Reklama

Reklama

Sprawdzone sposoby na wizualne powiększenie kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym względy praktyczne dotyczące jej urządzenia zajmują wysokie miejsce w hierarchii priorytetów aranżacyjnych. Przygotowywanie i spożywanie posiłków wymaga dużej ilości miejsca do przechowywania produktów i akcesoriów kuchennych oraz sporządzenia dań. Potrzebujemy odpowiednio długich blatów roboczych, a przede wszystkim szafek i szuflad. Przeciążona meblami, sprzętami i dodatkami kuchnia często wygląda na chaotyczną i źle zaprojektowaną.

W artykule podpowiadamy, co zrobić, by nasza kuchnia wydawała się optycznie przestronniejsza.

Przestronność rozwiązania open-space

Najlepszym sposobem na wizualne powiększenie kuchni jest połączenie jej z salonem. Kuchnie typu open-space anektują wówczas przestrzeń salonu lub jadalni. Zniesienie bariery ściany zapewnia głębię perspektywy i chroni przed wrażeniem "małych, ograniczonych klitek".

W tak zaprojektowanych wnętrzach ważna staje się dbałość o spójność stylistyczną lub kolorystyczną. Powtórzenie tych samych motywów wnętrzarskich lub barwnych zapewnia poczucie ładu i wizualnej ciągłości, przez co też większa wydaje się sama przestrzeń urządzona zgodnie z tą koncepcją. Rozwiązanie open-space budzi czasem obawy ze względu na powstające podczas gotowania opary i nieprzyjemne zapachy. Przed ich rozprzestrzenianiem się chroni jednak okap kuchenny.

Reklama

Brak oparów w powiększonej kuchni

Okapy, absorbując parę wodną, tłuszcz oraz intruzyjne wonie, nie dopuszczają do przedostawania się oparów do salonu, gdzie sprawiłyby nawet więcej problemów niż w kuchni. Opary przywierają bowiem do mebli, ścian, podłóg i okien, tworząc kleistą warstwę, z którą wiąże się kurz. Taki brud jest trudny do usunięcia, przez co czynność sprzątania zajmuje więcej czasu. Co więcej, wilgotny osad niszczy i wypacza elementy drewniane oraz farby naścienne. Prowadzi też do rozwoju pleśni oraz nierzadko nieładnie pachnie. Wnikające w tapicerkę i firany opary wydzielają nieprzyjemny zapach, niemożliwy do eliminacji przez wietrzenie pomieszczenia.

Okapy kuchenne nie tylko pomagają w utrzymaniu czystości, ale również usuwają wirusy, bakterie, alergenne pyłki, drobnoustroje i drobiny kurzu. Uzyskujemy dzięki temu czystsze powietrze, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Skuteczność okapu kuchennego wzrasta po podłączeniu go do systemu wentylacyjnego budynku. Odprowadza on wówczas opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, pracując jako wyciąg. Jeśli okap absorbuje opary wyłącznie przez filtr węglowy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia - urządzenie działa jako pochłaniacz. Obaw nie musi już też budzić głośność pracy urządzenia. Dużo nowoczesnych modeli pracuje bardzo cicho, generując poniżej 50 dB na I biegu.

Bardzo dobry design okapów powoduje, że nie tylko nie szpecą naszej kuchni, ale mogą stanowić jej akcent dekoracyjny. Najciekawsze formy prezentują okapy wyspowe i okapy przyścienne. Minimalistyczne modele pasują do kuchni nowoczesnych. Ascetyczny charakter takiego wnętrza może przełamać okap o bardziej oryginalnym i wyrafinowanym kształcie. Kuchnia nie utraci wówczas swojego nowoczesnego wyrazu, ale stanie się bardziej wyszukana i wyrazista.

Część nowoczesnych okapów wyspowych nie przypomina zresztą urządzeń AGD i bliżej im pod względem kształtu do lampy sufitowej. Dostępne są również modele, które instaluje się w zabudowie meblowej lub suficie. Decyzja o zakupie okapu do zabudowy, okapu sufitowego i okapu blatowego również przekłada się na efekt wizualnego powiększenia kuchni. Redukujemy wówczas liczbę osobnych elementów, tworząc bardziej monolityczną przestrzeń.

Praca kolorem, fakturą i światłem

Nie zawsze połączenie kuchni z salonem jest możliwe lub preferowane. Co możemy zrobić w tym przypadku? Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych, spokojnych, chłodnych barw, a w szczególności bieli. Przez ciemne kolory, wyraziste wzory i dużą liczbę detali przestrzeń staje się mniejsza i bardziej zdezorganizowana.

W małych kuchniach sprawdzi się zatem lakierowany MDF w kolorze bieli, chłodnej jasnej szarości lub delikatnej kawy z mlekiem oraz jasne drewno, bez wyrazistych usłojeń. Jeśli skłaniamy się ku kuchniom rustykalnym lub skandynawskim, postawmy na bielony dąb lub lekko szarawe odcienie drewna typu orzech. Unikajmy pstrokatych kafelek, otwartych półek i detali zdobniczych. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są okapy do zabudowy, okapy z elementami szklanymi lub bardzo płaskie okapy skośne.

Istotną rolę odgrywa również oświetlenie. Centralne jest niewystarczające. Nie wytwarza dostatecznej ilości światła, nie pozwala również na budowanie klimatu i głębi perspektyw. Punkty świetlne powinny być dodane wszędzie tam, gdzie musimy widzieć szczegóły: w miejscu, w którym czytamy, czy też przyrządzamy posiłki. Potrzebę światła rozwiązują lampy stojące, punktowe oświetlenie sufitowe, a w samej kuchni okap montowany bezpośrednio nad płytą grzewczą. 

Optyczne powiększenie kuchni to praca z trikami kolorystycznymi i światłem. Powiększająco działa również porządek wizualny i redukcja detali. Stosując się do tych zasad, zwiększymy naszą kuchnię bez jej rozbudowy.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje