Reklama

Szanuj buty

W zimie obuwie niszczy się najszybciej. Fatalnie działa na nie nie tylko wilgoć, lecz przede wszystkim piasek i sól, którymi posypywane są jezdnie i chodniki. Trzeba więc czyścić je starannie, jeśli chcemy, by buty nie tylko służyły nam długo, ale też zawsze wyglądały porządnie.

W dawnej Polsce mówiono, że "znać pana po cholewach", gdyż tylko zamożnych stać było na porządne buty. Dzisiaj wygląd obuwia nie tyle świadczy o zamożności, co o nawykach jego właściciela. Nigdy nie będzie elegancki człowiek mający brudne buty.  Zwłaszcza że preparatów do ich czyszczenia i konserwowania jest w sklepach pod dostatkiem i są one coraz lepsze.

Warto znać sposoby ich wykorzystania, gdyż okazuje się, że nieumiejętne czyszczenie butów może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czyścimy obuwie skórzane



1. Szorstką szczotką usuwamy z butów zanieczyszczenia. Brud ze szczeliny między podeszwą a wierzchem buta można usunąć starą szczoteczką do zębów.

2. Myjemy buty miękką szczoteczką i mydłem, najlepiej nieperfumowanym, dziecięcym.

Reklama

3. Zostawiamy buty do wyschnięcia, wkładając je wcześniej na prawidła lub wypychając gazetami. Suszymy je z dala od kaloryferów czy pieca, najlepiej w pozycji wiszącej.

4. Na wysuszone nakładamy tłustą pastę za pomocą watki wiskozowo-bawełnianej lub miękkiej szczoteczki. Nadmiar pasty należy zetrzeć po ok. 10 minutach. Gdy pasta wyschnie buty polerujemy, aż uzyskają piękny połysk.

Czyścimy obuwie z zamszu i nubuku


1. Suchą, szorstką szczotką zbieramy zabrudzenia. Myjemy buty w letniej wodzie z dodatkiem mydła.

2. Suszymy na prawidłach lub wypchane papierem. Jeśli zostały na nich plamy, to usuwamy je gumową szczoteczką lub specjalnym blokiem z gumy arabskiej.

4. Szczotkujemy nubuk czystą szczoteczką o mosiężnym włosiu, by podnieść sklejone włoski. Bardzo dokładnie i delikatnie wykonujemy ten zabieg na noskach i piętach butów, gdzie skóra najszybciej się niszczy.

5. Odświeżamy skórę preparatem w aerozolu, który zabezpiecza nubuk i zamsz przed przemakaniem i przywraca im kolor. Do tego zabiegu można też użyć pasty w płynie do zamszu i nubuku. Nie wolno natomiast stosować do nich tradycyjnych past przeznaczonych do skór licowych.

6. Po wyschnięciu obuwie szczotkujemy mosiężną szczotką, nadając włoskom odpowiedni kierunek.

W sklepach jest dużo preparatów do pielęgnacji obuwia. Nie kupuj ich pochopnie. Najpierw dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu, by wiedzieć, czy jest to środek, który rzeczywiście ci się przyda.

Więcej porad:

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy