, ale również usuwają wirusy, bakterie, alergenne pyłki, drobnoustroje i drobiny kurzu. W kuchni jest przez to czystsze powietrze, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.

Skuteczność okapu kuchennego wzrasta po podłączeniu go do systemu wentylacyjnego budynku. Odprowadza on wówczas opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, pracując jako wyciąg. Jeśli okap absorbuje opary wyłącznie przez filtr węglowy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia - urządzenie działa jako pochłaniacz.

Opcje dla każdej kuchni

Często boimy się, że okap zaburzy wystrój i pomniejszy wizualnie kuchnię. Nowoczesne modele, z ich dopracowanym designem, nierzadko pełnią jednak także rolę elementu dekoracyjnego. Z kolei modele z elementami szklanymi, sprawiają wrażenie mniejszych i delikatniejszych, przez co są rekomendowane zwłaszcza do mniejszych metrażowo kuchni.

Okap można też ukryć w zabudowie lub suficie. W obu przypadkach - okap do zabudowy i okap sufitowy - widoczna jest zaledwie dolna część urządzenia. Jest ona słabo zauważalna, przez co okapy te są zalecane również do kuchni rustykalnych. Popularny staje się też okap blatowy. Jest on zintegrowany z płytą kuchenną lub blatem, co sprawia, że w kuchni robi się więcej miejsca.

Urządzenie kuchni wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Dobrze zaprojektowana kuchnia jest jednak źródłem przyjemności i dumy dla domowników. Forma nie musi kłócić się z funkcją. Mogą tworzyć parę.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje