Reklama

Reklama

Spragnione słońca

W upalne lata sprawdzą się rośliny kochające słońce. Wprowadzają do ogrodu dużo energii i poprawiają humor.

 Dziewanna jest rośliną dwuletnią, często spotykaną na łąkach. Urośnie na piaszczystym lub kamienistym podłożu. Kwitnie przez całe lato. Pojedynczy kwiat na łodydze żyje tylko jeden dzień. Oprócz walorów dekoracyjnych ma szerokie zastosowanie w medycynie. Napar z dziewanny świetnie działa na nasze drogi oddechowe, a herbatka jest dobra na dolegliwości żołądkowe.

Aksamitka wzniesiona ma pełne kwiaty we wszystkich odcieniach koloru żółtego aż do pomarańczowego. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Urośnie nawet na ubogiej glebie. Dobrze znosi okresy suszy. Po deszczu szybko odzyskuje wigor. Niestety liście aksamitki nie pachną przyjemnie, ale możemy wykorzystać to do odstraszania kretów i nornic, a także niektórych owadów.

Reklama

Nachyłki wielokwiatowe to byliny kochające słońce. Świetnie sprawdzają się  w ogrodach w stylu rustykalnym lub naturalistycznym. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, ale nie lubią długotrwałej suszy. Jeśli mamy odmianę wysoką, zastosujmy podpory, by rośliny się nie połamały. Ponieważ nachyłki nie są bylinami długowiecznymi, warto co kilka lat odnowić nasadzenia.

Słoneczniki ozdobne to niezwykle dekoracyjne rośliny. Ich główki zawsze odwracają się do słońca. Wyhodowano wiele odmian różniących się siłą wzrostu oraz budową i kolorem kwiatów. Słoneczniki wymagają ziemi żyznej i systematycznego nawożenia.

 Rudbekie nazywane przez  Amerykanów Czarnooką Zuzanną, należą do jednych z najchętniej uprawianych roślin w naszych ogrodach. W zależności od odmiany mogą osiągnąć od 20 centymetrów nawet do 2 metrów wysokości. Kwitną przez całe lato i są niekłopotliwe  w uprawie. Lubią stanowiska słoneczne i przepuszczalną, lekko wilgotną, żyzną glebę.


Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy