Reklama

Reklama

Retro i modern. Jak łączyć te dwa (pozornie) przeciwstawne style?

Zdarza się, że urządzając wnętrze, stajemy przed dylematem. Nie chcemy pozbywać się niektórych starych elementów wyposażenia ze względów sentymentalnych, mamy jednak wątpliwości, czy będą pasowały do nowoczesnej aranżacji pomieszczenia. Doradzamy, jak połączyć dwa style, które na pozór nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Meble z duszą

Czy tworząc aranżację swojego mieszkania, koniecznie musisz trzymać się ściśle wyznaczników danego stylu? Absolutnie nie! Twój dom to miejsce, w którym chcesz czuć się komfortowo. Najważniejsze jest więc kierowanie się własnym wyczuciem stylu i otaczanie przedmiotami, które wywołują uśmiech na Twarzy domowników. Nie martw się więc, że łącząc meble i dodatki z różnych epok, popełniasz aranżacyjne faux-pas. To popularny trend, pozwalający na stworzenie wnętrza jedynego w swoim rodzaju.

Reklama

Antyczny zegar po dziadku czy wiekowa komoda po babci mogą stanowić najważniejszy element dekoracyjny salonu, zwłaszcza jeśli odpowiednio je wyeksponujesz. Poza walorami estetycznymi, wielką zaletą takich mebli jest ich niepowtarzalność i historia. To meble z duszą, które są częścią historii Twojej rodziny.

Miksuj, mieszaj, wyrażaj siebie

Jeśli masz wiekowe meble, których jednak nie chcesz zmieniać, a zależy Ci na odświeżeniu wnętrza i nadaniu mu nieco bardziej nowoczesnego charakteru, sięgnij po dodatki i ozdoby. Z pomocą przyjdą Ci modernistyczne oświetlenie i dekoracje, np. obrazy. Nie wahaj się umieścić w widocznych miejscach przedmiotów, z którymi jesteś związany emocjonalnie: fotografii z czasów współczesnych oraz tych sprzed lat, pamiątek z podróży czy rzeczy własnoręcznie wykonanych przez najbliższe Ci osoby.

Nasz dom to miejsce, w którym wyrażamy siebie. Odzwierciedla nasze pasje, doświadczenia i gusta. Wnętrzu urządzonemu meblami z najnowszej kolekcji nadasz bardziej osobistego charakteru, jeżeli znajdą się w nim obiekty o wartości sentymentalnej. Jeśli nie posiadasz rodzinnych antyków, a pomysł stworzenia niepowtarzalnego wnętrza przypadł Ci do gustu, wybierz się na targ staroci.

Pewnego rodzaju łącznikiem między nowymi a starymi elementami aranżacji mogą być meble nawiązujące designem do stylu retro, np. fotel czy puf o zaokrąglonych kształtach. Dzięki nim pozornie niepasujące do siebie komponenty aranżacji połączą się w spójną całość.

Wykorzystaj kolory

Retro i modern to połączenie, które tworzy barwny, ciekawy całokształt. Aby ściany wpisywały się w ten trend, musi znaleźć się na nich coś równie interesującego.

Jednym z ulubionych trików projektantów wnętrz jest mocne zaakcentowanie jednej ze ścian. Intensywny kolor lub tapeta o wyrazistym wzorze to doskonały sposób na wypędzenie nudy z salonu i podkreślenie swojego indywidualnego stylu. A może pójdziesz o krok dalej? Niebanalnym pomysłem jest stworzenie malowidła na ścianie, np. ukwieconego ogrodu lub pięknego drzewa. To na pewno opcja dla odważnych daje Ci jednak pewność, że aranżacja jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Innym sposobem na wykreowanie nietuzinkowego wnętrza, jest zastosowanie nieoczywistych barw. Meble, ściany lub dodatki w kolorze intrygującego różu, lub odważnego granatu to hit tego sezonu. Połączenie tych śmiałych odcieni, wraz z ciekawą kolekcją mebli i dodatków, to przepis na piękną, oryginalną aranżację pomieszczenia.

Zalety połączenia stylu modern z retro

Co zyskujesz, łącząc nowoczesność z historią? Bogactwo wzorów, kolorów i faktur, które tworzą niecodzienną całość. Wnętrza urządzone zgodnie z tym trendem pozwalają nam na podkreślenie swojej indywidualności, na którą składają się nasze doświadczenia, talenty i relacje z najbliższymi.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: meble | styl retro | modne wnętrza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy