Reklama

Przygotowanie roślin do zimy. Jaki nawóz na jesień zastosować?

Odpowiedni nawóz na jesień pomoże przygotować rośliny do zimowego spoczynku. Można zdecydować się na gotowe mieszanki lub samodzielnie przygotować kompost, czyli nawóz organiczny, powstający głównie z odpadów roślinnych. Jaki nawóz na jesień zastosować i dlaczego? Kiedy jest odpowiedni moment na nawożenie trawnika czy roślin w ogrodzie?

Nawóz na jesień - jaki zastosować?

Co nawozić jesienią? To wbrew pozorom bardzo pracowita pora roku, ponieważ konieczne jest zabezpieczenie roślin przed zimą. W ogrodzie wykonuje się i inne prace - między innymi zbiera warzywa i owoce czy sadzi niektóre rośliny. Jesienne nawożenie to bardzo istotna czynność. Nawozi się rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, trawnik oraz grządki warzywne.

Jaki nawóz na jesień zastosować? O tej porze roku doskonale sprawdzi się kompost. Można go używać w zasadzie przez cały rok, jednak najbardziej wskazane jest to wiosną i właśnie jesienią - najlepiej w listopadzie. Warto wiedzieć, że możemy zastosować zarówno w pełni przerobiony kompost, jak i ten nie w pełni przerobiony. Tym drugim warto okrywać późne odmiany takich warzyw jak marchewka czy pietruszka. Będzie stanowił dodatkową osłonę przed mrozem. Trzeba też dodać, że kompost w zasadzie można stosować bez ograniczeń. Trudno byłoby przesadzić z jego ilością.

Reklama

Odpowiedni nawóz na jesień powinien zawierać potas i fosfor. W nawozie nie powinien się zaś znajdować azot, ponieważ utrudni on wejście roślin w stan spoczynku zimowego. Ponadto i tak w czasie zimy zostanie raczej wypłukany z ziemi.

Jesienią można też wykonać wapnowanie gleby. Dzięki temu nie dopuścimy do zbytniego jej zakwaszenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre rośliny lubią ziemię kwaśną - to na przykład hortensje, wrzosy czy magnolie. Także sosny czy jałowce uwielbiają kwaśne podłoże. Większość warzyw rozwija się z kolei najlepiej na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

Wapnowanie pozwala podnieść pH gleby i wykonywane jest po zbiorach warzyw oraz owoców, czyli późnym latem lub jesienią. Do wyboru są dwa główne nawozy wapniowe - węglanowe i tlenkowe. Te pierwsze działają wolniej i są częściej stosowane w przydomowych uprawach. W celu odkwaszenia gleby można również wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, zawierające dużo wapnia. Sprawdzi się na przykład mączka bazaltowa, która jest produktem pochodzenia naturalnego.

Czytaj też: Każdy ogrodnik powinien o tym wiedzieć. Najlepiej zrobić to w październiku 

Nawożenie trawnika na jesień

Odpowiedni nawóz na jesień do trawnika powinien uwzględniać specyfikę danej pory roku. Podobnie jak w przypadku innych roślin ogrodowych, trawa jesienią przygotowuje się powoli do zimy. Nie należy zatem używać nawozów azotowych, by nie pobudziły jej niepotrzebnie do wzrostu. W takiej sytuacji stałaby się bardziej podatna na mróz i choroby. Nawożenie azotem należy zakończyć najpóźniej na początku sierpnia. Jesienią trawnik wymaga nawożenia fosforem i potasem.

Istnieją wieloskładnikowe nawozy mineralne, jednak o wiele lepiej jest zastosować gotowe mieszanki do trawników na jesień. W składzie zawierają nie tylko fosfor i potas, ale też inne elementy, istotne dla zdrowia roślin - jak żelazo, wapń czy magnez. Jesienne nawozy do trawników można zastosować po raz pierwszy na przełomie sierpnia i września, a po raz drugi na przełomie września i października. Najpierw należy skosić trawę, a następnie rozsypać nawóz równomiernie na trawniku, w ilości zgodnej ze wskazaną na opakowaniu. Ostatni krok to jego obfite podlanie wodą. 

Czytaj również: Błędy, jakie popełniamy w pielęgnacji ogrodu  

Jaki nawóz na jesień pod warzywa?

Idealny nawóz na jesień pod warzywa to kompost. Taki naturalny nawóz nie tylko odżywi rośliny, ale też zabezpieczy je dodatkowo przed zimnem. Nadaje się pod wszystkie uprawy warzyw. W dodatku taki kompost można przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego odpady organiczne. Jako jesienny nawóz sprawdzi się też świeży obornik, który można wymieszać z ziemią. Jeśli ktoś nie ma do niego dostępu, może się zaopatrzyć w sklepie w gotowy produkt, pochodzący od zwierząt gospodarskich. To suszony obornik, przeznaczony pod warzywa i inne rośliny.

Jeśli ktoś woli, może zastosować jesienne nawozy mineralne wieloskładnikowe. Nie zawierają one azotu, za to są bogate w fosfor i potas. Jesienne nawożenie wykonuje się do końca października, jednak kompost do warzyw może być wykorzystany nawet w listopadzie.

Nawozy organiczne stosujemy wtedy, gdy przekopujemy glebę. Nawozy mineralne zaś rozsypujemy wokół roślin, mieszając je z górną warstwą gleby i podlewamy. Nawożenie warzyw jesienią dostarczy roślinom odpowiednich substancji pokarmowych i poprawi ich kondycję. 

Zobacz również: Jaki nawóz na jesień pod warzywa? Każdy powinien to wiedzieć  

Nawożenie jesienne w ogrodzie

Wybierając nawóz na jesień do ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na rośliny, które w nim rosną. Istnieją specjalne, gotowe mieszanki, przeznaczone do konkretnych typów roślin, na przykład nawóz na jesień do iglaków. W jego składzie nie znajdziemy azotu lub będzie on występował jedynie w małej ilości. Nawożenie iglaków rozpoczynamy już w sierpniu i kontynuujemy do października - w ilości zgodnej z tą podaną na opakowaniu konkretnego produktu. Należy go wymieszać z podłożem, a następnie obficie podlać.

Nawozy mogą mieć zresztą formę granulowaną lub płynną. Ten drugi rodzaj należy stosować co 7-14 dni. Jeśli chodzi o formę granulowaną, stosuje się je w okresie jesiennym dwukrotnie, w odstępie 4-6 tygodni. Nawożenie tui na jesień czy nawożenie świerka wygląda podobnie.

Nieco inaczej wygląda nawożenie innych roślin - na przykład hortensji. To niezwykle popularne rośliny ozdobne, które wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, by ładnie rosły i kwitły. Nawożenie hortensji na jesień powinno opierać się na nawozach organicznych, takich jak kompost, obornik lub biohumus. Można również stosować nawozy jesienne fosforowo-potasowe, przeznaczone do roślin ozdobnych. 

Sprawdź także: Jak podlewać storczyki? Wymieszaj wodę z piwem, a będą pełne kwiatów  

Nawożenie jesienne w sadzie

Późną jesienią zawsze odbywa się w sadach nawożenie - głównie potasem (siarczan potasu) i fosforem. Celem tego zabiegu jest poprawa zaopatrzenia drzew w te składniki w kolejnym okresie wegetacyjnym. Po zbiorach owoców można również wykonać wapnowanie gleby - o ile jej odczyn jest zbyt kwaśny. Warto w tym celu wykonać chemiczną analizę gleby, która najlepiej oceni jej zasobność w składniki pokarmowe. By wiedzieć, ile nawozu zastosować, należy też wziąć pod uwagę wymagania konkretnego gatunku drzewa, uprawianego w sadzie. Jesienią można stosować sól potasową lub siarczan amonu (w przypadku roślin, które lubią gleby kwaśne i lekko kwaśne).

Istotny jest wybór odpowiedniego momentu. Nawożenie trzeba przeprowadzić wówczas, gdy rośliny zakończą już wegetację, ale jeszcze zanim nadejdą mrozy. W przeciwnym wypadku składniki pokarmowe nie trafią do korzeni - utrudni to zmarznięta gleba. Warto wykonać oprysk jabłoni i gruszy 5% roztworem mocznika. Odpowiednim terminem do wykonania tego zadania jest końcówka października lub początek listopada. Roztworem opryskuje się liście, które szybciej się rozłożą i w ten sposób użyźnią glebę. Można też sięgnąć po gotowy nawóz na jesień do drzew owocowych.

Zobacz też: Jak tanio postawić ogród zimowy i czy potrzebne jest pozwolenie budowlane? 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy