Reklama

Zrób to w listopadzie. Bajeczny ogród nie będzie już tylko marzeniem

Co siać w listopadzie? Co sadzić na działce jesienią? Listopad to ostatni miesiąc, gdy możemy sobie pozwolić na sadzenie i sianie roślin, które wyrosną wiosną. Trzeba jednak wiedzieć, które z nich się do tego nadają. Wbrew pozorom jest to również czas dosyć intensywnych prac w ogrodzie, ponieważ musimy zabezpieczyć nasze uprawy przed nadchodzącą zimą. Jakie prace na działce są niezbędne? Co sadzić w listopadzie?

Co sadzić w listopadzie?

Co się sadzi w listopadzie? Drzewa i krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Maliny, jeżyny, agrest i porzeczki mogą trafić do gruntu właśnie w tym miesiącu - najlepiej do jego połowy. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwe, kiedy pogoda jest ładna, a ziemia jeszcze nie zamarzła.

W listopadzie możemy też sadzić czosnek ozimy - najlepszym na to momentem jest początek miesiąca. Warto wiedzieć, że czosnek posadzony jesienią tworzy większe główki.

Czy można sadzić tuje w listopadzie? Teoretycznie tak, choć nie jest to na pewno najlepszy moment. Są bardzo odporne na mróz, więc można je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni - najlepiej jednak zrobić to do 6 tygodni przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, ponieważ muszą mieć czas na ukorzenienie się. Inaczej istnieje ryzyko, że przemarzną.

Reklama

Jeśli pogoda będzie sprzyjać, nawet do końca listopada możemy sadzić róże. Po wsadzeniu trzeba je obficie podlać, a następie usypać kopczyk, który zabezpieczy roślinę przed przemarznięciem. W listopadzie można też sadzić byliny, jednak trzeba je w takim wypadku od razu ściółkować. W grudniu na kopczyki wokół róż też warto nałożyć ochronną warstwę kory czy gałązki iglaków.

Co siać w listopadzie?

Listopad to dobry moment do wysiewu niektórych warzyw. Takie postępowanie sprawi, że po kilku cieplejszych dniach wiosną zakiełkują. Będą gotowe do spożycia po upływie 4-6 tygodni od tego momentu. Do takich warzyw należy marchew, pietruszka, szpinak, koper ogrodowy i pasternak.

Warto wiedzieć, że jeśli listopad jest bardzo ciepły, siew marchwi lepiej opóźnić nawet do grudnia. Nasiona mogą wykiełkować już w 3 stopniach Celsjusza. Jeśli więc nie chcemy, by marchew wzeszła przed zimą, warto poczekać. Nasiona pietruszki kiełkują już w 2 stopniach Celsjusza. Trzeba z nią zatem postąpić podobnie.

Co siać w listopadzie? Chociaż późna jesień nie jest już na to najlepszym momentem, można spróbować wysiewu niektórych kwiatów - fiołków, chabrów, niezapominajek czy zawilców. Powinny sobie poradzić.

Czy można siać trawę w listopadzie? Nie jest to najlepszy moment do jej wysiewu, chyba że miesiąc jest wyjątkowo ciepły. Nawet w takiej sytuacji mogą się jednak pojawić niespodziewane przymrozki, które przemrożą rośliny, które nie zdążą się jeszcze dobrze zakorzenić. Trawę poleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej dekady października.

Co kwitnie w ogrodzie w listopadzie?

Listopad to miesiąc pełen kolorów. Nie tylko dlatego, że z drzew spadają żółte i czerwone liście, ale również dlatego, że jest sporo gatunków roślin, które w tym czasie kwitną. Co kwitnie jesienią w ogrodzie? Warto wymienić choćby wrzosy, chryzantemy, dalie, astry, jeżówki purpurowe oraz lawendę.

Rośliny kwitnące w listopadzie możemy uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach - na balkonach czy na tarasach. Niektóre z nich mogą pozostać na zewnątrz, a o inne trzeba dodatkowo zadbać. Astry mogą zimować w gruncie, za to dalie trzeba wykopać późną jesienią i przenieść bulwy w cieplejsze miejsce, by ponownie posadzić je w gruncie wiosną.

Jak przygotować ogród na zimę?

Jesień w ogrodzie nie jest wcale czasem odpoczynku, lecz intensywnych przygotowań do zimy. To zwykle dość chłodny miesiąc, kiedy nie mamy już ochoty na prace w ogrodzie. Wiele z nich jest jednak niezbędnych, jeśli mamy zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Zimozielone krzewy liściaste i iglaste potrzebują odpowiedniego nawodnienia, a także ściółkowania. W przeciwnym wypadku ich korzenie nie będą mogły pobrać wody z zamarzniętego gruntu, przez co będą narażone na przesychanie. Zabezpieczającą ściółkę możemy wykonać z trocin, słomy, suchych liści czy torfu. Można też wykorzystać korę drzew. Aby spełniła swoje zadanie i dobrze ochroniła glebę przed mrozem, ściółka powinna mieć wysokość około 5 cm.

Prace w ogrodzie w listopadzie wiążą się również z zabezpieczaniem roślin przez okrywanie. W ten sposób chronimy zarówno krzewy, jak i niewielkie drzewka - zwłaszcza owocowe, wrażliwe na mróz, jak brzoskwinie czy morele. Do wykonania podobnych okryć możemy wykorzystać na przykład słomę, ale prace przyspieszą z pewnością gotowe kaptury ochronne z agrowłókniny. Wiele z nich posiada sznurek, którym możemy obwiązać drzewko czy krzew, by osłona nie spadła.

Takiej ochrony potrzebują zwłaszcza drzewka posadzone jesienią, ponieważ nie zdążyły się jeszcze solidnie zakorzenić. Warto zabezpieczyć je dodatkowo przez kopczykowanie - usypując kopczyk o wysokości około 30 cm wokół każdego pnia.

Niezbędne prace na działce w listopadzie obejmują też grabienie liści, które mogłyby zniszczyć trawnik, doprowadzając do rozwoju choroby grzybowej. Kolejna kwestia to zadbanie o stan gleby. Najpierw warto zbadać jej pH, a następnie dopasować postępowanie do uzyskanego wyniku. Jeśli pH gleby jest zbyt niskie, należy wykonać wapnowanie. Jeśli pH jest zbyt wysokie, należy zastosować nawóz zakwaszający lub kwaśny torf.

Na końcu trzeba też wyczyścić i schować narzędzia, którymi posługujemy się w ogrodzie. Dzięki takim działaniom ogród jesienią zostanie należycie przygotowany do zimy. 

Czytaj też:

Każdy ogrodnik musi o tym pamiętać w listopadzie. Rośliny będą w pełnej krasie

Ogród w listopadzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?

Co kwitnie i owocuje w listopadzie. Jak dbać o rośliny w listopadzie?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy