Reklama

Turkuć podjadek. Zjada rośliny, niszczy ogród. Tak pozbędziesz się go raz na zawsze

Turkuć podjadek to pospolity szkodnik, chętnie odwiedzający nasze działki i ogrody. Owad ten żywi się roślinami, które w efekcie usychają i więdną, a skala zniszczeń, które po sobie pozostawia, jest naprawdę imponująca. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, które pomogą nam szybko przegonić go z ogrodu.

Turkuć podjadek to owad występujący na terenie Europy, Azji i Afryki i zamieszkujący głównie środowiska wilgotne takie jak torfowiska, bagna, podmokłe łąki, pola uprawne i sady. Owad ten występuje także w Polsce i jest jednocześnie jednym z największych w kraju.

Turkuć podjadek: Jak wygląda?

Turkuć podjadek ma ciemnobrązowe ubarwienie, osiąga nawet 6,5 centymetra długości, a jego silne, przednie odnóża są zaopatrzone w kolce, pozwalające rozgrzebywać piasek i budować korytarze. Turkuć jest owłosiony i wyglądem przypomina trochę pasikonika, ale nazywany jest także owadem-kretem, bo większość swojego życia spędza pod ziemią. Owad ten błyskawicznie się rozmnaża, a każda z samic składa aż 300 jaj! 

Turkuć podjadek jest wszystkożerny, ale najchętniej zjada:

  • korzenie roślin
  • larwy innych owadów
  • ślimaki i dżdżownice

Owad ten uważany jest za szkodnika. Sieje spore spustoszenie w ogrodach, w sadach i na polach uprawnych, ale na skutek zatrucia gleb, jego liczebność w ostatnich latach znacznie spadła. Mimo to, gdy upatrzy sobie nasz ogród lub działkę, możemy być pewni, że rozpanoszy się po całym terenie i rozpocznie swoją niszczycielską działalność. Jak sobie z nim poradzić? 

Reklama

Zobacz również:

 

Czego nie lubi turkuć podjadek? Tak pozbędziesz się go raz na zawsze!

Choć trudno w to uwierzyć, turkuć podjadek potrafi wykopać nawet 30 metrów tuneli w ciągu jednego sezonu! Kopiąc, uszkadza korzenie oraz bulwy roślin, którymi dodatkowo się żywi. W efekcie rośliny zasychają i więdną. Jak więc zwalczyć tego szkodnika?

Turkuć podjadek żywi się roślinami, ale na szczęście istnieją też takie, których szczerze nie cierpi. Należą do nich:

  • szałwia
  • czarna olcha
  • macierzanka
  • szachownica cesarska

Dobrym rozwiązaniem jest więc zasadzenie tych roślin w ogrodzie i przygotowanie swoistej tamy, która ochroni go przed szkodnikiem. Możemy także przygotować napar z kory czarnej olchy i rozlać go na terenie całego ogrodu. 

Turkuć podjadek: Jak zwalczyć go i przegonić z ogrodu?

By raz na zawsze przegnać turkucia podjadka z ogrodu lub działki, warto przygotować specjalne pułapki. W tym celu należy włożyć do słoika trochę naturalnego nawozu i zalać go wodą. Następnie zakopujemy słoik w miejscu bytowania owadów i czekamy aż zwabione zapachem nawozu wpadną do środka. 

Turkuć bardzo nie lubi też miejsc wyłożonych drobnym żwirem - warto więc rozsypać go przynajmniej na części ogrodu - to skuteczny sposób na przegonienie go z naszego terenu. 

Jak rozpoznać, że turkuć podjadek jest w naszym ogrodzie?

Szkody, które turkuć podjadek czyni w ogrodach i na działkach są dość mocno widoczne. Każdy ogrodnik lub działkowiec zauważy je gołym okien. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

  • warzywa korzeniowe uprawiane w ogrodzie (takie jak np. ziemniaki czy marchew) mają widoczne dziury
  • rabaty są spustoszone
  • siewki są wyciągnięte z ziemi
  • na trawniku pojawiły się duże plamy wyschniętej trawy

Co ciekawe, turkuć podjadek uważany jest jednocześnie za szkodnika jak i za owada pożytecznego. Żywi się bowiem innymi szkodnikami, które są od niego zdecydowanie groźniejsze. Turkuć zjada drutowce, ślimaki i ich jaja oraz pędraki. Każdy działkowiec lub rolnik powinien więc samodzielnie rozpatrzyć czy jest on w danym momencie szkodnikiem czy może pomocnikiem. 

Zobacz również: Turkuć podjadek potrafi zamienić ogród w ruinę. Jak go zwalczyć?


Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama