Reklama

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Powodem może być jedna czynność, którą wykonujesz źle

Hortensje możemy podzielić na dwie grupy - kwitnące na pędach zeszłorocznych i kwitnące na pędach tegorocznych. Hortensja ogrodowa zaliczana jest do tej pierwszej grupy - zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem kolejnego roku. Czasem zdarza się jednak, że hortensje nie zakwitają.

Hortensja nie kwitnie? - powodem przemarzanie wierzchołków

Jedną z przyczyn braku kwiatów na krzewach może być przemarzanie wierzchołków lub całych pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi. Hortensje są bowiem wrażliwe na niskie temperatury - pędy mają słabo zdrewniałe, a pąki nie posiadają twardych łusek chroniących przed mrozem. Chociaż wiosną z karp wyrosną bujne pędy, może zdarzyć się, że nie będą mieć one pąków kwiatowych i tym samym rośliny nie zakwitną. Rozwiązaniem tego problemu jest zabezpieczenie hortensji ogrodowych przed mrozem. Najłatwiej będzie podsypać krzewy korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm. Warto też okryć rośliny stroiszem. Jeżeli prognozy przewidują większe przymrozki, należy owinąć krzewy papierem.

Reklama

Hortensja bukietowa: Kwitnie od lipca do października. Odmiany, uprawa i wykorzystanie

Niewłaściwe cięcie hortensji powodem braku kwiatów 

Kolejną przyczyną niezakwitania hortensji ogrodowej może być też niewłaściwe cięcie - pamiętajmy, iż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi - roślina w danym sezonie już nie zakwitnie. Z tego względu pędów hortensji ogrodowej w ogóle się nie tnie. Jedyne cięcie, jakie można przeprowadzić, to usunięcie pędów przemarzniętych po zimie, z których i tak już nic nie będzie oraz ścinanie przekwitłych kwiatostanów.

Zobacz też: Jak przycinać hortensje?

Dobry nawóz to podstawa przy pielęgnacji hortensji 

Na obfitość kwitnienia hortensji ma również wpływ nawożenie. Azotu, fosfor, magnez i żelazo to pierwiastki konieczne do prawidłowego wzrostu i zawiązywania się pąków kwiatowych. Stosowanie nawozów mineralnych do hortensji będzie więc gwarancją pięknych krzewów. Odżywki dedykowane dla hortensji można bez problemu dostać w każdym sklepie ogrodniczym.

Nawożenie hortensji w ogrodzie należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia i kontynuować do maja. Ostatnie nawożenie nie powinno być wykonane później niż pod koniec sierpnia. Tutaj ważne jest, aby nie zrobić tego za późno, inaczej pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej narażone na przemarznięcie zimą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy