Reklama

Kiedy przycinać róże na zimę? Nie popełniaj tego błędu – przez to nie zakwitną ponownie

Aby róże były ozdobą ogrodu, należy je odpowiednio pielęgnować przez cały sezon. Dzięki temu odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem. Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tych krzewów. Dzięki temu dobrze się rozwijają i obficiej kwitną. Kiedy przycinać róże na zimę?

Róże to jedne z niekwestionowanych królowych ogrodów. Odpowiednio zadbane cieszą oko i są prawdziwą ozdobą. Ich przycinanie to jeden z najważniejszych pielęgnacyjnych zabiegów. Dzięki niemu są zdrowsze, dobrze się rozwijają, lepiej krzewią i kwitną obficie. Te piękne kwiaty cieszą się ogromną popularnością - często możemy je zobaczyć w ogrodach lub parkach, gdzie stanowią barwne kompozycje.

Zobacz również: Kiedy sadzić róże i jak o nie dbać? Zakop to pod krzewem, a będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami

Reklama

Przygotowanie róż do zimy

Przygotowanie tych pięknych kwiatów do zimy jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Niewłaściwie wykonane przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli nieodpowiednio przytniemy roślinę, kwiaty mogą po prostu nie przetrwać trudnych warunków panujących zimą.

Przycinanie róż tuż przed zimą nie jest zalecane. Najlepiej przycinać je wiosną - w marcu lub kwietniu, kiedy ryzyko przymrozków jest niewielkie. Warto również pamiętać, że róże kwitnące raz na sezon muszą zostać przycięte latem, po tym, jak zrzucą kwiaty. Z kolei cięcia pielęgnacyjne można wykonywać niemalże przez cały sezon kwitnienia. Pozwoli to na usunięcie suchych gałązek i przekwitniętych pąków.

Przerzedzanie krzewu sprawi też, że dostanie się do niego większa ilość światła. Róża ogrodowa to roślina, która bardzo lubi światło, dlatego też przycinanie gęstych pędów jest tak ważne.

Czytaj: Co zrobić, by róże w ogrodzie rozkwitły? Najlepsze sposoby

Kiedy przycinać róże na zimę?

Kiedy przycinać róże na zimę? Ten zabieg może być dość ryzykowny - w końcu nie wiadomo, kiedy nadejdą pierwsze przymrozki. Powstałe przez usuwanie niepotrzebnych pędów rany na łodygach mogą nie zdążyć się zagoić przed spadkiem temperatur. A powrót do zdrowia zajmuje róży około miesiąca. Zbyt późna pielęgnacja może im stanowczo zaszkodzić, dlatego za ostatni dzwonek do przycinania róż traktujmy przełom września i października.  

Zobacz również: Jak dbać o róże miniaturowe w domu?

Jak dbać o róże okrywkowe?

Róże okrywkowe to rośliny odporne na panujące w zimie warunki. Jak przygotować je na zimę? Kluczowe jest nawożenie kwiatów - rośliny potrzebują składników, które najczęściej znajdują się w oborniku czy kompoście. Zamiast nich, możesz sięgnąć po przeznaczony do uprawy róż nawóz mineralny.

Róż okrywkowych nie trzeba przycinać tak często, jak zwykłych krzewów. Warto usuwać obumarłe pędy, ale nie trzeba tego robić regularnie. Wystarczy raz na kilka lat skrócić kwiaty o ok. 10-15 cm. To pobudzi je do wzrostu i pozwoli na pozbycie się niepotrzebnych łodyg.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: róże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama