Reklama

Reklama

Triki ułatwiające prasowanie

Chyba nikt nie przepada za tym zajęciem. Na szczęście są sposoby, by szybciej się z nim uporać.

Wygładź zagniecenia

 Spryskaj tkaninę wodą zmieszaną pól na pół z octem, a łatwiej wygładzisz zagniecenia. Jeśli powstały na lnianych obrusach lub serwetkach i prasowanie nie pomaga, zastosuj krochmal. Najpierw lekko zwilż tkaninę, a potem spryskaj zagniecenia krochmalem w sprayu. Ustaw żelazko na len i wyprasuj tkaniny. Gdyby i to nie pomogło, zanieś obrusy i serwetki do magla.

Uwaga! Przed rozwieszeniem mokrego prania mocno strzepnij i rozprostuj każdą rzecz, wtedy prasowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Owiń folią

Gdy masz do uprasowania duże rzeczy, np. pościel, zasłony, obrusy, ułatw sobie pracę, wykorzystując folię aluminiową. Zdejmij z deski pokrowiec, rozłóż na niej folię, podwiń na brzegach i ponownie załóż pokrowiec. Dzięki temu będziesz mogła prasować tylko po jednej stronie. Druga wygładzi się sama, bo rozgrzana folia będzie działała jak stopa żelazka. Pamiętaj, by położyć ją błyszczącą stroną do góry, bo tylko wtedy odbija ciepło. Matowa pochłania je. Możesz także kupić pokrowiec na deskę podszyty od spodu srebrną folią.

Reklama

Uwaga! Zasłony, poszwy na kołdrę, obrusy i inne duże rzeczy szybciej wyprasujesz, gdy złożysz je na pół, a nawet na cztery części.

Zepnij plisy

 Łatwiej zaprasujesz plisy na spódnicach i sukienkach, gdy zepniesz je biurowymi spinaczami, wsuwkami do włosów albo spinaczami do bielizny. Możesz także zszyć plisy rzadkim ściegiem fastrygowym, a po uprasowaniu po prostu wyciągnąć nitkę. Zajmie ci to na pewno znacznie mniej czasu niż prasowanie bez spinania lub zszywania.

Uwaga! Do fastrygowania użyj nitki w kontrastowym kolorze. Będzie bardziej widoczna i po prasowaniu łatwiej ją usuniesz.

Prasuj na ręczniku

Szczególnie trudny do uprasowania jest aksamit. Aby włoski ładnie się układały, zwilż lekko tkaninę po lewej stronie, rozłóż na desce ręcznik frotte, a na nim aksamit włoskami do dołu. Nie naciskaj żelazka zbyt mocno. Stopa powinna ślizgać się po tkaninie. Uwaga! Pod aksamit podłóż gładki ręcznik, bez wytłaczanych wzorków, aby nie odbiły się na materiale. Uporczywe zagniecenia możesz rozprostować za pomocą suszarki do włosów. Odwróć ubranie na lewą stronę, powieś na wieszaku, spryskaj pogniecione części wodą i wysusz gorącym powietrzem suszarki.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy