Reklama

Reklama

Zadbaj o ogród przed zimą w ten sposób. Rośliny ci za to podziękują

Jesień to pracowity czas w niemal każdym ogrodzie. Obok porządków ogrodnik musi zadbać również o bezpieczeństwo swoich roślin. Wraz ze zbliżającą się zimą narażone są one bowiem na niskie temperatury, wiatr i śnieg, które w konsekwencji mogą im mocno zaszkodzić. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozami? Oto niezawodny sposób.

Mróz potrafi wyrządzić wiele szkód w przydomowych ogródkach. Dla roślin szczególnie groźne są chłodne, zimowe wiatry oraz długo zalegająca, stwardniała skorupa śniegu. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy wydaje się, że najgorsze już minęło, nadchodzą przymrozki, które po raz kolejny mogą dać się mocno we znaki roślinom. Jak poprawnie o nie zadbać?

Zobacz również: Wiele osób popełnia ten błąd. To dlatego wrzosy marnieją i usychają

Reklama

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Ochrona roślin ogrodowych przed mrozem i wiatrem jest jednym z najważniejszych zadań ogrodnika podczas trwającej jesieni. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin sadzonych w gruncie, których nie sposób przenieść w inne, bardziej bezpieczne dla nich miejsce. Jak więc ochronić je przed zimą?

Podstawą jest okrycie gleby, w której rozwijają się kwiaty oraz warzywa. Najszybszym, a także najprostszym sposobem będzie wykorzystanie szarych, wykonanych z naturalnego tworzywa kartonów. Co więcej, podobny trik wpłynie na poprawę żyzności gleby bez potrzeby jej dodatkowego przekopywania. Kartony należy ułożyć w taki sposób, aby kolejne bloczki nachodziły na siebie. Ważne, aby kartony nie były sztuczne oraz brudne - od kleju, farb czy z etykietami.

Zobacz również: Jak podlewać storczyki jesienią?

Zadbaj o ogród w ten sposób. Wiosną kwiaty ci podziękują

Rośliny można zabezpieczyć również za pomocą rolek po papierze toaletowym, które mogą stanowić "doniczki" do przesadzania kwiatów przed zimą. Należy jedynie naciąć rolkę z jednej strony i zagiąć do środka. Wówczas powstanie pojemnik, który kolejno możemy bez obaw wyłożyć ziemią.

Rośliny z powodzeniem ochroni także folia bąbelkowa. Warto jednak pamiętać, aby, nakrywając rośliny, pozostawić niewielkie otwory. Materiał nie przepuszcza bowiem powietrza. Świetnie sprawdzą się również worki jutowe, gałązki iglaste czy słomiane maty.

Zobacz również: Monstera ma żółte liście? Zapewne popełniasz ten błąd

Jak ochronić korzenie przed mrozem?

Pamiętajmy, że na niszczącą działalność niskich temperatur narażone są również korzenie roślin. Ich skuteczną ochroną będzie gruba ściółka, którą wykonać możemy z kory sosnowej oraz żwiru, szyszek, torfu, a nawet skoszonej trawy lub suchych liści.

Najlepszą porą na jej ułożenie jest koniec października oraz początek listopada. Dlatego też warto zabrać się do pracy już teraz.

Zobacz również: Wygląda jakby nie żyła. Podlej ją, a zmartwychwstanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | przymrozek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy